شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

سایتهای اینترنتی چند مرجع تقلید شیعه در ایران فیلتر شد

بی بی سی

پایگاه های اطلاع رسانی چند تن از مراجع تقلید شیعه در ایران فیلتر شده است.


پایگاه اطلاع رسانی آیت الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید مقیم قم، متن اطلاعیه ای را پیرامون مسدود شدن دسترسی کاربران ایران به این سایت منتشر کرده و گفته است که علیرغم فیلتر شدن این سایت، دفتر این مرجع تقلید همچنان آماده پاسخگویی به کاربران است.


در این اطلاعیه آمده است که دفتر آیت الله صانعی "همچنان به فعالیت های شرعی خود در همه ابعاد عبادی، سیاسی، مبارزه فرهنگی با ظلم و ظالمان و آگاهی دادن به جامعه به عواقب تضییع حقوق مردم، تا رسیدن همگان به قسط و حقوقشان" ادامه می دهد.


دفتر آیت الله صانعی، با اظهار اینکه آزادی بیان در اسلام مورد تاکید قرار گرفته، اقدام به مسدود کردن این سایت را نشانه عدم رعایت آزادی بیان دانسته و افزوده است که محدودیت در اطلاع رسانی "این پایگاه و سایر رسانه های مکتوب و اینترنتی، معیار و محک مناسبی در جهت سنجش آزادی بیان است."


اطلاعیه دفتر آیت الله یوسف صانعی در حالی انتشار می یابد که طی روزهای اخیر، گزارش هایی از فیلتر شدن سایت های اینترنتی دو مرجع تقلید دیگر نیز انتشار یافته است.


روز دوشنبه، 12 مهر (4 اکتبر) پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله اسدالله بیات زنجانی هم با صدور اطلاعیه ای خبر داد که این سایت از روز یکشنبه مسدود و دسترسی کاربران داخل ایران به آن قطع شده است.


این اطلاعیه با یادآوری اینکه مسدود کردن سایت آیت الله بیات زنجانی در آستانه شهادت امام ششم صورت گرفته، می افزاید که این اقدام "به عاملیت دولتی انجام شده است که مدعی مهرورزی با خلق خداست و اخیرا هم به منشور مدارا و رواداری کورش افتخار می کند."


اشاره این اطلاعیه به سخنان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، در ستایش از پادشاه هخامنشی است که در مراسمی به مناسب به نمایش در آمدن لوح مشهور به منشور حقوق بشر کورش ایراد شد.


دفتر آیت الله بیات زنجانی افزوده است که در عصر اطلاعات، کسی نمی تواند مانع آگاهی مردم و دستیابی عمومی به معارف اسلامی شود و هشدار داده است که "بی تردید این قبیل اقدامات هم نتیجه معکوس برای آمران آن به بار خواهد آورد."


محدودیت مراجع منتقد دولت


پیش از این، سایت اطلاع رسانی تابناک با انتشار خبر فیلتر شدن سایت های آیت الله صانعی و آیت الله بیات زنجانی، نوشته بود که وزارت ارشاد قبلا در مورد حذف برخی محتواهای سایت به دفتر آیت الله بیات زنجانی تذکر داده بود.


همچنین، در روزهای اخیر، سایت کلمه، که اخبار و دیدگاه های میرحسین موسوی، از رهبران مخالف دولت را منتشر می کند، متن سخنان آیت الله علی محمد دستغیب، مرجع تقلید مقیم شیراز، در انتقاد از فیلتر شدن سایت اینترنتی دفتر این مرجع تقلید را منتشر کرده بود.


براساس این گزارش، آیت الله دستغیب، که از اعضای مجلس خبرگان رهبری است، در سخنرانی خود در مسجد قبا در شیراز، مسدود شدن سایت اینترنتی دفتر خود را اعلام کرده و گفته بود که هدف از راه اندازی این سایت، پاسخگویی به سئوالات شرعی مردم بوده است.


در پی انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری و اعتراضاتی که نسبت به نتیجه اعلام شده آن صورت گرفت، آیت الله حسینعلی منتظری، مرجع تقلید فقید مقیم قم، آیت الله صانعی، آیت الله دستغیب و آیت الله بیات زنجانی، از جمله روحانیون ارشدی بودند که با حمایت از لزوم رسیدگی به اعتراضات، نحوه برخورد حکومت با معترضان را مورد انتقاد شدید قرار دادند.


همچنین، نظر آیت الله دستغیب در مورد وظیفه مجلس خبرگان در نظارت و ارزیابی عملکرد رهبری با واکنش های تندی از جمله حمله به مسجد قبای شیراز، محل سخنرانی او، و بازداشت شماری از طرفداران این مرجع تقلید مواجه شده است.


دفتر آیت الله صانعی نیز در مواردی هدف حمله معترضان به دیدگاه های او قرار گرفته و خساراتی به آن وارد آمده است.


به گفته طرفداران این مراجع تقلید، مهاجمان از ماموران دولتی از جمله اعضای بسیج بوده اند که بدون ممانعت نیروهای انتظامی، به اقدامات تند خود علیه این مراجع مبادرت کردند.


تا کنون هیچ نهاد حکومتی مسئولیت مسدود کردن پایگاه های اطلاع رسانی مراجع تقلید را برعهده نگرفته و هیچ مقام دولتی در این مورد اظهار نظری نکرده است.

منبع: بی بی سی: 12 مهر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.