شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ -  ۶ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

خاتمی: دل اکثر مردم ایران با اصلاح طلبان است

بی بی سی

محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران گفته است اکثر مردم طرفدار اصلاح طلبان هستند و خواستار فعال تر شدن شورای هماهنگی جبهه اصلاحات شده است.


به گزارش سایت کلمه، آقای خاتمی در دیدار با اعضای این شورا گفته است: "معتقدم دل اکثریت ملت با حرفهایی است که ما می زنیم که اگر اکثریت قاطع مردم حرف اصلاح طلبان را قبول ندارند، چرا بخشنامه می کنند دستگاه های رسمی هیچ حرف و خبری از این طرف را منتشر نکنند؟"


برخی سایت های نزدیک به اصلاح طلبان اخیرا اعلام کردند به دستور شورای عالی امنیت ملی و با بخشنانه وزارت ارشاد، انتشار نام و اخبار مربوط به محمد خاتمی، میر حسین موسوی و مهدی کروبی در رسانه ها به دلیل "آثار منفی" آن ممنوع شده است.


سازمان های دولتی چنین خبری را تایید نکرده اند.


محمد خاتمی با اشاره به فناوری های جدید اطلاعاتی گفت: "الحمد الله دنیا طوری شده که دیگر این محدودیت های رسمی و بخشنامه ای خیلی اثر گذار نیست."


با این وجود، رئیس جمهوری سابق ایران از صدا و سیمای جمهوری اسلامی انتقاد و آن را متهم به "ترویج کننده یک فکر، روش و جریان" کرد و افزود که رویه این سازمان باعث شده است تا، به گفته او، اصلاح طلبان حتی حق اعتراض هم نداشته باشند.


محمد خاتمی گفت: "وجود این شورا موقعیت مغتنمی است که باید فعال تر شود. اولا خودشان علیرغم همه تنگناها، نشست هایشان، دیدارهایشان، برنامه ریزی ها و موضع گیری هایشان بیشتر بشود و دیدارهایی با چهره های نظام و شخصیت های موثر داشته باشند."


وی افزود "همه کارهای" جبهه اصلاحات قانونی است و کسی به دنبال نقض قانون نیست.


آقای خاتمی درباره فشارهای اخیر نیروهای امنیتی بر خانواده های حمید باکری و محمد ابراهیم همت، دو تن از فرماندهان سرشناس سپاه که در جنگ ایران و عراق کشته شدند، از عدم واکنش مقام های رسمی به این اقدامات انتقاد کرد.


اعضای خانواده های باکری و همت که در جریان انتخابات ریاست جمهوری گذشته از نامزدهای اصلاح طلب حمایت کردند گفته اند نیروهای امنیتی در چند مورد به آنها حمله کرده اند.


محمد خاتمی گفت: "ممکن است مثل همیشه گفته شود نیروهای خودسر این اعمال را انجام دادند. عجب نیروهای خودسر قوی هستند که همه کاری می کنند و به صورت رسمی هم علیه شان موضع گرفته می شود ولی باز هم رفتارهایشان را تکرار می کنند. تعجب می کنم در نظامی مقتدر و با وجود نیروهایی که مدعی می شوند بر همه چیز مسلط هستند، نمی توانند با آنها برخورد کنند."


چندی پیش و به دنبال حمله برخی نیروهای لباس شخصی به خانه مهدی کروبی، سپاه محمد رسول الله تهران این حمله را محکوم کرد و "مسببان این حاشیه سازی را افرادی خودسر و کاملا بی ارتباط با نهاد مقدس بسیج و سپاه" دانست.


آقای خاتمی هفته پیش نیز هشدار داد نیروهای موسوم به خودسر سرانجام در مقابل آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی هم خواهند ایستاد.

منبع: بی بی سی: دوشنبه ۵ مهر ۱۳۸۹
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.