شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نشریه سپاه، احمدی نژاد را به "تعریض به امام و رهبری" متهم کرد!

بی بی سی

ارگان رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سخن رئیس جمهوری را در مورد "در راس امور نبودن" مجلس، "تعریض" به رهبران فعلی و سابق جمهوری اسلامی ایران دانست.


ماهنامه "پیام انقلاب" در آخرین شماره خود، با یادآوری سخن بنیانگذار جمهوری اسلامی مبنی بر اینکه "مجلس در راس امور است " نوشت: "تحلیل سطحی و کلمه ای و شکلی از فرمایشات گهربار امام امت و آن را به نحوی دگرگون ساختن که منافع عده ای قلیل را برای چند صباحی فراهم سازد، یک خطای جبران ناپذیر است."


ماهنامه پیام انقلاب، به صاحب امتیازی نمایندگی ولی فقیه در سپاه، در ادامه پرسیده: "استنباطی چنین غلط و خطایی چنین آشکار برای چه صورت می گیرد؟ فقط برای آنکه سپری باشد در برابر نظارت و حساسیت های گاه به گاه مجلس اصولگرا در مقابل انحرافات دولتمردان؟"


محمود احمدی نژاد یک ماه و نیم پیش، در مصاحبه با روزنامه دولتی ایران گفته بود که سخن آیت الله خمینی مبنی بر اینکه مجلس در راس امور است، مربوط به زمانی بوده که کشور را نخست وزیر منتخب نمایندگان اداره می کرده، اما اکنون قوه مجریه در راس قرار دارد.


این سخن آقای احمدی نژاد، واکنش های شدیدی را در محافل سیاسی ایران برانگیخت؛ تا آنجا که ۱۷۰تن از نمایندگان مجلس ایران در تذکری کتبی به رئیس جمهوری از او خواستند که به جای نفی جایگاه مجلس، به وظایف خود عمل کند.


"دولت اگر در صدر هم باشد، حق ندارد بی قانونی کند"


ماهنامه پیام انقلاب در ادامه آورده است: "اگر به فرض محال گفته رئیس جمهوری درباره سخنان امام خمینی درست هم باشد - که نیست - طرح این مسائل چه سودی برای کشور دارد؟ آیا در صدر بودن دولت دلیلی می شود که دولت هر کاری که خود صلاح دانست انجام دهد و به قانون بی توجهی کند؟"


این نشریه تاکید کرده است: "اگر دولت در صدر هم باشد حق ندارد بی قانونی کند و در برابر خواست نمایندگان، که اختیار عزل رئیس دولت را هم دارند، بایستد."


ارگان رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزوده: "این روش غلطی است که اگر نتوانستیم با منویات خمینی کبیر هماهنگ و هم راستا شویم به تحریف و تحلیل نادرست سخنان آن مراد شهدا دست بزنیم."


نشریه وابسته به دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه، هشدار داده: "مرجع تحلیل و تبیین اندیشه های تابناک امام خمینی ولی فقیه زمان است ... و تا کنون حضرت آیت الله خامنه ای ولی امر مسلمین، گفته امام امت را تفسیری این گونه نکرده اند."


"گویا عده ای راه خدمت کردن به ملت را از یاد برده اند"


نشریه پیام انقلاب تاکید کرده که اظهاراتی از قبیل سخن رئیس جمهوری در مورد مجلس، این تلقی را در جامعه سیاسی ایجاد می کند که "انگار عده ای... از امام و سلوک و منش آن عزیز آگاهی مناسبی ندارند و گویا راه مناسب خدمت کردن به ملت را از یاد برده اند".


این ماهنامه افزوده است: "این مسایل، موضوعات انحرافی است و طرح آنها نه تنها سودی برای کشور و ملت ندارد، بلکه به زیان مردم است؛ زیرا مسئولین به جای آنکه به رفع مشکلات آنان بپردازند همواره در معرکه مجادلات بی سرانجام و پر از اشتباهی غرق می شوند که گره ای از کار فروبسته کشور نمی گشاید."


مقاله انتقادی ارگان سپاه، همچنین به انتقاد از "حاشیه سازی و پرداختن به امور غیر ضروری" پرداخته که به عقیده نویسنده مدتی است "از سوی برخی سیاست ورزان به مساله اصلی کشور تبدیل شده و می رود تا روند افزایشی خود را همچنان ادامه دهد".


این مقاله، در جایی دیگر به انتقاد از کسانی پرداخته که "در اشتباهی استراتژیک و تاریخی"، به جای دفاع از "گفتمان انقلاب اسلامی"، از "ایرانیت به جای اسلامیت" سخن می گویند و "منشور کوروش را به جای گفتمان آزادی خواهی اسلامی بالا می کشند".


در هفته های گذشته، تجلیل محمود احمدی نژاد از "منشور کورش" و دفاع وی از اظهارات اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر خود مبنی بر ارجحیت "مکتب ایرانی" بر "مکتب اسلامی"، مخالفت های جدیدی را در میان محافظه کاران برانگیخته است.


این مخالفت ها در حالی صورت می گیرد که بسیاری از مدافعان محمود احمدی نژاد و به ویژه شخص آیت الله خامنه ای، با وجود برخی گلایه ها، تاکنون برآیند کلی عملکرد دولت را مثبت ارزیابی کرده اند.

منبع: بی بی سی: 10 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.