شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نوري المالكي در سمت نخست‌وزيري عراق ابقا شد

ایلنا

پس از 8 ماه رايزني و گفت‌وگوي سياسي؛


 


احزاب سياسي عراق توافق كردند كه «نوري المالكي»، رهبر ائتلاف «دولت قانون» به‌عنوان نخست‌وزير دولت جديد در سمت خود باقي بماند و ائتلاف «العراقيه»، به رهبري «اياد علاوي»، نخست‌وزير سابق اين كشور، رئيس پارلمان را انتخاب كند.ايلنا: سخنگوي دولت عراق از توافق گروه‌هاي سياسي در مورد نخست‌وزيري مجدد «نوري المالكي» خبر داد.
به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، پس از هشت ماه از انتخابات پارلماني عراق گروه‌هاي سياسي اين كشور توافق كردند كه «نور المالكي»، رهبر ائتلاف «دولت قانون» به‌عنوان نخست‌وزير دولت جديد در سمت خود باقي بماند و ائتلاف «العراقيه»، به رهبري «اياد علاوي»، نخست‌وزير سابق اين كشور رياست پارلمان را انتخاب كند.
«علي الدباغ»، سخنگوي دولت عراق يكشنبه گفت: «بر اساس توافقي كه روز گذشته بين گروه‌هاي عراقي صورت گرفته نوري المالكي در سمت نخست‌وزيري باقي مي‌‌ماند و ائتلاف العراقيه نامزد خوب براي رياست پارلمان را تعيين كند.»
پيش از اين نوري المالكي گفته بود كه مشورت‌ها و گفت‌وگوها بين ائتلاف‌هاي پيروز انتخابات هفتم ماه مارس مرحله پاياني خود را پشت سر مي‌گذارند.
انتخابات پارلمانی عراق در ماه مارس سال جاری میلادی برگزار شد ولی هیچ یک از دو حزب اصلی نتوانسته بودند تعداد کرسی‌های لازم برای تشکیل دولت را به‌دست آورند.
در انتخابات پارلماني عراق، ائتلاف العراقیه كه متشکل از سنی‌های سکولار بود و ائتلاف دولت قانون که متشكل از جناح‌های شیعه است، بیشترین آرا را به دست آوردند.
ائتلاف العراقیه در انتخابات پارلمانی با دو کرسی بیشتر از ائتلاف مالکی، اکثریت کرسی‌های پارلمان را به‌دست آورد. اين ائتلاف با 91 کرسی مدعی بود پيروز انتخابات است و حق تشکیل دولت جدید را دارد.
اين در حالي است كه براساس اتحاد ميان دولت قانون و «ائتلاف ملي» به رهبري «عمار الحكيم» فراکسیون اکثریت پارلمان با 159 كرسي تشكيل شده بود و تشكيل دولت را حق خود مي‌دانست.

منبع: ایلنا، 16 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.