شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مخالفت آمریکا با لزوم توسل به تهدید نظامی علیه ایران

بی بی سی

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا می گوید تحریم اقتصادی ایران بسیار بیش از آنکه پیش بینی می شد موثر بوده و واشنگتن معتقد به ادامه رویکرد سیاسی و اقتصادی کنونی علیه تهران است.


آقای گیتس که از استرالیا دیدن می کند این اظهارات را روز دوشنبه و در واکنش به صحبت های اخیر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ابراز کرد.


به گزارش خبرگزاری ها آقای نتانیاهو روز یکشنبه در ایالت نیوارلئانز در ملاقات با جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، گفته بود که تنها تهدید به یک اقدام نظامی جدی علیه ایران می تواند برنامه های اتمی این کشور را متوقف کند.


اما رابرت گیتس گفت: "من با این (دیدگاه) مخالفم که فقط یک تهدید نظامی، ایران را مجبور می کند به برنامه تسلیحاتی اتمیش پایان دهد."


با این حال او تاکید کرد که آمریکا همه گزینه ها را همچنان در نظر دارد و هر آنچه را "ضروری" باشد انجام خواهد داد.


او گفت نگرانی اسرائیل را نسبت به موثر بودن تحریمهای جهانی علیه ایران درک می کند، اما از سوی دیگر تحریم ها "عمیقا گزنده" بوده است و واشنگتن در شرایط فعلی معتقد است که رهیافت دیپلماتیک باید ادامه پیدا کند.


طی چند ماه گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد، اروپا و آمریکا تحریم های متعددی علیه صنایع نفت و گاز و نیز بخش های مالی ایران اعمال کرده اند.


ایران موثر بودن این تحریم ها را تکذیب کرده و می گوید حاضر نیست غنی سازی اورانیوم را برای آنچه برنامه صلح آمیز انرژی اتمی می خواند متوقف کند.


در همین حال تهران قرار است بزودی با گروه 1+5 برای بحث درباره مبادله سوخت مذاکره کند.


از سوی دیگر با انتخابات اخیر کنگره در آمریکا که به پیروزی جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان انجامید احتمال افزایش فشارها بر ایران نیز قوت گرفته است.


سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام روز شنبه در جریان یک کنفرانسی امنیتی در هالیفاکس کانادا گفت که حکومت ایران باید باور کند که آمریکا توانایی و امکان حمله به ایران را دارد.


وی هشدار داد اگر کار به رویارویی نظامی برسد، احتمالا ابعاد چنین حمله ای از هدف گرفتن تاسیسات اتمی ایران بسیار فراتر خواهد رفت.


اما منوچهر متکی وزیر خارجه ایران سخنان او را "شوخی" خواند و گفت آمریکا باید از جنگ عراق و افغانستان درس بگیرد.


وی یک روز بعد در یک کنفرانس خبری در تهران گفت: "شما (آمریکا) اگر با عملی کردن تهدیدتان در افغانستان و عراق کاری از پیش نبردید، امروز به صرف تهدید چه می خواهید بکنید؟ بر دولتمردان آمریکاست که از گذشته ها درس بگیرند و به آسیب شناسی نسبت به سیاست هایشان بپردازند و در مسیر تصحیح این سیاست ها گام بردارند."

منبع: بی بی سی: 17 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.