شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

برنامه ريزي ايراني-اسلامي

کیهان

دكتر محمدجواد لاريجاني
1-رئيس جمهور محترم در سخناني اخيرا فرموده اند:
«عده اي به خاطر تاكيد بر كلمه ايراني حساسيت نشان مي دهند و تصور مي كنند مقصود نوعي قوم گرايي و ناسيوناليسم است در حالي كه حقيقتا چنين نيست. اين كه بر برنامه ريزي ايراني- اسلامي تاكيد مي شود يعني بايد برنامه ريزي ها مبتني بر نظام ارزشي و توانمندي هاي ايراني- اسلامي باشد و در اين مسير دريافت ايراني از اسلام مبناي عملي است.»
جناب آقاي احمدي نژاد سپس افزودند:
«دريافت هاي فراواني از اسلام در دنيا وجود دارد اما برداشتي از اسلام براي ما ملاك عمل است كه ايراني است.»
2-براي ما ايراني ها، كلمه «ايران» يك كلمه معمولي نيست، بلكه حكايت از عشق عميق و دلدادگي و اميدها و آرزوهاي فراوان دارد. وقتي پاي ايران به ميان مي آيد با همه وجود حساس مي شويم و براي هر وجب از اين سرزمين پرافتخار و ميراث ملي خود سر از پا نمي شناسيم و همه هستي خود را در طبق اخلاص مي گذاريم و فداي خاك پاك آن مي كنيم. افتخار ما به اين است كه سرباز و خدمتگزار كوچكي براي اين آب و خاك باشيم. لذا به درستي رئيس جمهور عزيز ما اشاره كرده اند كه مقصود قوم گرايي نيست، بلكه وظيفه شرعي و ملي ما در ميان است. ايران، نامي است كه زنده است و خدا آن را همواره زنده نگه دارد.
3- هر برنامه ريزي براي توسعه و آباداني ايران بايد برنامه اي ايراني- اسلامي باشد. اين كليد توفيق برنامه ها است و چون در آستانه بررسي برنامه پنجم توسعه هستيم تاكيد بسيار مهم و به جا و درستي است.
برنامه ريزي بايد «ايراني» باشد، يعني بايد ناظر به شأن و جايگاه ايران باشد، ناظر به توانمندي ها و امكانات و محدوديت هاي ايران باشد، بايد ناظر به نيروي انساني عظيم و توانمند ايران باشد و بايد متكي به همه امكانات ملي ما باشد.
4- برنامه ريزي براي توسعه ايران، بايد «اسلامي» باشد، زيرا مهمترين دستاورد انقلاب اسلامي بناي يك نظام مدني- سياسي بر اساس اسلام است. معناي اين سخن صرفا ابتناء قوانين جزايي كشور براساس اسلام نيست، بلكه اسلام بايد در تمام شئون اين نظام به عنوان عقلانيت پايه مطرح باشد. اگر نگاهي به برنامه ريزي هاي متعدد بعد از انقلاب بنمائيم متوجه مي شويم كه در اين جهت نقص داريم و بسياري از مشاكل و ناكامي هاي ما ناشي از عدم توجه به عقلانيت پايه اسلامي در تاروپود برنامه ريزي ما است. اگر صرفا جمله اي بگذاريم كه «دولت بايد فرهنگ اسلامي را ترويج نمايد» كافي نيست بخصوص اگر اساس تفكر توسعه اي ما نظام اقتصادي باشد كه براساس مبناي سكولار- ليبرال باشد! دولت و مجلس بايد اين نكته مهم مورد نظر آقاي احمدي نژاد را پايه اي بدانند و البته كارشناساني بايد به تدوين برنامه بپردازند كه معتقد به اساس ايراني- اسلامي باشند. از سوي ديگر جريان تفكر اسلامي منحصر در برنامه پنجم نيست، بلكه بايد برنامه ريزي هاي جزيي تر در حوزه هاي محدودتر هم بر اين پايه صورت گيرد. يعني هر مدير در هر اداره اي بايد توجه به مبناي ايراني- اسلامي داشته باشد.
5- رياست محترم جمهور اشاره كرده اند:
«دريافت هاي فراواني از اسلام در دنيا وجود دارد اما برداشتي از اسلام براي ما ملاك عمل است كه ايراني است.»
در اين گزاره مسلم- با توجه به تفكر و منش رئيس جمهور- تسامحي وجود دارد. زيرا، برداشتي از اسلام براي ما در مملكت ايران و در نظام جمهوري اسلامي ملاك است، كه براساس برداشت اهل بيت (عليهم السلام) است و اين امر در قانون اساسي ما تصريح موكد شده است و در نوشتار و گفتار حضرت امام(ره)، مقام معظم رهبري و علماي اعلام و فرهيختگان نظام صريح و متواتر باشد.
مكتب اهل بيت در فهم اسلام- كه ميليون ها ايراني و غيرايراني از عرب، هندي، ترك و حتي هزاران آمريكايي، اروپايي، چيني و ژاپني شيفته دارد-، برداشتي عميق و بدون مرز و همراه با قرآن مجيد مي باشد و همانطور كه پيامبر گرامي اسلام(ص) در حديث متواتر ثقلين فرموده اند قرآن و عترت با هم فهم مي شوند و از هم جدا نيستند و هر كه يكي را رها كند به بيراهه مي رود. از اسلام عزيز از زمان پيامبر گرامي(ص) تا امروز دو مكتب عمده و دو برداشت اساسي مطرح شده است: مكتب اهل سنت و مكتب اهل بيت و البته هر يك از اين برداشت ها زير برداشت هاي خاص خود را دارند. ايران اسلامي و نظام مدني- سياسي جمهوري اسلامي تماما براساس مكتب اهل بيت (عليهم السلام) استوار است در حاليكه ما به برداشت ديگر احترام مي گذاريم و تعامل فكري با آن را سياست اصلي نظام مي دانيم زيرا در بسياري از محورهاي اساسي دو برداشت به نحو جدي شبيه هم هستند.
مكتب اهل بيت نه تنها چيزي از ايرانيت ما نمي كاهد بلكه عشق و محبت اهل بيت- كه در دل همه ما از شيعه و سني موج مي زند و سرتاسر قوميت هاي موجود در ايران را مي پوشاند- پايگاه استراتژيك و جزو منافع حياتي ما محسوب مي گردد.
البته به نظر مي رسد كه مقصود رياست محترم جمهور همين «برداشت براساس مكتب اهل بيت» باشد كه مورد اتفاق همه نيز هست؛ هرچند لازم بود بر آن تاكيد شود تا دشمنان اسلام و مسلمين نتوانند از آن سوءاستفاده كنند و تجربه عظيم مدني امروز ملت ما را- كه حقيقتا متعلق به همه مسلمانان و بلكه مردم جهان است- با رنگ قوميت ايراني محصور در مرزهاي ما بدانند. والسلام.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
¤ دبير ستاد حقوق بشر و مشاور عالي بين الملل قوه قضاييه

منبع: کیهان، 5 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
کیهان:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.