شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تلاش بسیج برای 'دخالت مستقیم' در تنظیم کتب درسی

بی بی سی

محمد رضا نقدی، فرمانده بسیج می گوید مطالبه اصلی این سازمان از مسئولان آموزش و پرورش، گسترش فرهنگ شهادت در کتاب های درسی دانش آموزان است.


آقای نقدی که این سخنان را در راستای مقابله با جنگ نرم بیان می کرد، گفت: "در این رابطه برنامه تحول در کتاب های آموزش دفاعی دانش آموزان را مد نظر داریم که با همکاری آموزش و پرورش در مرحله اجرا قرار دارد".


فرمانده بسیج با اشاره به اینکه محتوای درس آموزش دفاعی که در مقاطع راهنمایی و دبیرستان آموزش داده می شود "خشک و کلاسیک" است، افزود که سازمان بسیج قصد دارد از طریق وارد کردن موضوع شهادت، "این کتاب ها را از حالت خشک در بیاورد".


محمدرضا نقدی همچنین گفت که سازمان بسیج قصد دارد "دخالت های مستقیم تری" را در تهیه و تالیف کتب درسی از جمله آموزش دفاعی اعمال کند.


ظاهرا تغییراتی که فرمانده بسیج به آن اشاره دارد فقط محدود به کتاب درس آموزش دفاعی نمی شود.


حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش هم اخیرا در مورد برنامه های این وزارتخانه برای وارد کردن موضوع "ایثار و شهادت" به محتوای کتاب های درسی سخن گفته بود.


آقای حاجی بابایی در این خصوص گفته بود: "آموزش و پرورش در زمینه های گوناگون در بحث ایثار و شهادت کار می کند و با احداث ده هزار مدرسه قرآن، در واقع اتوبان شهادت و انسانیت را نشان می دهد".


شیرزاد عبداللهی، کارشناس مسایل آموزشی در ایران در گفتگو با رادیوی فارسی بی بی سی ضمن اشاره به اینکه موضوع ایثار و شهادت پیش از این هم به نوعی در برنامه های مدارس موجود بوده اند گفت: "برنامه ریزی های آموزش و پرورش باید بر اساس رویکرد تخصصی باشد و از فیلتر کارشناسی بگذرد تا کتاب های درسی جنبه علمی و آموزشی خود را از دست ندهند".


آقای عبداللهی در مورد تاثیر گنجاندن موضوعاتی نظیر شهادت در کتب آموزشی ایران گفت: "بعضی ها تصور می کنند اگر مطلبی به دفعات در کتاب های درسی تکرار شود، این نشانه اهمیت آن موضوع است. در حالیکه این موضوع می تواند سبب شود که دانش آموزان یک نظر منفی در مورد آن مطلب پیدا کنند".


در سال های اخیر و به خصوص پس از آغاز دور دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، روندی در سازمان آموزش و پرورش برای ایجاد تحولات اساسی در تالیف کتاب های درسی ایجاد شده است که عمدتا به موضوعات ایدئولوژیک مد نظر سران جمهوری اسلامی مربوط می شود.


از جمله در شهریور ماه سال گذشته مسئولان آموزش و پرورش اعلام کرده بودند که پادشاهان، از کتاب های درسی تاریخی مقاطع راهنمایی و دبیرستان حذف خواهند شد.


همچنین پیش از این وزیر آموزش و پرورش در مورد برنامه این وزارتخانه برای "حضور ثابت و دائمی روحانیون" در مدارس سخن گفته بود.

منبع: بی بی سی: 8 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:

Error in query: SELECT * FROM maghaleh WHERE nevisandeh = ' بی بی سی' AND onvan != 'تلاش بسیج برای 'دخالت مستقیم' در تنظیم کتب درسی' AND nevisandeh != '- - -' AND kategori != 'ثبت آزمایشی' ORDER BY timestamp DESC. You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'دخالت مستقیم' در تنظی' at line 1