شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

محکومیت قطعی ۲۴ درویش گنابادی

بی بی سی

شعبه ۱۲ دادگاه تجدید نظر استان خراسان رضوی، حکم محکومیت قطعی ۲۴ درویش سلسله نعمت اللهی گنابادی را تایید کرد.


بنا به گزارش سایت مجذوبان نور، پایگاه خبری دراویش نعمت اللهی گنابادی ایران، ۱۴ تن از دروایش به تحمل سه ماه و یک روز حبس و بیست و پنج ضربه شلاق تعلیقی و ۱۰نفر به تحمل پنج ماه حبس و پنجاه ضربه شلاق تعزیری و اقامت اجباری به مدت یکسال در مناطق محروم محکوم شدند.


مصطفی آزمایش، سخنگوی برون مرزی دراویش گنابادی ضمن تایید این خبر به بی بی سی فارسی گفت: "تمامی افراد محکوم شده شهروندان عادی اند که تنها جرم آن ها ارتباط با مکتب درویشی گنابادی است."


او علت صدور این حکم را درگیری سال گذشته ماموران اداره اطلاعات گناباد با دراویشی می داند که قصد خاکسپاری جسد یکی از افراد خانواده ای از دروایش گنابادی را را در مزار سلطانی بیدخت گناباد داشته اند.


نیروهای دولتی پس از آن درگیری ۲۴ نفر از افراد معترض را به جرم تمرد در برابر ماموران دولتی و اخلال در نظم عموم دستگیر کردند.


در بهمن ماه سال گذشته هم چهار تن از دروایش گنابادی از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه جزایی شهرستان گناباد به تحمل ۹۱ روز حبس تعلیقی محکوم شدند.


اتهام این افراد "اقدام به دفن اموات در مکان ممنوعه" عنوان شده بود.


اداره بهداشت شهرستان گناباد، دفن اموات را در "مزار سلطانی" ممنوع اعلام کرده است، اما دراویش گنابادی این مکان را که در بیدخت واقع است، گورستان و زیارتگاه اختصاصی خود می دانند زیرا آرامگاه چهار تن از قطب های این سلسله در آنجا واقع است.


آقای آزمایش صدور احکام تازه را "ادامه سیاست سرکوبی می داند که نه تنها در بیدخت گناباد خراسان بلکه در سراسر ایران هر روز به شکلی جدید" پیاده می شود.


سخنگوی دراویش گنابادی به سخنرانی اخیر آیت الله خامنه ای در جمع مردم قم اشاره می کند که در آن رهبر ایران گفته بود "باید با عرفان کاذب و جعلی مبارزه شود" و متعاقب آن سخنان علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران که "عرفان و تصوف را دارای جاذبیت هایی دانسته بود که باعث بی توجهی مردم به مراجع" می شود.


او همچنین به برگزاری نمایشگاهی در تهران اشاره کرد که در روز سوم آبان توسط محمد علی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی با نام مبارزه علیه شیطان پرستی افتتاح شد و دو غرفه آن درباره تصوف و عرفان بود.


فشارهای پیشین بر دراویش در ایران


سابقه سلسله دراویش نعمت اللهی گنابادی به شاه نعمت الله ولی، عارف قرن نهم هجری باز می گردد.


اعتقادات شاخه گنابادی نسبت به شاخه های دیگر نعمت اللهی به اهل شریعت نزدیک تر است و پیروان این شاخه مکان های تجمع خود را به جای خانقاه، "حسینیه" می نامند.


رهبر یا "قطب" فعلی دراویش گنابادی نورعلی تابنده، معروف به مجذوبعلی شاه است که در زمان دولت موقت مهدی بازرگان مدتی معاونت وزارت خانه های ارشاد و دادگستری را به عهده داشت.


برخوردهای سال های اخیر با پیروان سلسله دراویش نعمت الهی گنابادی که به تخریب حسینیه های دراویش در شهرهای بروجرد و اصفهان انجامید از بهمن ماه سال ۱۳۸۴ و با تخریب حسینیه دراویش در قم آغاز شد.


آیت الله حسینعلی منتظری، مرجع تقلید متوفی و بلند پایه ترین روحانی منتقد حکومت ایران در آن زمان، گفته بود که تخریب حسینیه دراویش و اعمال فشار بر آنها توجیه شرعی ندارد.


علاوه بر آقای منتظری، چهره های سیاسی جناح اصلاح طلب همچون مهدی کروبی و سازمان ها و نهادهای مدافع حقوق بشر به این فشارها اعتراض کردند.


گروهی از روحانیان سنتی شیعه و مسئولان نهادهای مذهبی در ایران در سال های اخیر از گرایش روزافزون جوانان به بعضی اعتقادات عرفانی و صوفی گرایانه اظهار نگرانی کرده و این اعتقادات را گمراه کننده دانسته اند.

منبع: بی بی سی: 22 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.