شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ - ۲۷ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

درخواست آمریکا از پکن برای جلوگیری از کمک شرکت‌های چینی به ایران

رادیو فردا

ایالات متحده از پکن خواست تا از کمک‌های شرکت‌های چینی به ایران در زمینه پیشرفت موشکی و هم‌چنین در زمینه آنچه آمریکا «تلاش ایران برای توسعه سلاح‌های هسته‌ای» خوانده جلوگیری کند.

به نوشته روزنامه آمریکایی واشینگتن پست، رابرت آینهورن، مقام مسئول نظارت بر اجرای تحریم‌ها علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا، ماه گذشته «فهرستی مشروح» از چنین شرکت‌ها و بانک‌های چینی را در اختیار مقام‌های چینی قرار داده‌است. گزارش این روزنامه در مورد نام این شرکت‌ها و بانک‌ها و تعداد آنها توضیحی نداده‌است.

به نوشته این مقاله که روز یک‌شنبه از قول «یکی از مقام‌های ارشد از یکی از سرویس‌های اطلاعاتی غربی» در واشینگتن پست منتشر شده، بیشتر این معاملات مربوط به برنامه موشکی ایران است.

این مقام ارشد هم‌چنین گفته‌است که شرکت‌های چینی اقدام به فروش فناوری و مواد حساس هم‌چون فیبر کربن به ایران کرده‌اند که این برای ساخت سانتریفیوژهای بهتر جهت غنی‌سازی اورانیوم به ایران کمک می‌کند. به گفته این مقام اطلاعاتی، بانک‌های چینی هم در این معاملات به این شرکت‌ها کمک رسانده‌اند.

وانگ بائودونگ، سخنگوی سفارت چین در واشینگتن در واکنش به این خبر گفته‌است که دولت متبوعش اتهامات ایالات متحده به این شرکت‌ها را بررسی خواهد کرد.

به نوشته روزنامه واشینگتن پست، ایران برای مثال در سال ۲۰۰۸ تعداد ۱۰۸ دستگاه فشارسنج که از دستگاه‌های مهم در سانتریفیوژها است از یک شرکت چینی خریداری کرده‌است.

بنا بر همین گزارش، یک سال پیش از آن یک شرکت کوچک چینی در شهر بندری دالیان چین، مواد حساس مختلفی از جمله گرافیت، مس تنگستن، پودر تنگستن، آلیاژهای آلومینیوم تقویت شده و فولاد مقاوم به ایران فروخته که «برای برنامه هسته‌ای» کاربرد دارند. این گزارش می‌گوید که پرداخت هزینه این معاملات «توسط ایران و از طریق بانک‌های آمریکایی» انجام شده‌است.

درخواست ایالات متحده از پکن برای جلوگیری از معامله این شرکت‌ها با ایران در حالی است که در اوایل مهرماه، یک روز پس از آن که دو سناتور آمریکایی خواستار مجازات شرکت ملی نفت چین به دلیل سرمایه‌گذاری در ایران شدند، چین اعلام کرد که خواهان گسترده شدن روابط تجاری خود با جمهوری اسلامی است.

چین اگرچه همسویی خود با تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران را اعلام کرده‌است، اما همواره تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی را مورد انتقاد قرار داده‌است.

شورای امنیت سازمان ملل از چهار سال پیش چهار قطعنامه تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران تصویب کرده و از تهران خواسته‌است تا فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی اورانیوم که کاربرد دو گانه نظامی و غیر نظامی دارد را به حال تعلیق در آورد.

منبع: رادیو فردا: ۲۶ مهر ۱۳۸۹
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فردا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.