شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

احمد خاتمی: دشمني مستكبران با «ايران اسلامي» است نه «ايران»

فارس

آيت‌الله خاتمي در خطبه‌هاي نمازجمعه تهران:


عزت، حيات و سر‌بلندي امروز ايران اسلامي به بركت ولايت فقيه است


خبرگزاري فارس: امام جمعه موقت تهران عزت، حيات و سر‌بلندي امروز ايران اسلامي را از ولايت فقيه دانست و تاكيد كرد: ولايت فقيه خار در چشم و استخوان در گلوي دشمنان ‌است و به همين دليل دشمنان يك لحظه از تضعيف ولايت فقيه و شخص ولي فقيه دست بر نمي‌دارند.


به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، آيت‌الله سيد‌احمد خاتمي امام جمعه موقت تهران در خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته تهران از امت وفادار ايران اسلامي كه به فراخوان رهبر معظم انقلاب براي كمك به سيل‌زدگان پاكستاني لبيك گفتند، تشكر كرد و ضمن شايان توجه خواندن اين كمك‌ها گفت: اين فاجعه عميق است و مي‌طلبد كه همچنان مردم مسلمان ايران و امت اسلامي و سازمان‌هاي كمك‌رساني بين‌المللي همچنان گستردگي اين فاجعه را ببينند و در حد توان به كمك‌هاي خود ادامه بدهند.

وي ضمن گراميداشت هفته نيروي انتظامي، امنيت را زيربناي همه موفقيت‌ها و زيرساخت اصلي توفيقات علمي، سياسي، اقتصادي و ساير توفيقات دانست كه تأمين اين امنيت برعهده كاركنان نيروي انتظامي است.

امام جمعه موقت تهران با تبريك فرارسيدن ميلاد با سعادت كريمه اهل بيت حضرت فاطمه معصومه(س) خاطرنشان كرد: ايران اسلامي اين افتخار را دارد كه ميهمان امام رضا(ع)‌ و حضرت فاطمه معصومه(س) است.

خاتمي تجليل از حضرت فاطمه معصومه(س) را مودت في‌القربي و اجر رسالت، تعظيم شعائر و مقام شامخ شهادت و عمل به توصيه امامان دانست و با بيان اينكه حضرت فاطمه معصومه(س) مدبرانه قم را انتخاب كردند، افزود: قم اين افتخار را دارد كه در زمان غربت اهل بيت، دوستدار و ياور اهل بيت(ع) بوده و از زمان امام صادق(ع) تا امروز اين شهر تجلي تولي به اولياي خدا و تبري از دشمنان خدا بوده است.

* دشمنان آرزوي جدايي حوزه علميه از نظام و ولايت فقيه را به گور خواهند برد

وي با بيان اينكه هم اكنون حوزه علميه و مردم قم در خط مقدم پشتيباني از نظام اسلامي قرار دارند، ادامه داد: حوزه علميه قم و قاطبه حوزويان به فضل خدا حامي نظام اسلامي هستند و يك قدم عقب نخواهند نشست.

امام جمعه موقت تهران خطاب به بدخواهان نظام اسلامي كه طي هفته‌هاي اخير شديدترين دروغ‌پردازي‌ها را در رابطه با حوزه علميه داشتند، تاكيد كرد: دشمنان آرزوي جدايي حوزه علميه از نظام اسلامي و ولايت فقيه را به گور خواهند برد.

خاتمي به سفر قريب‌الوقوع رهبر معظم انقلاب اسلامي به شهر قم اشاره و تصريح كرد: ان‌شاءالله مقام معظم رهبري با رهنمودهاي الهي و كارگشاي خود بهترين هديه را به جهان اسلام و امت اسلامي و مردم قم عنايت خواهند كرد.

وي رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب اسلامي را در يك ماه اخير يادآور شد و با اشاره به بيانات ايشان در ديدار با امامان جمعه سراسر كشور و تاكيد معظم‌له بر موضوع دشمن‌شناسي، گفت: تعجب مي‌كنم كه اين موضوع به اين مهمي مغفول واقع شده است. رهبر معظم انقلاب فرمودند كه دشمنان تلاش دارند كه دشمن‌شناسي را از ذهن مردم و جامعه خارج كنند به طوري كه به كيد و مكر دشمنان توجه نداشته باشند.

عضو مجلس خبرگان رهبري يك ششم آيات قرآن كريم را مختص موضوع دشمن‌شناسي دانست و در اين زمينه اضافه كرد: 10 طايفه آيه در رابطه با دشمن‌شناسي در قرآن وجود دارد و 560 بار واژه كفر، كفار و كافرين، 87 بار واژه شيطان و شياطين، 11 بار واژه ابليس و 66 بار واژه عدو و عدوان در قرآن كريم به كار رفته و 350 آيه قرآن درباره منافقين است و در مجموع بيش از هزار و 160 آيه قرآن مربوط به دشمن‌شناسي است، بنابراين مسئله به اين مهمي نبايد مورد غفلت واقع شود.

* دشمني مستكبران با "ايران اسلامي " است نه "ايران "

خاتمي با تاكيد بر ضرورت باوركردن وجود دشمن و غافل نشدن از آن، اظهار داشت: دشمن با يك نظام سياسي طرف نيست، بلكه با يك نظام ديني طرف است و دعواي ما با دشمن بر سر دين است، چراكه دنياي استكبار و دشمن نمي‌تواند يك نظام مقتدر اسلامي را در منطقه تحمل كند.

وي افزود: اگر دشمن با ما درگير است، با ايران اسلامي درگير است نه ايران، چرا‌كه ايران قبل از انقلاب نيز بود و با دشمن همراهي مي‌كرد. بنابراين تا ما اسلامي هستيم، دشمن داشتيم، داريم و خواهيم داشت.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به دنبال كردن شگردها و ترفندهاي مختلف در زمان‌هاي مختلف از سوي دشمن، بر ضرورت شناخت اين شگردها و ترفندها تاكيد كرد و اعم شيوه‌هاي دشمن براي مقابله با نظام اسلامي را 5 شيوه دانست.

خاتمي ايجاد تفرقه در جامعه، تفرقه مسئولين با يكديگر بويژه در دعواهاي تريبوني، تفرقه مردم با مسئولين، تفرقه مردم با يكديگر و دميدن در اختلافات را اولين شيوه دشمن براي مقابله با نظام اسلامي ذكر كردند، ادامه داد: هميشه توجه امام و رهبري به مسئله وحدت بوده است، بنابراين تريبون‌دارها و مسئولين بايد وحدت‌مدارانه پيش بروند و عمل كنند و اظهارنظرها و عملكردها بايد در رابطه با اين مسئله باشد.

وي اضافه كرد: مقام معظم رهبري كه هميشه علمدار وحدت بودند، در جريانات اخير نيز علمدار وحدت شدند، درحالي‌كه برخي به اسم عالمان در برخي كشورهاي اسلامي فتواي تكفيري صادر مي‌كنند و حكم به قتل بخش اعظمي به مسلمانان مي‌‌دهند، رهبري موضع وحدت‌‌مدارانه گرفتند كه حتي كساني كه نمي‌خواستند، مجبور به ستايش شدند.

* محور وحدت ‌حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي است

امام جمعه موقت تهران محور وحدت را رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي ذكر كرد و با اشاره به شيوه دوم دشمنان براي مقابله با نظام اسلامي يعني ضربه زدن به شالوده انقلاب، زنده شدن جريان سكولاريسم در كشور در 10 سال اخير، دم زدن برخي افراد از حكومت منهاي دين و جدايي دين از سياست، بدحجابي‌ها و بي‌حجابي‌ها، ترويج خرافات و عرفان‌هاي بدلي و تقلبي و دميدن بي‌تفاوتي در بين بعضي مذهبي‌ها و هيئات مذهبي را در اين راستا ارزيابي كرد.

* اگر ولايت فقيه ‌نبود، انقلاب ‌قطعاً سرنوشت ديگري پيدا مي‌كرد

خاتمي ضربه زدن به ستون خيمه انقلاب را شيوه سوم دشمن براي مقابله با نظام اسلامي برشمرد و خاطرنشان كرد:‌ كيست كه هويت انقلاب ولايت فقيه و ولي فقيه است و اگر ولايت فقيه و ولي فقيه نبود قطعا انقلاب سرنوشت ديگري پيدا مي‌كرد.

* ولايت فقيه خار در چشم و استخوان در گلوي دشمنان است

وي عزت، حيات و سر‌بلندي امروز ايران اسلامي را از ولايت فقيه دانست و تاكيد كرد: ولايت فقيه خار در چشم و استخوان در گلوي دشمنان ‌است و به همين دليل دشمنان يك لحظه از تضعيف ولايت فقيه و شخص ولي فقيه دست بر نمي‌دارند.

* مردم تا آخرين قطره خون پاي علم ولايت فقيه مي‌ايستند

عضو هيئت رئيسه مجلس خبرگان رهبري با بيان اينكه برخي افراد هم با ولي فقيه ديروز و هم با ولي فقيه امروز مخالف هستند، تصريح كرد: برخي گفتند كه در زمان امام(ره) نيز مخالف ولي فقيه بودند، اما مي‌ترسيدند كه آن را اعلام كنند. بنابراين مي‌خواهند كينه ديروز خود را با ولي فقيه ديروز نشان دهند، اما بايد بدانيم كه به فضل خدا ولايت فقيه براي مردم يك اصل پذيرفته شده ‌است و مردمي كه ما مي‌شناسيم، تا آخرين نفس و نفر و قطره خون پاي علم ولايت فقيه ايستاده‌اند.

خاتمي چهارمين شيوه دشمن براي مقابله با نظام اسلامي را كم‌رنگ نشان دادن موفقيت‌ها و بزرگ‌نمايي كاستي‌ها و بزرگ نشان دادن دشمن و خالي كردن دل مردم ذكر كرد و گفت: منكر دشمن و برخي كاستي‌ها نيستيم اما موفقيت‌ها را بايد در كنار كاستي‌ها ديد و اگر امت ما بخواهد امت نمونه باشد، بايد مسئولين تمام دغدغه خود را به معيشت مردم و حل موضوع تورم و بيكاري جوانان اختصاص بدهند.

وي تورم و بيكاري جوانان را از موضوعات مهم براي مردم دانست و‌ با بيان اينكه مردم از بيكاري فرزندان خود مي نالند، تأكيد كرد: نبايد منكر اصل فقر شد اما شهادت مي‌دهم كه دولت‌هاي بعد از انقلاب از آغاز تاكنون پيوسته دغدغه معيشت تورم و بيكاري جوانان را داشته‌اند، اما اين موضوع بايد برنامه ريزي شده باشد.

امام جمعه موقت تهران به فرمايشات مقام معظم رهبري كه واردات بي‌رويه را سم اقتصاد كشور دانسته بودند، اشاره كرده و افزود: هر كالاي وارداتي يك نفر را در كشور بيكار مي‌كند بنابراين بايد توليد كننده و صادر كننده باشيم.

خاتمي شبهه‌افكني‌هاي دائم و القاي اين شبه كه دين در كشور كمرنگ شده است را شيوه پنجم دشمن عنوان كرد و گفت: در نظر‌سنجي اخيري كه واقع‌بينانه صورت گرفته، اكثريت قريب به اتفاق مردم خواستار حجاب و پوشش اسلامي هستند، البته كساني وجود دارند كه هنجار شكني ‌مي‌كنند اما كشور ما يك كشور ديني است و تهران نيز تمام نشانه‌هاي يك شهر ديني را در خود دارد.

وي با اشاره به اظهارات برخي افراد مبني بر از بين رفتن جمهوريت نظام، تاكيد كرد: جمهوريت يعني تأثير‌گذار بودن راي مردم و ديديم كه 85 درصد مردم سال گذشته در پاي صندوق‌هاي راي حاضر شدند و اگر اين جمهوريت نبود پس جمهوريت چيست؟

امام جمعه موقت تهران در اين زمينه خاطرنشان كرد: برخي جمهوريت را به اين معنا مي‌دانند كه خودشان از صندوق‌هاي راي بيرون بيايند و آزادي انتخاب را نيز آن وقت قبول دارند كه نام آنها از صندوق‌هاي راي بيرون بيايد و اگر در 10 انتخابات آنها راي نياورند، اين انتخابات‌‌‌ها را آزادانه نمي‌دانند.

خاتمي در پايان خطاب به اين افراد متذكر شد: اگر اهل دموكراسي هستيد، به آن پايبند باشيد.

منبع: فارس، 16 مهر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.