شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

محسنی اژه ای: پرونده مرتضوی همچنان در مرحله رسیدگی مقدماتی

بی بی سی

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، در نشستی خبری در تهران، از آزادی علی شکوری راد به دلیل وساطت یکی از علمای قم، بی اطلاعی خود از کمک یک میلیارد دلاری کشورهای خارجی به سران مخالفان دولت ایران، تکذیب رفع پلمپ دفتر حزب اعتماد ملی، عدم صدور قرار مجرمیت یا قرار تبرئه برای سعید مرتضوی و تعویق دادگاه سه تبعه آمریکایی خبر داد.


وساطت مراجع


آقای محسنی اژه ای در این نشست خبری که روز دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۸۹ (اول نوامبر ۲۰۱۰) برگزار شد، درباره آزادی علی شکوری راد، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت از زندان علی رغم آن که اتهام او امنیتی عنوان شده بود، گفت: "در مورد این شخص یکی از علمای قم برای آزادیشان وساطت کرده و این وساطت مورد قبول واقع شده که اگر چنین وساطتی نبود، شاید آزاد نمی شد."


روز یکشنبه وب سایت جرس، از وب سایت های نزدیک به مخالفان دولت ایران، نوشته بود که آیت الله موسی شبیری زنجانی، از مراجع تقلید ساکن قم، در دیداری که در جریان سفر آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، به شهر قم با او داشته، برای آزادی علی شکوری راد وساطت کرده است.


علی شکوری راد روز ۲۰ مهر ماه بازداشت شد و روز ۶ آبان از زندان آزاد شد.


ادامه رسیدگی پرونده مرتضوی


غلامحسین محسنی اژه ای، که دادستان کل کشور نیز هست در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده سعید مرتضوی، دادستان پیشین عمومی و انقلاب تهران، به عنوان متهم پرونده بازداشتگاه کهریزک گفت: "پرونده آقای مرتضوی همچنان در مرحله رسیدگی مقدماتی قرار دارد، ولی هنوز قرار مجرمیت برای او صادر نشده است. اما او هنوز هم تبرئه نشده است."


کمک یک میلیارد دلاری؟


آقای محسنی اژه ای درباره ادعای کمک یک میلیارد دلاری بعضی از کشورهای خارجی به سران مخالفان در ایران گفت: "تاکنون به صورت مورد مشخصی به دستگاه قضایی اعلام نشده و تاکنون بنده از آن اطلاعی ندارم."


احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، چند ماه پیش در خطبه های نماز جمعه تهران از کمک یک میلیارد دلاری سران کشور عربستان سعودی و آمریکا به سران مخالفان در ایران، که او از آنها با عنوان سران فتنه یاد کرد، خبر داد و بعدها حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران نیز این مسئله را تایید کرد.


تعویق دادگاه آمریکایی ها


آقای محسنی اژه ای، دادستان کل ایران، در مود وضعیت سه تبعه آمریکایی که یکی از آنها (سارا شورد) چندی پیش از زندان آزاد شد، گفت: "امروز شنیدم که وقت دادگاه به تاخیر افتاده است. در این صورت باید تبعه آزاد شده نیز احضار شود و هر سه محاکمه شوند."


آقای اژه ای تصریح کرد که بر خلاف اعلام قبلی، هنوز احضاریه ای برای سارا شورد، که با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شده و هم اکنون در آمریکا به سر می برد، فرستاده نشده است.


تکذیب رفع پلمب


آقای اژه ای درباره خبر رفع پلمب دفتر حزب اعتمادملی که اکبر منتجب نیا، قائم مقام دبیرکل این حزب، روز یکشنبه ۹ آبان اعلام کرده بود، گفت: " بر اساس پیگیری هایی که از دادستانی تهران داشتم، دفتر حزب اعتمادملی رفع پلمپ نشده است. البته ممکن است دادخواستی برای در اختیار دادن ملک از سوی مالک ارائه شده باشد، اما این به معنای رفع پلمپ نیست."


ادامه بازداشت دو تبعه آلمانی


آقای محسنی اژه ای درباره وضعیت دو تبعه آلمانی که در تبریز بازداشت شده اند، گفت: "این دو تبعه همچنان در بازداشت هستند و پرونده شان به دادگاه ارسال نشده است. دبیر سفارت آلمان با آنها ملاقات کرده و این افراد نسبت به محل بازداشت و نحوه تحقیق اظهار رضایت کردند و به کتمان این مطلب که خبرنگار نبوده اند، اذعان داشتند."


آقای محسنی اژه ای درباره وکیل این دو فرد که او نیز بازداشت شده، گفت: "وکیلی هم که به عنوان واسطه این افراد بوده در بازداشت است و تخلفات او روشن شده است. از جمله اینکه سه شناسنامه اصلی، جعلی و المثنی به صورت هم عرض استفاده می کرده است. از آنجا که موضوع مرتبط با برخی جریانات ضدانقلاب خارج از کشور است، پرونده هنوز در مرحله تحقیقات مقدماتی است."

منبع: بی بی سی: 10 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.