شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

علی مطهری: هر دو طرف فتنه را محاکمه کنید

بی بی سی

علی مطهری، نماینده مجلس ایران از رئیس قوه قضاییه این کشور خواست که برای "اجرای عدالت" ضمن محاکمه "سران معترضان"، محمود احمدی نژاد را هم محاکمه کند.


آقای مطهری در نامه ای خطاب به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران از اظهارات اخیر او مبنی بر اینکه در برخورد با "فتنه گران" کسی را استثنا نمی کند، استقبال کرد.


او در این نامه که روز جمعه ۹ مهر (اول اکتبر) منتشر شد از اینکه "سیاست مدیران بحران اخیر از دق مرگ کردن سران معترضان به محاکمه آنها تغییر یافته" ابراز خوشحالی کرده است.


آقای مطهری در این نامه با اشاره به اینکه در حال حاضر به جای محاکمه سران مخالفان دولت، سیاستی پیش گرفته شده تا زندگی آنها سخت شود، نوشته است: "این سیاست درست به نظر نمی رسد، زیرا افراد یا مجرمند یا مبرا از جرم، در حالت اول باید محاکمه شوند و به مجازات عمل خود برسند و در غیر اینصورت تا زمانی که جرم آنها در دادگاه صالح اثبات نشده است، از همه حقوق شهروندی برخوردارند."


این نامه آقای مطهری، واکنشی است به اظهارت روز چهارشنبه ۷ مهر ماه آقای لاریجانی که گفته بود ادعای تقلب در انتخابات سال گذشته دروغ بزرگی بود که به کشور تحمیل شد.


او گفته بود، در برخورد و رسیدگی به اتهامات" فتنه گران" کسی را استثنا نمی کند و هیچکس از درون یا بیرون ایران نباید توقع چشم پوشی و عدم برخورد داشته باشد.


آقای مطهری در نامه اش به رئیس قوه قضائیه تذکر داده است که اجرای عدالت مشروط به این خواهد بود که "اتهامات همه اطراف این بحران مورد رسیدگی" قرار گیرد.


او نوشته است که باید "هم کسانی که ادعای تقلب را مطرح کردند و مردم را به حضور در خیابان ها تشویق کردند و هم کسانی که با اتهام زنی های خود در مناظرات و سخنان و رفتارشان در جشن پیروزی، بخشی از زمینه این فتنه را فراهم کردند" محاکمه شوند تا ریشه این بحران خشک شود و مردم احساس کنند که عدالت اجرا شده است.


پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و در جریان مناظره های تلویزیونی، محمود احمدی نژاد اتهاماتی را علیه برخی مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی از جمله اعضای خانواده اکبر هاشمی رفسنجانی، فرزندان علی اکبر ناطق نوری و همسر میر حسین موسوی مطرح کرد.


او دو روز پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران نیز، در حالیکه بسیاری از مردم به نتیجه این انتخابات اعتراض داشتند، در میدان ولیعصر تهران و در جشن پیروزی خود گفت که معترضان به نتیجه انتخابات یک عده "خس و خاشاک" هستند.


آقای مطهری، پیش از این نیز چندین بار آقای احمدی نژاد را در ایجاد بحران سیاسی پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران مقصر دانسته بود.


او دی ماه سال گذشته در یک برنامه زنده از شبکه سوم تلویزیون ایران گفته بود: "نقطه آغاز این لجبازی‌ها و دشمنی‌ها، مناظره‌های انتخاباتی بود و بنده معتقدم عذرخواهی می‌تواند همه مسائل را حل کند و در این داستان، هم سران معترض باید عذرخواهی کنند و هم آقای رییس جمهور و البته بدیهی است که سهم دو طرف در این مناقشات یکسان نبوده است."

منبع: بی بی سی: 9 مهر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.