شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

خامنه ای در قم: تاكتيك‌هاي جبهه استكبار و ترويج «اسلام منهاي روحانيت»

ایلنا

مقام معظم رهبري پايداري و هوشياري مردم در مقابل فتنه 88 را موجب واكسينه شدن كشور و مردم در مقابل ميكروب‌هاي سياسي و اجتماعي خواندند و تأكيد كردند: فتنه پس از انتخابات، برخلاف انتظار دشمن، بصيرت ملت ايران را بيشتر كرده است.
به گزارش ايلنا ، حضرت ايت‌الله خامنه‌اي پس از استقبال با‌شكوه مردمي و زيارت حضرت معصومه (س) در اجتماع عظيم مردم در ميدان آستانه شهر قم حضور يافتند و به ابراز احساسات گرم و صميمانه آنان پاسخ گفتند.
ايشان در اين ديدار، قم را شهر «علم و جهاد و بصيرت» خواندند و با اشاره به شكل‌گيري اين شهر براساس حركت جهادي توأم با بصيرت افزودند: قم همچنانكه در طول تاريخ خود، پايگاه عظيم معارف اهل بيت عليهم السلام بوده است در دوران معاصر هم، به عنوان سرچشمه برترين معارف اسلامي و الهي، شرق و غرب دنياي اسلامي را از بركات «مجاهدت و بصيرت» علماي بزرگ خود بهره مند كرده است.
ايشان با يادآوري نقش حقيقتاً ماندگار مردم قم در مقطع حساس تاريخ معاصر ايران يعني عاشوراي سال 42 و قيام 15 خرداد افزودند: قمي‌ها در آن مقطع مهم، با حمايت امام خميني، نهضت روحانيت را در جامعه جاري كردند.همچنانكه در سال 56 نيز با بصيرت و هوشياري، عمق توطئه پيچيده رژيم ستمشاهي را در اهانت به امام بزرگوار درك كردند و با نثار خون جوانان خود، پيشتاز گسترش نهضت اسلامي شدند و اين شهر را به خاستگاه انقلاب بزرگ اسلامي تبديل كردند.
رهبر انقلاب اسلامي، مردم قم را مردمي با اخلاص، صادق، پرصفا و برخوردار از بصيرتي مثال‌زدني دانستند و افزودند: اگر بيداري مردم قم نبود ، طرح‌هاي خطرناك دشمنان براي اين شهر مهم، ناكام نمي‌ماند.
حضرت آيت الله خامنه‌اي شهر مقدس قم را در پرتو بيداري مردم و وجود حوزه پربركت علميه اين شهر، پايگاه بصيرت و جهاد ناميدند و خاطرنشان كردند: مردم قم قدر حوزه و روحانيت را مي‌دانند و در تمامي 32 سال اخير، حضور پربركت خود را در ميدان‌هاي دفاع از اسلام و انقلاب نشان داده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به حضور مراجع بزرگ و پربصيرت حوزه علميه قم از زمان مرحوم آيت الله حائري تا دوران مرحوم آيت الله بروجردي و نيز مراجع بزرگ دوران اخير از جمله آيات عظام گلپايگاني – اراكي، مرعشي و بهجت افزودند: امروز‌هم بحمدالله مراجع بزرگ و فضلاي برجسته‌اي در حوزه علميه قم وجود دارند كه اين حوزه را مايه بركت و مظهر مجاهدت ساخته‌اند.
ايشان، شكل گيري انقلاب اسلامي از مذهبي‌ترين شهر كشور يعني قم و نيز رهبري امام خميني (ره) به عنوان يك فقيه و عالم عظيم الشأن را اثبات ديني بودن ماهيت و ذات انقلاب ملت ايران دانستند و افزودند: دشمنان انقلاب نيز با درك تأثير ديني بودن انقلاب ايران، همه تلاش خود را براي ضربه زدن به اين ماهيت سعادت بخش به كار گرفته‌اند.
حضرت آيت الله خامنه‌اي ضربه زدن به «دين» و «وفاداري مردم» را دو هدف اصلي زورگويان جهاني دانستند و خاطرنشان كردند: اگر عنصر دين نبود، ممكن بود مسئولان انقلاب با گرفتن برخي امتيازات، در مقابل دشمن كوتاه بيايند اما دين اسلام اجازه تسليم در برابر ظالم را نمي‌دهد و عدالت و آزادي و معنويت و پيشرفت را به همراه مي‌آورد، به همين‌علت، مسئولان نظام تاكنون در مقابل استكبار كوتاه نيامده‌اند و از اين به بعد نيز، به بركت دين، به مقابله با دشمنان اسلام و انقلاب ادامه خواهند داد.
ايشان، با اشاره به توطئه‌هاي گوناگون جبهه استبداد بين‌الملل براي تضعيف و انكار حقايق ديني افزودند: ماجراي سلمان رشدي، برخي فيلم‌هاي ضد ديني غربي، كاريكاتورهاي موهن و قرآن سوزي از جمله تلاش‌هاي ناكام دشمنان دين اسلام است ضمن اينكه در داخل كشور هم، دنباله روهاي آنان با اشاعه بي‌بند‌وباري، اباحي‌گري، عرفان هاي كاذب و حركات مشابه درصدد سست كردن عقايد ديني مردم به ويژه نسل جوان هستند.
حضرت آيت الله خامنه‌اي در همين زمينه، اتكاء و تقويت نيروهاي خود،‌افزايش روزافزون بصيرت و اطمينان به وعده‌هاي الهي را «درس بزرگ امام راحل عظيم الشأن براي ملت ايران» دانستند و خاطرنشان كردند: امام به ما آموخت كه اگر مؤمنانه ايستادگي و تدبير كنيد نصرت الهي، حتماً نصيب شما خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامي، متزلزل كردن وفاداري مردم به نظام اسلامي را دومين هدف توطئه‌هاي دشمنان برشمردند و افزودند: علاوه بر‌عنصر دين، حضور و حمايت مستحكم مردم، پشتوانه ايستادگي مسئولان نظام اسلام است و دشمن نيز به همين علت، وفاداري مردم را نشانه رفته است.
حضرت آيت الله خامنه‌اي، شايعه‌پراكني براي مأيوس كردن مردم، ايجاد بدبيني نسبت به مسئولان به ويژه رؤساي قوا، بزرگنمايي ضعف‌هاي كشور، و ناديده گرفتن پيشرفت‌ها و اقدامات انجام شده را از جمله روش‌هاي مخالفان نظام اسلامي براي ضربه زدن به اعتماد و وفاداري مردم دانستند.
ايشان تأكيد كردند: همچنانكه در 32 سال اخير همه سرمايه گذاري‌ها، طرح‌ها و توطئه‌هاي دشمنان براي ضربه به دين و متزلزل كردن وفاداري مردم به شكست قطعي منجر شده است از اين پس نيز، اين گونه برنامه ريزي‌ها و اقدامات،‌هيچ نتيجه‌اي براي دشمنان ملت و نظام، به دنبال نخواهد آورد.
رهبر انقلاب اسلامي،‌ عكس‌العمل سرشار از بصيرت و سريع مردم در مقابل فتنه عاشوراي سال گذشته را نمونه‌اي از ناكامي‌هاي مستمر توطئه گران خواندند و خاطرنشان كردند: اين واقعيات نشان مي‌دهد كه احساسات ديني مردم و معرفت و وفاداري آنان روز به روز عميق‌تر شده است.
رهبر انقلاب اسلامي، حضور 40 ميليوني ملت در انتخابات سال گذشته رياست جمهوري را رفراندومي ملي در ابراز وفاداري و اعتماد به نظام اسلامي خواندند و افزودند: دشمن عصباني، سعي كرد با فتنه گري، آثار آن حضور ملي را خنثي كند اما مردم در مقابل فتنه نيز ايستادند و دشمن بار ديگر ناكام شد.
حضرت آيت الله خامنه‌اي پايداري و هوشياري مردم در مقابل فتنه 88 را موجب واكسينه شدن كشور و مردم در مقابل ميكروب‌هاي سياسي و اجتماعي خواندند و تأكيد كردند: فتنه پس از انتخابات، برخلاف انتظار دشمن، بصيرت ملت ايران را بيشتر كرده است.
رهبر انقلاب اسلامي در تشريح تاكتيك‌هاي جبهه استكبار به ترويج «اسلام منهاي روحانيت» اشاره كردند و افزودند: آنها تأثير شگرف روحانيت را در حركات مردم و بيداري ملت درك كرده‌اند به همين علت به دنبال ترويج اسلام منهاي روحانيت هستند كه بايد هوشيارانه با اين جهتگيري دشمنان مقابله كرد.
ايشان ترويج جدايي دين از سياست و «اسلام منهاي سياست» را از ديگر تاكتيك‌هاي استكبار خواندند و افزودند: نقشه راه و طرح كلي دشمن براي مقابله با نظام اسلامي، مي‌تواند براي ما نيز يك نقشه راه ترسيم كند به گونه‌اي كه هر مسئله‌اي كه آماج حملات آنهاست بايد مورد تأكيد و تكيه ما قرار گيرد.
ايشان همچنين با اشاره به تشديد تحريم‌هاي ايران افزودند: ملت و كشور ايران از اولين سال هاي انقلاب مورد تحريم بوده‌اند و راه مقابله با آن را بلدند به همين علت، تحريم‌هاي اخير نيز كه با هدف تشديد فشار برروي مردم و جدا كردن آنها از نظام اسلامي طراحي شده بود،‌همچنانكه مسئولان و مردم مي گفتند و عملاً نيز ثابت شد نتوانست اثر قابل توجهي بر زندگي مردم بر جاي بگذارد.
رهبر انقلاب اسلامي در همين زمينه تأكيد كردند: ملتي كه دهه 60 را با آن دشوار‌ي‌ها و كمبودها تحمل كرده است، امروز در پرتو پيشرفت‌هاي عظيم، به آينده خود اميد و اعتماد بيشتري دارد و به همين علت در مقابله با توطئه گران مي‌ايستد.
حضرت آيت الله خامنه‌اي در بخش پاياني سخنان خود چند نكته اساسي را به عنوان ضروريات رفتار مردم و مسئولان مورد تأكيد قرار دادند. وحدت كلمه ملي اولين نكته اي بود كه ايشان در اين بحث مطرح كردند.
حضرت آيت الله خامنه‌اي خاطرنشان كردند: خواص و عوام بايد وحدت ملي را كاملاً جدي بگيرند، البته صرف حرف زدن از وحدت كافي نيست، چرا كه وحدت ملي شاخص‌هايي دارد كه بايد به آن پايبند بود.
همبستگي روزافزون «مردم و خواص» با قواي سه گانه به ويژه قوه مجريه دومين نكته مورد تأكيد رهبري نظام بود.
تقويت ايمان ديني – تأمين نيازهاي فكري جوانان و پاسخ‌هاي به روز به شبهات و سؤالات آنان، نكته اساسي ديگري بود كه حضرت آيت الله خامنه‌اي روحانيت و حوزه‌هاي علميه را به آن توصيه مؤكد كردند.
تلاش روحانيان، روشنفكران و افراد آگاه براي معرفي «درست و شايسته روحانيت»، تلاش جوانان براي افزايش بصيرت و دشمن شناسي، ضرورت شتاب بيشتر حركت خوب علمي كشور و اهتمام به رفع عوامل نارضايتي و حل مشكلات مردم از ديگر نكات اساسي سخنان رهبر انقلاب اسلامي بود.
ايشان در موضوع حل مشكلات مردم به مشكلات معيشتي، بيكاري، سامانه‌هاي اداري – منصوبان دستگاه‌ها بخصوص منصوبان سطوح بالاي دستگاه‌ها و ضرورت هم افزايي و هماهنگي سازمان‌ها اشاره كردند و افزودند: دستگاه‌هايي مانند شهرداري‌ها و نيروي انتظامي كه ارتباط مستقيمي با مردم دارند مي‌توانند با اقدامات خود مشكلات مردم را حل و يا برعكس نارضايتي ايجاد كنند، بنابراين بايد كاملاً به عملكرد خود، دقت و توجه داشته باشند.
رهبر انقلاب اسلامي در پايان سخنان خود، با تشريح نگاه و حساسيت ويژه بين‌الملل به شهر قم افزودند: وجود بزرگترين و پرعظمت‌ترين حوزه علميه جهان اسلام و قطب‌هاي زيارتي و معنوي از جمله ظرفيت‌هاي ملي و بين المللي قم است.
ايشان با اشاره به مشكلات و عقب ماندگي‌هاي شهر قم خاطرنشان كردند: پس از انقلاب از جمله در سال‌هاي اخير كارهاي فراواني براي حل اين مشكلات انجام شده است اما مشكلاتي نظير آب شرب مردم قم هنوز به طور كامل حل نشده ضمن اينكه در زمينه‌هاي كشاورزي و صنايع دستي نيز مردم قم مشكلاتي دارند كه بايد با جديت و كار مضاعف روند حل آنها شتاب محسوسي بگيرد. 

منبع: ایلنا: 27 مهر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.