شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پایان اعتصاب غذای نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران

بی بی سی

نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران برای نخستین بار در طول نزدیک به دو ماه بازداشت، با یکی از اعضای خانواده اش ملاقات کرد و در این ملاقات از پایان اعتصاب غذای ۲۸ روزه اش خبر داد.


رضا خندان، همسر خانم ستوده روز سه شنبه ۴ آبان ماه (۲۶ اکتبر) به بی بی سی فارسی گفت که خواهر خانم ستوده، در پی تماس تلفنی یک روز پیش مسئولان زندان، امروز سه شنبه به دادسرای زندان اوین مراجعه و با خواهرش ملاقات کرده است.


در حالی که نزدیک به دو ماه از بازداشت خانم ستوده می گذرد، این نخستین ملاقات او با یکی از اعضای خانواده اش بوده است و به گفته آقای خندان در تمام این مدت فقط سه بار با خانواده اش و یک بار هم با وکیل اش تماس تلفنی داشته است.


در آخرین تماس تلفنی کوتاهی که خانم ستوده با همسرش داشته، به او گفته بود که از سوم مهر ماه در اعتصاب غذا به سر می برد.


به گفته آقای خندان، نسرین ستوده در این ملاقات حضوری به خواهرش گفته است که تا روز جمعه گذشته در اعتصاب غذا بوده است.


آقای خندان با اشاره به اینکه با ملاقات امروز نگرانی هایش درباره وضعیت سلامت خانم ستوده "تا حدودی" برطرف شده است، وضعیت روحی خانم ستوده را خوب توصیف کرد، اما گفت که از نظر جسمی مقداری ضعیف شده بود.


آقای خندان گفت که ظاهرا خانم ستوده در این ملاقات اجازه نداشته است درباره جزئیات پرونده اش صحبت کند.


او گفت که هنوز تاریخ برگزاری دادگاه مشخص نیست اما وکلای خانم ستوده پرونده او را مشاهده کرده اند و قرار است به زودی محاکمه او برگزار شود.


نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در ایران روز شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ بر اساس احضاریه ای که یک هفته پیش از آن دریافت کرده بود، به دادسرای زندان اوین مراجعه کرد و بازداشت شد.


در برگه احضاریه، اتهام او "اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام" عنوان شده بود.


خانم ستوده وکالت تعدادی از پرونده های سیاسی و حقوق بشری و از جمله وکالت شیرین عبادی، عیسی سحرخیز، کیوان صمیمی، محمدصدیق کبودوند، عاطفه نبوی، خدیجه مقدم، احمد نجاتی کارگر، از کشته شدگان پس از انتخابات و آرش رحمانی پور، از اعضای انجمن پادشاهی ایران که در سال ۸۸ اعدام شد، را بر عهده داشته است.


بازداشت خانم ستوده، واکنش ها و اعتراضاتی را به دنبال داشته است.


شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل در آستانه سفر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، در یک کنفرانس خبری در این شهر به بازداشت خانم ستوده اعتراض کرده بود.


او ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامت و بهداشت زندانیان سیاسی، بازداشت خانم ستوده را نشانه وضعیت نگران کننده حقوق بشر در ایران دانسته و گفته بود که بازداشت این وکیل دادگستری فقط به خاطر دفاع او از موکلینش بوده است.


سازمان گزارشگران بدون مرز نیز با انتشار بیانیه ای خانم ستوده را "وکیل شجاعی" نامید که با وجود تهدیدها و احضارهای مداوم، به بازداشت های خودسرانه و غیرقانونی اعتراض می کرده و مقامات مسئول قضایی را به محترم شمردن حقوق زندانیان فرا می خوانده است.

منبع: بی بی سی: 4 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.