شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مصباح يزدي:جامعه از لحاظ کيفي و کمي شديداً به روحانيت نياز دارد!

ایسنا

رييس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني‌(ره) با تاكيد بر اين‌كه جامعه در همه بخش‌ها از لحاظ کيفي و کمي شديداً به روحانيت نياز دارد، گفت: در عصر حاضر دايره علوم و به تبع آن، شبهات گسترده شده است و فقط به آموختن متن دين نمي‌توان براي هدايت جامعه گام برداشت.


به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، آيت‌الله مصباح‌يزدي، شب گذشته در ديداري جمعي از طلاب استان‌هاي تهران و البرز که در سالن همايش‌هاي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني‌(ره) برگزار شد، با اشاره به نعمت‌هاي خداوند، اظهار داشت: نعمت‌هاي پروردگار به انسان به قدري زياد است که طبق فرموده خداوند انسان حتي از شمارش آنها عاجز است چه برسد به شکر آنها‍!


وي نظام اسلامي را يکي از بزرگترين نعمت‌هاي خداوند ذکر نمود و تصريح کرد: اين نعمت به قدري بزرگ است که تنها مي‌توان قدر آن را دانست که با دوران حکومت ستم‌شاهي پهلوي مقايسه کرد.


وي افزود: در زمان حکومت فاسد پهلوي شرايط تحصيل دين مهيا نبود و وجود طلاب در جامعه مثل جنس قاچاق بود و با تبليغات سو، آنان را بد جلوه داده بودند؛ بطوري که حتي رانندگان نيز از سوار کردن طلاب پرهيز مي‌نمودند، اما امروز به برکت انقلاب، نظام اسلامي‌ در کشور حاکم است يک عالم فرزانه و روحاني توانا در رأس آن قرار دارد، اين عزتي است که خداوند به روحانيت داده است، ولي متاسفانه عده‌اي قدردان آن نيستند.


رييس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني‌(ره) ضمن بيان اين مطلب که همگان بايد قدردان انقلاب و نظام اسلامي باشند، به وظايف کنوني طلاب اشاره کرد و گفت: در چنين نظام و شرايطي، طلاب علاوه بر وظايف شخصي خود سلسله وظايف اجتماعي ديگري نيز دارند که بايد آن‌ها را شناسايي و به آن عمل کنند.


* ضرورت معرفي خدمات روحانيون


وي معرفي دين به مردم را يکي از وظايف اصلي طلاب برشمرد و ادامه داد: در طول تاريخ و مخصوصا در نيم‌قرن اخير روحانيت تلاش زيادي براي دين انجام داده، امروز هم اين تلاش‌ها در جاهاي مختلف ادامه دارد که بايد همتي کرد و خدمات روحانيون به جامعه را دسته‌بندي و معرفي نمود.


وي با اشاره به برخي از رشادت‌ها و فعاليت‌هاي روحانيون، يادآور شد: به خاطر اخلاص روحانيون و خدمات بارز آنها، امروز شاهد علاقه و محبت مردم نسبت به اين قشر هستيم.


* جامعه شديدا نيازمند روحانيت است


مصباح‌يزدي خاطرنشان کرد: هر چند فعاليت‌هاي روحانيت براي همگان روشن است، اما امروز جامعه ما در همه بخش‌ها از لحاظ کيفي و کمي شديدا به روحانيت نياز دارد و کمبود روحاني کارآمد احساس مي‌شود، لذا بايد همتي کرد و با شناسايي کمبود‌ها نسبت به رفع آنها اقدام نمود.


عضو خبرگان رهبري يادآور شد: به خاطر اعتماد و اخلاص روحانيت، هر کجاي اين کشور که نياز به افراد توانمند و با اخلاص باشد، دست نياز به سوي حوزه دراز مي‌شود و متاسفانه در برخي موارد به دليل کمبود چنين افرادي از ديگر منابع تامين مي‌شوند؛ بنابراين بايد طبق يک برنامه مدون ملزومات جامعه نيازسنجي و بر اساس اولويت‌ها، وظايف روحانيت مشخص و عمل گردد.


مصباح‌يزدي ادامه داد: از طرف ديگر بايد مطالعه شود که يک روحاني چه قابليت‌هايي دارد و چگونه مي‌توان از آن در جامعه به نحو احسن بهره برد؛ البته اين مهم بايد توسط عده‌اي در حوزه طي يک پروژه تحقيقاتي انجام گردد.


وي آشنايي با حقايق دين، تقوا و خودسازي و درک مسايل سياسي و اجتماعي را از مهم‌ترين وظايف طلاب بر شمرد و تاکيد کرد: براي خدمت به اسلام و مردم صرفا تقوا و علم کافي نيست، بلکه طلاب بايد به مسايل روز جامعه اشراف داشته و آن‌را درک و به بصيرت خود بيافزايند، چراکه اگر عالم به زمان خود آگاهي نداشته باشد، گرفتار فريب کاران خواهد شد.


عضو خبرگان رهبري با بيان اين مطلب که تنها با دروس سنتي حوزه نيازهاي جامعه برطرف نمي‌شود، گفت: در عصر حاضر دايره علوم و به تبع آن شبهات، گسترده شده است؛ بنابراين صرف آموختن متن دين، نمي‌توان براي هدايت جامعه و مخصوصا جوانان گام برداشت.


* بدون برنامه نمي‌توان نتيجه گرفت


به گزارش ايسنا به نقل از مركز خبر حوزه، وي درادامه سخنان خود با اشاره به ضرورت برنامه ريزي روحانيت، ابراز داشت: تا يک برنامه‌ مناسب تدوين نشود، نمي‌توان نتيجه خوبي از کارها گرفت؛ چراکه افرادي با اخلاص و ايثار کار مي‌کنند، اما آن طورکه بايد و شايد از کارها نتيجه نمي‌گيرند.


* توسل به اهل‌بيت‌(ع)، چاره‌ساز بسياري از مشکلات


مصباح‌يزدي در بخش پاياني سخنان خود خطاب به طلاب، اظهار داشت: طلاب بايد مراقب باشند که دچار غرور نشوند و با تحصيل علم، درک مسايل سياسي و اجتماعي و توسل به اهل‌بيت‌(ع) که چاره‌ساز بسياري از مشکلات است، در زمينه تحصيل علوم ديني گام‌هاي خوبي بردارند.

منبع: ایسنا: 19 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.