شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

همه گسلهای زلزله ایران فعال هستند

مهر
رئیس پژوهشگاه بین المللی زلزله و مهندسی زلزله با تاکید بر اینکه هر 10 سال دو زلزله بیش از 5 ریشتر در کشور رخ می دهد گفت: کلیه گسل های ایران فعال هستند از این رو باید بسترهای لازم برای افزایش ایمنی در برابر زلزله ایجاد شود.


به گزارش خبرنگارمهر، دکتر عباسعلی تسنیمی امروز چهارشنبه در نشست خبری با بیان اینکه این پژوهشگاه در آستانه ورود به بیست و یکمین سال فعالیتهای خود است افزود: این پژوهشگاه دارای چهار پژوهشکده زلزله شناسی، ژئوتکنیک لرزه ای، سازه و مدیریت خیطر پذیری است که ماموریتهای این پژوهشگاه در حوزه های این پژوهشکده ها تعریف شده است.


وی با بیان اینکه آموزشهای این پژوهشگاه از دوره دبستان تا پسا دکتری را شامل می شود یادآور شد: کشور ایران زلزله خیز است به گونه ای که در گذشته هر 10 سال یک بار زلزله بیش از 5 ریشتر رخ می داد که این میزان در سالهای اخیر به هر 10 سال دو زلزله بالاتر از 5 ریشتر رسیده است.


رئیس پژوهشگاه بین المللی زلزله و مهندسی زلزله با اشاره به گستردگی گسلهای ایران گفت: گسلهای ایران که همه آنها فعال هستند شامل مواردی چون گسل البرز، گسل فیروزکوه که از فیروزکوه تا آبیک و قزوین کشیده شده است، گسل سمنان از شرق سمنان تا گرمسار و اطراف تهران، گسل البرز غربی از غرب کشور تا شیراز، کرمان، بستک و بندرعباس می شود از این رو ضرورت گسترش مطالعات در این زمینه احساس می شود.


وی به زلزله های ایران در سالهای اخیر اشاره کرد و ادامه داد: در سال جاری جاری 196 زلزله در کشور رخ داده است که بزرگای آنها در مقیاس ریشتر از 5/2 تا 3 ریشتر بوده است و در سال 88، 9 زلزله با بزرگای بیش از 5 ریشتر ثبت شده است.


تسنیمی با تاکید بر اینکه تاکنون 34 زلزله با بزرگای 3 تا 4 ریشتر، 38 زلزله با بزرگای 4 تا5 ریشتر و 9 زلزله با بزرگای 5 تا 6 ریشتر رخ داده است خاطرنشان کرد: برای دستیابی به سطح ایمنی قابل قبول در حوزه زلزله نباید عجولانه برخورد شود و اعتقاد داریم که باید بسترهای لازم برای افزایش ایمنی در برابر زلزله ایجاد شود.


وی با اشاره به حذف روز ایمنی در برابر زلزله از تقویم های کشور خاطرنشان کرد: حذف این روز اقدام زیبایی نبود و اعتقاد داریم این قبیل یادآوریها جامعه را نگران نمی کند بلکه باعث می شود که آگاهانه عمل کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر: ۲۱ مهر ۱۳۸۹
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
مهر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.