شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

روسیه پیش پرداخت ایران برای خرید S-300 را باز می گرداند

بی بی سی

پس از مخالفت رئیس جمهور روسیه برای تحویل موشک های S-۳۰۰ به ایران، دولت این کشور اعلام آمادگی کرده که پیش پرداخت ۱۶۶ میلیون دلاری برای خرید این موشک ها را به ایران بازگرداند.


دیمتری مدودیف، رئیس جمهوری روسیه، ماه گذشته اعلام کرده بود که این کشور تحویل موشک های زمین به هوای S-۳۰۰ به ایران را به خاطر آنچه نقض تحریم های شورای امنیت سازمان ملل خوانده شده بود، متوقف خواهد کرد.


تصمیمی که با واکنش منفی ایران روبرو شد و این کشور تهدید کرد که از روسیه به خاطر عمل نکردن به تعهدش، شکایت می کند.


اکنون روسیه اعلام آمادگی کرده است که با بازگردان مبلغ پیش پرداخت به ارزش ۱۶۶ میلیون دلار به ایران، رسما قرارداد فروش این موشک ها را که در مجموع ۸۰۰ میلیون دلار ارزش داشت، فسخ می کند.


نخستین بار، ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، در ماه ژوئن (خرداد) و هنگام دیدار با نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، گفته بود که کشورش تحویل موشک های S-۳۰۰ به ایران را به حالت تعلیق در می آورد.


آقای پوتین دلیل این تصمیم را همراهی با قطعنامه تازه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران عنوان کرده بود. تصمیمی که با استقبال کاخ سفید همراه شد.


سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج شنبه ۱۰ ژوئن از "خویشتنداری روسیه در انتقال سیستم های موشکی S-۳۰۰ به ایران" قدردانی کرد.


قرارداد فروش موشک های S-۳۰۰ در سال ۲۰۰۵ میان ایران و روسیه امضا شده است اما به دلیل مخالفت های برخی کشورها از جمله آمریکا، روسیه تاکنون از تحویل این موشک ها به ایران خودداری کرده بود.


موضوع تحویل سامانه دفاع ضدهوایی روسی S-۳۰۰ به ایران در خلال ماه های گذشته بارها توسط مقام های ایرانی و روسی مطرح شده است.

منبع: بی بی سی : 15 مهر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.