شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

موافقت آمريكا با نخست وزيري مالكي مشروط به حضور علاوي در قدرت

فارس

يك روزنامه عراقي فاش كرد:


خبرگزاري فارس: يك روزنامه عراقي در گزارش از اعمال فشار واشنگتن بر كردها براي جلوگيري از توافق آنها با همپيماني ملي عراق خبر داد و نوشت آمريكا با نخست‌وزيري مجدد مالكي " راضي شده ‌است مشروط بر اينكه علاوي نيز با وي در قدرت سهيم باشد.


به گزارش فارس، روزنامه عراقي "العالم " طي يك گزارش نوشت: پس از ماهها اعمال فشارهاي مختلف بر عراقي‌ها براي تسريع روند تشكيل دولت ، واشنگتن اكنون تلاش مي‌كند تا روند تشكيل دولت را كند نمايد تا منافع خود در عراق را تامين نمايد حتي اگر اين امر به ضرر امنيت عراق تمام شود.
بر اساس اين گزارش، آمريكا اكنون به نخست‌وزيري مجدد "نوري المالكي " راضي شده ‌است اما اين امر را به شرطي مي‌پذيرد كه "اياد علاوي " رهبر فهرست العراقيه نيز با مالكي در اين قدرت سهيم شود.

در اين گزارش آمده است: پس از موافقت مقتدا صدر رهبر جريان صدر مبني بر حمايت از نخست‌وزيري مالكي وي به داشتن موافقت اكثريت پارلمان نزديك شد. در چنين شرايطي در صورت موفقيت مالكي در دستيابي به توافق با كردها، وي اكثريت آراء پارلماني براي نخست‌وزيري مجدد در عراق را به خود اختصاص خواهد داد. در اين صورت دولتي تشكيل خواهد شد كه مخالف اهداف واشنگتن خواهد بود، اهدافي كه آمريكا مدتها براي آن تلاش كرده است. لذا كاخ سفيد اميدوار است كه با اعمال فشارهاي متعدد موفق شود طرح "جو بايدن " معاون رئيس‌جمهور آمريكا مبني بر تقسيم قدرت در عراق را اجرايي كند. به اين ترتيب مالكي همچنان نخست‌وزير خواهد بود اما ناگزير از هماهنگي با "اياد علاوي " رهبر فهرست العراقيه خواهد بود.

بنا بر اين گزارش، مقامات مسئول عراقي و آمريكايي اعلام مي‌كنند كه آمريكا با اعمال فشار بر كردها تلاش مي‌كند تا اوضاع را به نفع خود مهار كند. به همين دليل از كردها مي‌خواهد كه در تاييد نخست‌وزيري مالكي شتاب نكنند. اين در حالي است كه كردها همچنان بر ضرورت تسريع روند تشكيل دولت در راستاي منافع ملي عراق تاكيد دارند.
يك مقام مسئول آمريكايي كه بدليل حساسيت مذاكرات جاري خواست كه نامش فاش نشود ، گفت: ما ترجيح مي‌دهيم كه دولت عراق بشكلي درست تشكيل شود نه سريع.
مقامات مسئول آمريكايي مي گويند كه هدف آنها تشكيل دولتي است كه نماينده تمام گروههاي سياسي عراق بويژه اهل تسنن باشد در همين راستا نيز بايدن از طرح "مسعود بارزاني " رئيس منطقه كردستان مبني بر برگزاري يك ميزگرد با حضور تمام گروههاي سياسي عراق براي تشكيل دولت وحدت ملي حمايت مي‌كند.

به اعتقاد كارشناسان دليل تاكيد واشنگتن بر تقسيم قدرت در عراق، عدم توانمندي هيچ گروه خاصي در مقابله با منافع آمريكا در اين كشور است. زيرا تنها با تقسيم قدرت مي‌توان موج مخالفت ائتلاف شيعيان عليه آمريكا را مهار كرد.
تقسيم عراق به سه بخش كردنشين ، شيعه نشين و سني نشين از ديدگاه آمريكا مسئله‌اي جديد نبوده است و برخي از سياستمداران و دولتمردان اين كشور هر از گاهي اين مسئله را در قالب فرمولهاي مختلفي مطرح كرده‌اند .
بايدن صاحب نظريه تقسيم عراق به سه اقليم با منطقه خودگردان چندي پيش اين طرح را تعديل كرد و با سوء استفاده از وضعيت حاكم در عراق پس از انتخابات طرح جديدي را ارائه كرد به طوري كه بر اساس اين طرح، نوري المالكي نخست وزيري را با كاهش اختياراتش به عهده مي‌گيرد و در مقابل، اياد علاوي فرماندهي دستگاه‌ها و وزارتخانه‌هاي امنيتي را بر اساس قوانين جديد به دست مي‌گيرد به طوري كه اين نهادها خارج از حيطه اختيارات نخست وزير قرار مي‌گيرد.
طرح بايدن بر تدوين قوانين جديد تكيه مي‌كند به طوري كه اياد علاوي مسئوليت پرونده امنيتي را با داشتن اختيارات گسترده بدون اينكه از سوي نخست وزير تضعيف شود، برعهده مي‌گيرد.
بر اساس طرح بايدن، مسعود بارزاني رئيس منطقه كردستان عراق مسئول معرفي رئيس جمهوري عراق مي‌شود و حتي اختيار تصدي اين پست به وي داده شده است.

منبع: فارس، 28 مهر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.