شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مجلس از شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور تحقیق و تفحص می‌کند

بی بی سی

نمایندگان مجلس ایران، طرح تحقیق و تفحص از شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور را که اسفندیار رحیم مشایی ریاست آن را بر عهده دارد، تصویب کرد.


نمایندگان مجلس ایران در جلسه علنی روز چهارشنبه ۵ آبان ( ۲۷ اکتبر)، با ۱۴۱ رای موافق، طرح تحقیق و تفحص از این شورا را در چهار محور اصلی تصویب کردند.


الیاس نادران، نماینده اصولگرا و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران که از طراحان این طرح بوده است، درباره این محور ها گفت که ساختار شورای عالی امور ایرانیان باید مورد بررسی قرار گیرد، چون برخی از اقدامات این شورا "موازی کاری" است و طبق گفته های اخیر آیت الله خامنه ای، رهبر ایران در حوزه سیاست خارجی، نباید موازی کاری انجام شود.


شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، از زیر مجموعه های ریاست جمهوری است و ریاست این شورا بر عهده محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران است، که در حال حاضر آقای رحیم مشایی به عنوان جانشین آقای احمدی نژاد ریاست این شورا را بر عهده دارد.


بر اساس طرح مصوب نمایندگان مجلس ایران، مبنای حقوقی تشکیل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، یکی دیگر از مسائلی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.


آقای نادران همچنین با اشاره به لزوم بررسی اسناد هزینه های انجام شده از سوی این سازمان گفت که ارقام متفاوتی درباره بودجه این شورا شنیده می شود، که لازم است اسناد مربوطه بررسی شود تا مشخص شود که این هزینه ها در چارچوب مصوبات قانونی بوده است یا خیر.


در طرح نمایندگان مجلس ایران همچنین بر لزوم بررسی مساله "رفت و آمد های مشکوکی که به دعوت این شورا انجام می شود" تاکید شده است.


آقای نادران با انتقاد از اینکه بر اساس گزارش شورای عالی ایرانیان خارج از کشور مطلع شده که در ۱۹ فرودگاه ایران، سالن تشریفاتی برای ایرانیان خارج از کشور در نظر گرفته شده است، گفت: "اختصاص چنین سالن های تشریفاتی با چه اهدافی صورت گرفته است و آیا در چارچوب قانون بوده است؟"


این شورا اواسط مرداد ماه امسال، دومین همایش ایرانیان مقیم خارج از این کشور را برگزار کرد که حضور بعضی از دعوت شدگان، هزینه ها و برنامه ها و اظهارات آقای رحیم مشایی در این همایش با انتقادهای تندی از سوی اصولگرایان رو به رو شد.


از جمله، آقای نادران گفت که بعضی از کسانی که به این همایش دعوت شده بودند "مجرم بوده و اگر به طور عادی وارد کشور می شدند باید به دستگاه قضایی کشور پاسخ می دادند."


وزرای امور خارجه، فرهنگ و ارشاد اسلامی، اطلاعات، اقتصاد و دارایی، آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، کار و امور اجتماعی، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و روسای سازمان های میراث فرهنگی، صدا و سیما، فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رئیس مرکز مشارکت امور زنان نهاد ریاست جمهوری و رئیس فراکسیون امور ایرانیان خارج از کشور مجلس ایران اعضای شورای ایرانیان عالی امور ایرانیان خارج از کشور هستند.


 


سوال یک نماینده اصلاح طلب از وزیر اطلاعات


در جلسه علنی روز چهارشنبه ۵ آبان (۲۷ اکتبر) مجلس ایران همچنین سوال مصطفی کواکبیان، نماینده فراکسیون اقلیت مجلس از وزیر اطلاعات درباره جزئیات و مستندات ادعای کمک یک میلیارد دلاری به رهبران مخالفان دولت از سوی برخی کشورها اعلام وصول شد.


پیش از این احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان قانون اساسی در یک سخنرانی گفته بود که سندی دیده است که آمریکا از طریق عربستان سعودی یک میلیارد دلار به "سران فتنه" داده است.


او گفته بود: "همین سعودی ها که به نمایندگی از طرف آمریکا صحبت می کردند، (به سران فتنه) گفتند که اگر توانستید نظام را منقرض کنید، تا پنجاه میلیارد دلار دیگر هم می دهیم، اما خداوند این فتنه را به دست بندگان صالحش خاموش کرد."


این اتهام با واکنش های بسیاری از مخالفان دولت ایران و رهبران آنها مواجه شد و حتی در میان چهره های سیاسی اصولگرا هم برخی به طرح چنین ادعاهایی انتقاد کردند و خواستار اثبات آن در مجامع قضایی شدند.


اما چندی پیش حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران گفت که کمک یک میلیاردی غرب به رهبران مخالفان دولت ایران "واقعیت" دارد و برخی از افراد مرتبط با "سران فتنه" اعتراف کرده اند که با سرویس های اطلاعاتی غربی همکاری کرده اند.


در واکنش به این اتهام، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان دولت ایران، در یک نامه مشترک خطاب به مراجع تقلید شیعه، از آنان تقاضا کردند از آقای جنتی بخواهند در مورد اتهام هایی که متوجه مخالفان حکومت کرده است سند ارائه کند.


محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق هم خواهان بررسی اظهارات آقای جنتی شد "تا اگر واقعیت دارد، تکلیف روشن شود و اگر دروغ است با دروغ‌پردازی‌هایی که مصداق بارز تشویش اذهان عمومی است برخورد شود."

منبع: بی بی سی: ۵ آبان ۱۳۸۹
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.