شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ -  ۶ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

القاعده عراق مسئولیت حمله به شیعیان را به عهده گرفت

بی بی سی

گروه موسوم به کشور اسلامی عراق (دولة العراق الاسلامیة) که شاخه القاعده در این کشور شناخته می شود با صدور اطلاعیه ای اینترنتی، مسئولیت کشتار ۶۴ نفر از شیعیان در سه شنبه گذشته (دوم نوامبر) در بغداد را پذیرفت و اعلام کرد که این کشتار به تلافی توهین به عایشه، همسر پیامبر اسلام انجام شده است.


سه شنبه شب گذشته محلات شیعه نشین بغداد ظرف بیست دقیقه شاهد چند انفجار پی در پی بود که بیشتر آنها در قهوه خانه ها و غذاخوری ها و مجالس سوگواری پرجمعیت رخ داد و مجموعاً ۶۴ کشته و حدود ۳۶۰ زخمی برجای گذاشت.


در اطلاعیه "کشور اسلامی عراق" به شیعیان هشدار داده شده که این حمله تازه آغاز کار است و از این پس باید منتظر روزها و شب های خونبارتری باشند.


این اطلاعیه که حاوی عبارات توهین آمیزی نسبت به شیعیان نیز هست، هدف از حملات سه شنبه شب را تلافی توهین به "ام المؤمنین" (عایشه) اعلام کرده و افزوده که توهین کنندگان "به دنبال طرحی صفوی اند" یعنی می خواهند حکومت شیعه ایرانی در عراق به راه بیندازند.

هفدهم ماه رمضان (۲۷ اوت) گذشته که مصادف با سالگرد درگذشت عایشه بود، هیئتی به نام خدام المهدی در لندن جشنی برگزار کرد و یک روحانی شیعه کویتی به نام شیخ یاسر حبیب در این جشن علیه عایشه سخنرانی کرد و گفت که در جهنم عایشه را از دو تا پایش گرفته و در آتش می آویزند.


این جشن و اظهارات یاسر حبیب، واکنش شدیدی میان اهل سنت به همراه داشت و حتی برخی روحانیون بلندپایه شیعه هم او را محکوم کردند. آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران نیز فتوایی در تحریم توهین به عایشه و دیگر شخصیتهای مورد احترام اهل سنت صادر کرد.


عایشه از مهمترین همسران پیامبر و دختر ابوبکر بود که اهل سنت او را نخستین جانشین برحق پیامبر اسلام می دانند، اما شیعیان به دلیل اینکه عایشه بعدها در زمان خلافت حضرت علی، در جنگ با او شرکت جست و از مخالفان علی بن ابی طالب شد، با عایشه مخالفند.


با این حال، هم اکنون اغلب روحانیون شیعه می کوشند که با جلوگیری از ابراز اظهارنظرهایی علیه عایشه و دیگر شخصیت هایی که مورد احترام اهل سنتند اما شیعیان با آنان مخالفت می ورزند، از بروز اختلاف میان شیعه و سنی و تنش های فرقه ای جلوگیری کنند.


حملات سه شنبه شب گذشته علیه شیعیان در بغداد، از دید ناظران، هشداری است برای تکرار درگیری های فرقه ای چند سال پیش در عراق.

منبع: بی بی سی: 14 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.