شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

لاریجانی: خطر اسلام منهاي روحانيت

ایلنا

رئيس‌مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد ؛هر‌كس با هر گرايش چنانچه در رابطه با دو خطر مهم، اسلام منهاي روحانيت و اسلام منهاي سياست دچار لغزش شود ،از سوگيري صحيح انقلاب اسلامي زاويه پيدا كرده است.
به گزارش خبرنگار ايلنا ، علي لاريجاني در نطق پيش از دستور در جلسه علني امروز مجلس با اشاره به سفر مقام معظم رهبري به استان قم ، اظهار داشت: اولا مردم فهيم استان قم با حضور آگاهانه خود در اين مدت رسم دلپذير تعلق خاطر ملت به ولي فقيه را به نحو احسن به نمايش گذاشتند، كه قطعا به صورت پديده‌اي ماندگار در تاريخ ايران خواهد ماند و موج پرتوان احساسات ديني آنان نه تنها يكسره سخنان خواب‌زده رسانه‌هاي غربي را به كناري ‌نهاد،بلكه آنان را به انديشه‌اي جديد رساند كه عمق رابطه رهبري و ملت به محاسبات ظاهري متعارف بازنمي‌گردد، اين معنا در نوع بيانات رهبري، مصاديق دقيق‌تري يافت.
رييس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: ثانيا كانون مسلط بيانات رهبري در همه سخنراني‌ها متفاوت از سياق متعارف رهبران سياسي، بود و تحليل و ارزيابي اين مطالب نشان مي‌دهد كه وقتي مبناي فكر سياسي واقعا و نه تصنعا متكي بر تفكر ناب توحيد باشد، چقدر نوع سخنان و نحوه برخورد با پديده‌ها متفاوت مي‌شود.
لاريجاني ادامه داد: ثالثا تقريبا در همه سخنان رهبري در مجامع گوناگون ذكر و پيدا كردن روحيه بيداري، جرياني پررنگ بود و اين هم نقطه قابل توجهي است. در دنيايي كه رهبران سياسي با شگردهاي رسانه‌اي دنبال تاثيرگذاري بر اراده‌ها هستند و يا با وعده وعيدها مي‌خواهند جايگاه سياسي براي خود بتراشند، رهبري انقلاب ما راه ديگري را در صحنه سياسي توصيه مي‌كند. متذكر بودن را مهم‌ترين مبناي صحت رفتار سياسي مي‌دانند و پايه بصيرت را در تفكر توحيدي و اخلاص بيان نمودند.
لاريجاني در ادامه خاطرنشان كرد: بعد ديگري كه به عنوان پايه بصيرت بدان اشارت نمودند داشتن روحيه جهادي و گذشت از دنياست كه به تعبير امام علي(ع) عزتمندي جامعه و آگاهي ملت، در پناه آن تحقق مي‌يابد، و تجربه انقلاب اسلامي نيز اين حقيقت را نشان داده است و نمونه‌اي از اين ويژگي شخصيت شهيد فهميده است كه امروز سالگرد شهادت آن عزيز بسيجي است كه با حركت حماسي خود وجدان يك جامعه را به حركت درآورد.
رئيس مجلس تصريح كرد: تبيين جايگاه رفيع مراجع و حوزه‌هاي علميه و نسبت آن با نظام جمهوري اسلامي آن‌قدر روشن و غني بود كه بايد همه دوستداران انقلاب به همه ابعاد آن توجه تام نمايند، و از طرفي همه بخش‌هاي نظام بايد تلاش كنند از اين مجموعه پرمحتوا و اصيل فرهنگ اسلامي به نحوه صحيح بهره جويند.
لاريجاني متذكر شد: مجلس شوراي اسلامي با همين تلقي از مدت‌ها پيش مركز پژوهش‌هاي اسلامي مجلس شوراي اسلامي را در قم تاسيس كرد تا از ظرفيت فضلاي دانشمند حوزه در جهت تقويت بنيه كارشناسي اسلامي طرح‌ها و لوايح استفاده شود.
وي افزود: بيان واضح دو خطر مهم، اسلام منهاي روحانيت و اسلام منهاي سياست، يادآور سفارش‌هاي آن پير روشن‌ضمير امام (قدس سره) بود كه در مقابل حركت‌هاي انحرافي مبناي انقلاب اسلامي را بر تفكر اصيل اسلام جواهري قرار داد. اين دو موضوع كه رهبري معظم در اين مقطع بدان اشاره كردند فراتر از بحث جريان‌هاي متعارف سياسي كشور است.
لاريجاني ادامه داد: هر‌كس با هر گرايش چنانچه در اين دو موضوع دچار لغزش شود بايد توجه كند از سوگيري صحيح انقلاب اسلامي زاويه پيدا كرده است. همچنين توصيه موكد ايشان به مجموعه‌هاي نخبه دانشگاهي و حوزوي كه در كنار فراگيري علم و دانش حضور در صحنه داشته و با بصيرت، مشاركت در سرنوشت كشور نمايند و توجه به حفظ روش آزادانديشي در حوزه‌ها كه مقون پيشرفت واقعي بوده است، و رعايت ادب نسبت به اساتيد و مراجع و مخصوصا حفظ روش‌هاي علمي سنتي حوزه، توصيه‌هاي گرانبها و بسيار ارزنده براي همه دانش‌پژوهان است.
نماينده مردم قم گفت: مجلس شوراي اسلامي ضمن تشكر از رهبري معظم، همه بخش‌هاي اجرايي كشور و نخبگان سياسي و ديني را به تامل و بهره‌گيري و تحقق منظومه افكار راهگشاي رهبري معظم توصيه مي‌كند، و هم‌چنين از مردم انقلابي و فهيم استان قم به خاطر حضور بسيار پراثر و آگاهانه سپاس‌گزاري مي‌كند.

منبع: ایلنا: 8 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.