شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دادستان تهران: پرونده پنج جاسوس به زودی به دادگاه می رود

بی بی سی

دادستان تهران با هشدار در مورد نفوذ جاسوسان در نهادهای جمهوری اسلامی، از محاکمه "پنج جاسوس" در آینده نزدیک خبر داده است.


روز چهارشنبه، 21 مهر (13 اکتبر)، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، در گفتگو با خبرنگاران گفت که "پرونده پنج جاسوس که با خارج از کشور ارتباط داشتند به زودی به دادگاه می رود" اما مشخص نکرد که رسیدگی به اتهام این افراد چه زمانی آغاز خواهد شد.


به گزارش رادیو دولتی ایران، آقای دولت آبادی گفت که یکی از پرونده ها مربوط به یک فرد متولد سال 1361 است که "سابقه همکاری در حوزه هوایی و فضایی دارد و اطلاعات زیادی را در اختیار دشمنان قرار داده است."


این مقام قضایی در مورد سازمان محل اشتغال و موقعیت شغلی این فرد بیست و هشت ساله، اطلاعاتی که به آنها دسترسی داشته و زمان و نحوه کشف فعالیت جاسوسی او توضیح بیشتری نداد.


عباس جعفری دولت آبادی گفت که پرونده دیگر به یک فرد دارای فوق لیسانس ارتباط دارد که "بر روی مسائل تهران اشراف داشته و این اطلاعات را به دشمن می داده است" هرچند آقای دولت آبادی مشخص نکرد که اطلاعات مربوط به تهران چه ماهیتی داشته و در اختیار چه کسانی قرار می گرفته است.


در مورد سایر متهمان این پرونده ها، آقای دولت آبادی به فرد سی و سه ساله ای هم اشاره کرد و گفت که او نیز دارای مدرک فوق لیسانس است و با سرویس های خارجی ارتباط داشته و افزود که این فرد "وجوه زیادی دلار دریافت می کرده تا اطلاعات بسیاری مهمی از قوه قضائیه و مسائل یارانه ای کشور به این سرویس ها بدهد" اما در مورد نوع اطلاعات قضایی و مسایل یارانه ای که در اختیار سرویس های اطلاعاتی خارجی قرار می گرفته هم توضیحی نداد.


دادستان تهران از پرونده مربوط به یک فرد متولد سال 1347 نیز سخن گفت و افزود که این فرد هم با سرویس های اطلاعاتی ارتباط داشته و اطلاعات تجاری به دشمن می داده است.


آقای دولت آبادی گفت: "همچنین فرد دیگری، اطلاعات بسیار ریزی را از مسایل دفاعی به دشمن می داده" و بی آنکه چگونگی دسترسی این فرد به اطلاعات نظامی را معلوم کند، افزود که وی در یکی از بخش های مالی مسئولیت داشته است.


این مقام قضایی اظهار داشت که "در یکی از این پرونده ها، افراد به دنبال ساختار قضایی و اطلاعات قضایی رفتند" و هشدار داد: "امروز دشمن فقط در حوزه های قضایی، هوایی و فضایی دنبال جاسوسی نیست، بلکه در همه حوزه ها فعالیت دارد."


حکم مهدی هاشمی و بازداشت شکوری راد


عباس جعفری دولت آبادی در سخنان خود، هشدار داد که "مسئولان باید هوشیار باشند و وقتی افرادی را در جایی می گمارند، بر او نظارت داشته باشند" و افزود "وقتی اسراری به کسی داده می شود، باید نظارت وجود داشته باشد."


دادستان تهران در همین گفتگوی خبری، تایید کرد که علی شکوری راد، عضو شورای مرکزی حزب مشارکت، دستگیر شده است.


وی گفت که آقای شکوری راد "به دلیل اتهامات امنیتی، شب گذشته بازداشت شد."


روز گذشته، برخی سایت های متعلق به مخالفان دولت خبر دادند که این فعال سیاسی توسط ماموران امنیتی بازداشت شده است اما مقامات دولتی در مورد ماهیت اتهامات منجر به بازداشت آقای شکوری راد اطلاعاتی منتشر نکرده اند.


آقای دولت آبادی همچنین گفت که "مهدی هاشمی نیز به محض ورود به تهران، دستگیر خواهد شد."


مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری سابق، رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است که طرفداران دولت محمود احمدی نژاد او را به اقدامات خلاف در مخالفت با آقای احمدی نژاد متهم کرده اند.


به گفته آنان، مهدی هاشمی، که عضو هیات امنا و رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد است، از امکانات دانشگاه برای اقدامات سیاسی مخالف آقای احمدی نژاد بهره برداری کرده است.


آقای هاشمی ضمن رد این اتهامات، حضور خود در خارج از کشور را با فعالیت های شغلی مرتبط دانسته و ابراز آمادگی کرده است در دادگاهی منصفانه، به این اتهامات پاسخ دهد.


مهدی هاشمی از چند ماه پیش در خارج از کشور به سر می برد و برخی مقامات قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی در مواردی از صدور حکم بازداشت او سخن گفته اند.


هشدار امنیتی دادستان تهران در حالی انتشار می یابد که در هفته های اخیر و همزمان با تحولاتی مانند اعتصاب برخی اصناف و بحران در بازارهای ارز و طلا در داخل کشور، مقامات قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی نسبت به تهدیدهای جدید علیه نظام هشدار داده اند.


آنان ضمن خطرناک دانستن فعالیت مخالفان و منتقدان دولت و تاکید بر پیگرد قانونی و مجازات آنان، از تهدید جدیدی با عنوان "فتنه اقتصادی" نام برده اند.

منبع: بی بی سی: 21 مهر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.