شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ - ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پليس ايتاليا: هفت تن مواد منفجره در راه ايران به سوريه توقيف شد

رادیو فردا

پليس ايتاليا روز چهارشنبه اعلام کرد هفت تن مواد منفجره «آر دی ايکس» را که ظاهرا در راه انتقال از ايران به سوريه بود را ضبط و توقيف کرده است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، پليس ضد مافيای ايتاليا محموله کانتينر را در يک کشتی ضبط کرده است. اين کشتی طبق مدارک، ثبت ليبريا است و ماه گذشته در بندر «جيائو تائورو» در کالابريا در جنوب ايتاليا پهلو گرفته است.

پليس می گويد محموله مواد منفجره در اين کشتی برای نابودی کل بندر، کافی است.

گزارش پليس می گويد اين محموله در ميان محموله هايی از شيرخشک استتار شده بودهه و روز ۲۷ اوت، پنجم شهريورماه، ضبط شده ولی پليس که با سرنخ ماموران اطلاعاتی و امنيتی از وجود اين کشتی باخبر شده بوده، خبر توقيف را تا اين هفته اعلام نکرده است.

کارملو کازابونا، رييس پليس محلی می گويداين محموله در حالی به ايتاليا رسيد که خبرهايی از ارتباط آن با يک سازمان جنايی بين المللی به گوش ما رسيده بود. اما اثری از ارتباط مافيای کالابريا در آن ديده نمی شود.

مقامات محلی می گويند پيشتر اين نظريه را داشتند که شايد قرار بوده بخشی از اين محموله در ايتاليا پياده شود ولی گويا اين نظريه رد شده و قرار نبوده مواد منفجره ای از کشتی خارج شود.

ماده منفجره «آر دی ايکس» که از آن به عنوان «تی چهار»، يا «تی فور» هم ياد می شود، يک ماده انفجاری قوی و قدرتمند است که در صنايع نظامی از آن استفاده می شود.

ايتاليا پيش از اين يکی از شرکای اصلی تجاری ايران در اروپا به شمار می‌رفت، اما به دنبال فشارهای سياسی بر سر مسئله هسته‌ای ايران و همچنين روابط نزديک سيلويو برلوسکونی، نخست وزير ايتاليا با اسرائيل، سرمايه‌گذاری‌های اين کشور در ايران به شدت کاهش يافت.

چندی پيش هم خبرنگار واحد مرکزی خبر در ايتاليا به اتهام فعاليت های مرتبط به قاچاق اسلحه دستگير شده و پس از مدتی آزاد شد.


حميد معصومی نژاد خبر نگار ۵۱ ساله واحد مرکزی خبر صدا و سيمای جمهوری اسلامی در رم، اکنون در حبس خانگی به سر می‌برد ولی او اجازه دارد به محل کار خود رفته و کار کند.

حميد معصومی‌نژاد، به همراه علی دميرچی لو در اواسط اسفندماه به همراه پنج ايتاليايی، به اتهام دست داشتن در قاچاق اسلحه به ايران در شهر تورين بازداشت شد.

سرهنگ وينچنزو آندرئونه، فرمانده اين عمليات بازداشت اعلام کرد افراد بازداشتی در صدد بوده‌اند محموله‌ای بزرگ شامل موشک ضدتانک و مواد منفجره را برخلاف تحريم‌های موجود عليه تهران به ايران بفرستند.

به گفته مقامات ايتاليايی، اين افراد از سال ۲۰۰۷ فعاليت خود را آغاز کرده و کوشيده‌اند رد پايی از خود برجای نگذارند.

منبع: رادیو فردا: 31 شهریور 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فردا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.