شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ - ۲۷ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

سهم ايران و خاورميانه در شكست سنگين اوباما!

کیهان

محافل رسانه اي، شكست سياست هاي اوباما در خاورميانه به ويژه ايران را يكي از دلايل مهم شكست اخير حزب دموكرات در انتخابات ميان دوره اي كنگره مي دانند.
يك روزنامه آلماني در اين زمينه نوشت: 2 سال بعد از رفتن پيروزمندانه اوباما به كاخ سفيد، دموكرات ها اكثريت مجلس نمايندگان را از دست دادند. اين شكست سنگين، اوباما را از اعتبار مي اندازد. اوبامايي كه چون مسيح ستايش مي شد، بيشتر ترجيح مي داد از غفلت ها و تقصيرات سلف خود بوش سخن بگويد اوباما خودش را خيلي جدي مي گرفت اما درمدتي كوتاه برخي از همان ها كه دور و اطراف وي بودند، خرج خود را پيش از آغاز انتخابات جدا كردند از جمله رام امانوئل و جيمز جونز و لري سامرز و كريستينا رامرو و پيتر اورزاگ. آمريكايي ها رويايي از پيشرفت و رفاه داشته اند اما اكنون با نظامي لرزان و حقيقتي تلخ مواجه شده اند. ابرقدرت لرزان جواب ساده اي براي سؤال چگونگي برون رفت از بحران پيدا نخواهد كرد.
نويه راينيشه سايتونگ مي افزايد: در جنگ افغانستان و پاكستان اميد چنداني به موفقيت آمريكا نمي رود. جنگ در عراق هم هنوز پايان نيافته چرا كه هنوز 50 هزار نظامي آمريكايي در آنجا حضور دارند. اوباما به مرحله «پات» در سياست داخلي و ركود ناشي از آن در سياست خارجي رسيده است.
راديو فردا هم از قول ميترا فرهمند خبرنگار خود در اسرائيل نوشت: تزيپي ليوني وزير خارجه سابق و رئيس جريان اپوزيسيون در اسرائيل مي گويد نبايد از شكست و تضعيف اوباما مسرور شد. يك رئيس جمهور ضعيف در آمريكا براي اسرائيل فاجعه بار است.
راديو فردا در اين زمينه به سرخوردگي فلسطينيان از مذاكرات صلح استناد مي كند و مي نويسد: فلسطيني ها از هم اينك آرايش سياسي جديد كنگره را به معناي اين مي دانند كه اگر اوباما در 2 سال اول خدمت خود نتوانست موجب پيشرفت صلح شود در دوره باقي مانده در حالي كه شديدا ضعيف شده و در چنبره گرفتاري هاي داخلي و خارجي آمريكا غوطه ور است و جمهوري خواهان هم دست او را مي بندند، ديگر نمي توان اميد چنداني به وي داشت.
اما سايت گويا نيوز در تحليلي نوشت: شكست دموكرات ها در انتخابات ميان دوره اي اخير ممكن است ظاهرا به اوضاع اقتصادي و ناتواني دولت اوباما در بهبود بخشيدن به آن و عدم پيشرفت در جبهه هاي جنگ افغانستان و عراق مربوط باشد اما تزلزل و ناتواني اوباما در مقابل ايران، يكي از دلايل مهم شكست اوباما و دموكرات ها بوده است.
گويانيوز ناكامي در چالش هسته اي با ايران و همچنين ناتواني در سرنگوني جمهوري اسلامي را از جمله دلايل ضعف دولت اوباما و حزب دموكرات برشمرده است.

منبع: کیهان: 16 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
کیهان:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.