شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

عسگراولادی: مگر رئيس‌جمهور ، مجلس را در راس امور قرار داده تا بخواهد آن را تغيير دهد

ایلنا

عسگر‌اولادي با انتقاد از موضع در «راس امور نبودن مجلس»؛


 


 


رئيس‌جمهور سخنان امام خميني (ره) را تفسير نكنند/ مجمع تشخيص مصلحت نظام را در اصلاح قانون اساسي پيش‌بيني كردند تا هر جا قوانين و احكام شرع باعث ضرر است موضوع را بررسي كرده و مصلحت نظام را تشخيص دهند.

ایلنا: دبير‌كل جبهه پيروان خط امام و رهبري درباره اظهارنظر ارائه شده درباره مجلس اظهار داشت: اظهارنظر كننده اين سخن كه در راس امور بودن مجلس مربوط به زمان خاصي بود، بايد بداند كه اين سخن را بايد ولي فقيه بگويد؛ همانطوري كه ولي فقيه در آن شرايط تشخيص داده و اين سخن را گفته است. چرا رييس‌جمهور بايد بگويد كه مجلس در راس امور نيست؟ مگر وي مجلس را در راس امور قرار داده است كه حالا امروز بخواهد آن را تغيير دهد و ما منتظر فرمايشات مقام معظم رهبري در اين خصوص هستيم.
به گزارش ايلنا ،حبيب‌الله عسگراولادي در اجلاس دبيران استان‌هاي حزب موتلفه اسلامي با اشاره به آيات سوره انفال اظهار داشت: خداوند به اهل ايمان خطاب رحيمانه‌اي مي‌فرمايند كه اگر در مقابل شما دشمني قرار گرفت، ثبات قدم داشته باشيد و فراوان ياد خدا كنيد بدان اميد كه شما با پيروزي رستگار شويد.
وي با بيان اين‌كه « امروز در مقابل دشمني مكار و حيله‌گر قرار داريم و اگر ثابت قدم نباشيم، مي‌تواند آرايش جهاني را سامان داده و آن را عليه ما به اجماع برساند» تاكيد كرد: از مواضع ضد استكباري احمدي‌نژاد تشكر مي‌كنم كه در مقابل دشمن ثبات قدمي را ارائه كردند كه دل مقام معظم رهبري را آرام مي‌كند.
وي با اشاره به آياتي از قرآن كريم خاطرنشان كرد: ذكر خدا را از مقام معظم رهبري مي‌بينيم و در چند بار كه در ماه مبارك رمضان بخش‌هايي از امت خدمت ايشان مشرف شدند، فرمودند ذكر بسيار خدا به مقابله مقاومت‌مندانه زينت مي‌بخشد.
اين عضو حزب موتلفه درباره ويژگي‌هاي جنگ بدر نيز تاكيد كرد: بدر، جنگي بود كه با 313 نفر پيامبر كه عمده آن‌ها پياده و با تعدادي شمشير و سپر بودند ولي بنا بر فرموده خداوند با ثابت قدمي توانستند به پيروزي برسند و در اين جنگ صداي الله‌اكبر همه دشمن را مي‌هراساند.
وي تصريح كرد: خداوند متعال در صورتي كه مسلمانان از خدا و رهبري حكومت اسلامي اطاعت كنند، آن‌ها را به پيروزي مي‌رساند.
وي خاطرنشان كرد: رسول يعني مدير و مدبر نظام الهي و در فرهنگ مسووليت‌ها در چنين نظام ما نبي، رسول، وصي، امام، نايب امام و نايب عام امام را داريم كه همه به غير از نبي در حاكميت موثرند.
عسگراولادي افزود: رسول كسي است كه مدير و مدبر نظام الهي است و براي سامان دادن جامعه رسالت دارد و هر جا كه خداوند راجع به حاكميت سخني مي‌فرمايند، تكيه به رسالت دارد و در آن‌جا كه به پيامبر عزيز مي‌فرمايد بعد از خود علي(ع) را معرفي كن از لفظ يا ايهاالرسول استفاده مي‌كند؛ نه يا ايهاالنبي كه به معناي آن است كه نبوت، گرفتن پيام از خدا و رسالت پياده كردن آن به صورت حكومت است.
وي اظهار داشت: وصي كسي است كه بعد از رسول خدا(ص) فرمان حكومت دست اوست؛ فرمان حكومت در دست اميرالمومنين به عنوان وصي رسمي پيامبر(ص) است و پيامبر اكرم فرموده‌اند بعد از من نبي نيست؛ اما رسالت ادامه دارد.
وي درباره جانشينان پيامبر(ص) گفت: اسامي 12 امام در روايتي با نام همه ذكر شده و فرموده‌اند كه اين همه اوصياي من هستند و آخرين آن‌ها قائم (عج) است كه اسم و كنيه او اسم و كنيه من است و او بعد از اين كه جهان پر از ظلم و جور شد، قيام و جهان را پر از عدل و قسط مي‌كند.
دبيركل جبهه پيروان خط امام و رهبري با اشاره به نواب، نواب خاص ائمه گفت: دو نفر از اين نائبين در زمان ائمه(ع) هستند كه يكي مالك اشتر اميرالمومنين علي(ع) براي مردم مصر است و ديگري حضرت مسلم بن عقيل از جانب سيدالشهدا (ع) براي مردم بصره و كوفه بود كه به عنوان نائب خاص معرفي شده بودند.
وي ادامه داد: چهار نائب خاص نيز داريم؛ غيبت امام زمان (عج) داراي دو قسمت صغري و كبري است كه در زمان غيبت صغري حدود 100 سال شيعيان دسترسي مستقيم به امام زمان نداشتند و آن حضرت چهار نائب داشتند كه به آن‌ها نواب اربعه مي‌گويند و نائب آخري در آخر حيات خود مامور مي‌شود به شيعيان اعلام كند كه دوران نيابت خاص تمام شد و از آن به بعد دوران نيابت عام است.
وي گفت: در نيابت عام كه با اسم و خصوصيات برخلاف نيابت خاص از جانب معصوم معرفي نشده است، امام حسن عسگري (ع) و امام زمان (عج) مسلمانان را مرجوع كرده‌اند به فقهايي كه چهار شرط را داشته باشند و براي اهل ايماني كه كارشناس و مجتهد نيستند واجب است كه از فقها تبعيت كنند.
عسگراولادي افزود: فقها بايد در بين خود كساني را معرفي كنند كه در زمان آيت‌الله اصفهاني و مرحوم آيت‌الله بروجردي تعداد زيادي از مردم درك كردند كه فقها از بين خود آيت‌الله اصفهاني را معرفي كردند و ايشان فقيه عادلي شد كه بر دنياي تشيع حاكميت داشت و در زمان آيت‌الله بروجردي نيز عمده فقها ايشان را معرفي كردند.
وي تصريح كرد: در قانون اساسي تصريح شده كه مجلس خبرگان بايد از فقهاي شناخته شده و جامع‌الشرايطي باشند كه از سوي مردم انتخاب مي‌شوند اين‌ها از بين خود فقيه عادلي را براي حاكميت معرفي مي‌كنند كه اين كار چه در زمان امام و چه بعد از رحلت ايشان از جانب فقها انجام شد.
وي با بيان اين‌كه « هرچه مربوط به اصول حاكميت ولايي در دنياي شيعه است و مي‌خواهد سامان بگيرد، بايد با امضاي فقيهي باشد كه منتخب فقهاي هفتادگانه خبرگان باشد» اظهار كرد: اغلب اين فقها مورد اعتماد مراجع معظم تقليد هستند.
دبيركل جبهه پيروان خط امام و رهبري، مراجع تقليد را ريشه اصل ولايت فقيه دانست و تصريح كرد: اغلب 72 فقيهي كه در خبرگان اطراف مراجع تقليد هستند، علاوه بر امام خميني(ره) شاگردان حضرات آيات بروجردي، قمي و اصفهاني هستند.
وي افزود: ولي فقيه در مجموعه اسلام‌شناسان برجسته انتخاب مي‌شود كه از لحاظ قانوني، عقلي و شرعي كسي انتخاب مي‌شود كه زبده فقهاست.
وي خاطرنشان كرد: كسي غير از فقيه نمي‌تواند در مورد مساله‌اي فقهي اظهارنظر كند؛ وقتي كه چند ماه پيش موسسه حفظ، تنظيم و نشر آثار امام(ره) در مورد مساله‌اي اظهارنظر كرده بود، من گفتم اين كسي كه اظهارنظر كرده، شرايط اين مسووليت را ندارد.
عسگراولادي درباره اظهارنظر ارائه شده درباره مجلس نيز اظهار داشت: اظهارنظر كننده اين سخن كه در راس امور بودن مجلس مربوط به زمان خاصي بود، بايد بداند كه اين سخن را بايد ولي فقيه بگويد؛ همانطوري كه ولي فقيه در آن شرايط تشخيص داده و اين سخن را گفته است. چرا رييس‌جمهور بايد بگويد كه مجلس در راس امور نيست؟ مگر وي مجلس را در راس امور قرار داده است كه حالا امروز بخواهد آن را تغيير دهد.
وي با بيان اين‌كه « منتظر فرمايشات مقام معظم رهبري در اين خصوص هستيم» افزود: ما از همه خوبي‌هاي رييس‌جمهور تقدير مي‌كنيم اما ايشان سخنان امام خميني (ره) را تفسير نكنند، سخنان امام (ره) را بايد امامت زمان يعني ولي فقيه تفسير كنند.
عسگراولادي توضيح داد: قرآن مي‌فرمايد تمام سوال‌ها و مساله‌هاي شما را پاسخ داده‌ايم، و آتيكم من كل ما سئلتموه، دليل پاسخ ندادند به بسياري از سوالات ظالم بودن و كفار بدون برخي انسان‌هاست. موانعي كه موجب مي‌شوند حق نتواند به سوالات كامل جواب دهد، سه مورد هستند كه يا از نظر علمي بشر به آن حد نرسيده، يا بايد دست و پاي ظلوم را بشكند و يا بي‌كفايت‌ها را از سر كار بردارد.
وي با اشاره به اقدامات امام خميني(ره) در اواخر عمرشان اظهار داشت: حضرت امام (ره) سعي كردند كه در سال آخر عمر خودشان بعضي از نواقص قانون اساسي را برطرف كنند تا در جميع موارد احتمالي، نظام بتواند پاسخگوي سوالات باشد.
وي تصريح كرد: اگر شرايط دنيا به گونه‌اي است كه اجراي برخي احكام شرع و قوانين به ضرر ملت است، بايد جايي باشد كه اين مساله را بررسي كند، امام (ره) مجمع تشخيص مصلحت نظام را در اصلاح قانون اساسي پيش‌بيني كردند تا هر جا قوانين و احكام شرع باعث ضرر است عده‌اي كه جهان‌شناس و اسلام‌شناس جامع‌الشرايط با معرفي از جانب ولي فقيه موضوع را بررسي كرده و مصلحت نظام را تشخيص دهند.
دبيركل جبهه پيروان خط امام و رهبري از همه مسوولان براي برطرف كردن مشكلات و اختلافات دعوت كرد و اظهار داشت: متاسفانه دشمن از اظهارات مسوولان سوءاستفاده مي‌كند و اختلافات را بزرگنمايي مي‌كند كه اين مساله، ضرورت مراقبت در گفتار و اظهارنظرها را مورد تاكيد قرار مي‌دهد.
وي تاكيد كرد: در چنين شرايطي روساي قواي مجريه و مقننه بايد با حفظ وحدت دشمنان را در رسيدن به اهداف شوم‌شان ناكام بگذارند.


 

منبع: ایلنا، 2 مهر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.