شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

انتقاد كارگران پيشكسوت از ادعاي افزايش 10 درصدي مستمري‌ها

ایلنا

در پي اظهارت سازمان تامين اجتماعي در خصوص افزايش 10 درصدي متوسط مستمريهاي مقرري‌بگيران اين سازمان اتحاديه بازنشستگان و پيشكسوتان جامعه كارگري بيانيه اي را بصورت سرگشاده منتشر كرد.
به گزارش ايلنا، متن كامل اين بيانيه به شرح ذيل است:
روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی در اظهاراتی دو پهلو دست به اعترافاتی زده که جای تأمل دارد اول اینکه شکی نیست که پذیرش افزایش 10 درصدی به حقوق مستمری بگیران مفهوم این است که یک قدم به واقعی کردن افزایش مقرری بازنشستگان سازمان نزدیکتر شده ایم اما اینکه گفته شود بابخشی از مجموعه 15 درصد اضافه کرده ایم و سایر گروه ها را 6 درصد و در جمع چیزی بطور متوسط 10 درصد افزایش داشته ایم توجیه کردن موضوع است.
اگر سازمان 15% به حداقل بگیران اضافه کرده عیناًماده 111 قانون تامین اجتماعی را اجرا کرده، ولی فراموش نکنیم این فقط بخشی از اجرای قانون است و نه همه قانون، همانطور که در متن اظهارات روابط عمومی گفته شده، بخش اجرا نشده همان ماده 96 قانون است.
در این ماده صحبت از افزایش حقوق به ماخذ میزان افزایش هزینه زندگی است؛ سوال اینجاست کدام مرجع شاخص افزایش هزینه را به ماخذ 6درصد اعلام کرده است.آیا نرخ تورم سال 88 را بانک مرکزی بعنوان مرجع رسمی 6 درصد اعلام کرده یا واقعاً 8/10 درصد رقمی است که از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی اعلام شده است؟ نکته دوم این است که اگر شاخص را میزان ریالی افزایش هزینه زندگی در نظر بگیریم قطعاً ماده 111 را هم نتوانسته ایم اجرا کنیم چه رسد به اجرای ماده 96 لذا از هر طرف که به قضیه نگاه کنیم سازمان به هیچ وجه به وظایف قانونی خود عمل نکرده و اگر بخواهد حداقل ها را اجرا کند واقعیت این است که باید عیناً ماده 111 را به ماخذ ماده 41 قانون کار اجرا کند که ظاهراً آن را انجام داده است و درخصوص اجرای ماده 96 انتظار آن است که برای جلوگیری از چسبندگی حقوق ها همان 15 درصد را به سایر سطوح تسری دهد که عدالت بیمه پردازی رعایت شده باشد در غیر اینصورت حداقل این است که نرخ 8/10 درصد را به سایر سطوح اضافه کند تا ظاهر قانون اجرا شود.
این در حالی است که سایر ضمائم حقوق مثل حق عائله مندی-حق اولاد بن و مسکن که سالهای قبل متناسب با افزایش حقوق تحت تاثیر قرار می گرفت امسال ثابت مانده که این هم به نوعی تضییع حقوق تلقی می شود و در همین سال باید تعدیل شده و شکل واقعی تر به خود بگیرد. در پایان ما تاسف خود را از اینکه می بینیم 65 درصد مستمری بگیران حداقل بگیر هستند و به نوعی در گروه فقرا طبقه بندی می شوند اعلام می کنیم شک نیست اعمال سیاست های اینچنینی که توسط سازمان به ناحق اعمال می شود به تدریج اغلب مستمری بگیران را حداقل بگیر می کند. کسانی که در زمان بیمه پردازی یقیناً سالها پیش از حداقل دستمزد حق بیمه پرداخت کرده اند ولی امروز نمی توانند از ذخایر خود استفاده منصفانه ببرند.
گفته می شود فرمول امسال اگر اجرایی شود 15% جامعه مستمری بگیر را به جمع حداقل بگیران اضافه می کند که این جای تاسف دارد. انهایه اعلام می کنیم که برای حل مشکل از منظر کارشناسی آماده نشست و مذاکره با مسوولان سازمان می باشیم ودر صورت عدم پذیرش نشست و مذاکره ناگزیر به رساندن صدای اعتراض گونه خود به نحوه افزایش حقوق بازنشستگان از طریق اجتماع در مقابل وزرات رفاه یا خانه ملت خواهیم بود.

منبع: ایلنا: 1 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.