شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ -  ۶ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دادستان تهران بازداشت پنج وکیل را تائید کرد

بی بی سی

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران خبر بازداشت ۵ وکیل را تایید کرد و گفت که به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان درباره مرخصی به زندانیان سیاسی توضیح داده است.


آقای جعفری دولت آبادی روز دوشنبه ۲۴ آبان ماه (۱۵ نوامبر) در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا خبر بازداشت پنج وکیل دادگستری را تائید کرد و گفت که سه تن از این وکلا در فرودگاه امام خمینی تهران و بعد از آن دو وکیل دیگر در شهر تهران بازداشت شده اند.


هاجر (سارا) صباغیان، مریم کرباسی و مریم کیان ارثی سه وکیل ایرانی روز شنبه هنگام بازگشت از کشور ترکیه به ایران در فرودگاه تهران بازداشت شدند اما اسامی دو وکیل دیگری که دادستان تهران از بازداشت آنها خبر داد، مشخص نشده است.


آقای جعفری دولت آبادی یک روز پیش به خبرگزاری فارس گفته بود که اتهام این وکلا ارتکاب جرایم امنیتی و انجام اعمال خلاف شئونات جمهوری اسلامی در خارج از کشور است و گفت که دو وکیل دیگر نیز در ارتباط با این افراد بازداشت شده اند.


این بازداشت ها در حالی صورت گرفته است که صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران مصاحبه وکلا با "رسانه های بیگانه" را موجب وهن جامعه وکالت دانسته و گفته بود: "قضات سلب صلاحیت شده حتی اگر مورد عفو نیز قرار بگیرند باز هم نمی توانند پروانه وکالت بگیرند و حق وکالت ندارند."


به تازگی محمد سیف زاده، وکیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر در ایران به ۹ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از وکالت دادگستری محکوم شده است.


نسرین ستوده، وکیل دادگستری و از فعالان حقوق بشر در ایران و جاوید هوتن کیان، وکیل سکینه محمدی آشتیانی، از دیگر وکلای هستند که در چند ماه اخیر در ایران بازداشت شده اند.


توضیح دادستان تهران به احمد جنتی


آقای جعفری دولت آبادی همچنین گفت که یک روز پیش در دیداری با احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، به او درباره نحوه دادن مرخصی به زندانیان توضیح داده است و آقای جنتی نیز از این توضیحات ابراز خشنودی کرده است.


سه روز پیش، آقای جنتی در نماز جمعه تهران از قوه قضاییه به خاطر دادن مرخصی به بازداشت شدگان رویدادهای پس از انتخابات سال ۸۸ انتقاد کرد و گفت: "این درست نیست که به زندانیانی که در فتنه علیه نظام اسلامی نقش داشتند و محکوم شده اند، مرخصی بدهند و آنها به اقدامات فتنه انگیزانه خود ادامه دهند."


دادستان تهران با اشاره به اینکه مرخصی به محکومانی داده می شود که اظهار "ندامت و پشیمانی" کنند، گفت که این اقدام در راستای اصلاح محکومان انجام می شود.


آقای جعفری دولت آبادی در این باره تاکید کرد که این اقدام دستگاه قضایی نه فقط مغایر با قوانین نیست، بلکه سیاستی است که می تواند متهمان را از "جریان فتنه و ضد انقلاب" جدا کند.


او گفت مرخصی کسانی "برخلاف تعهداتشان" عمل کنند، بیانیه صادر کنند، جلسه تشکیل دهند، به دنبال کارهای حزبی بروند و در زمینه همان اتهاماتی که به خاطرش محکوم شده اند، فعالیت کنند، لغو خواهد شد.


آقای جعفری دولت آبادی از زندانیان به مرخصی آمده و خانواده هایشان خواست تا کمک کنند که "مسیر اصلاح" بسته نشود.


او ادامه سیاست دستگاه قضایی در دادن مرخصی به زندانیان را به عملکرد محکومین زندانی و خانواده هایشان مرتبط دانست و تهدید کرد: "اگر قرار باشد این اقدام به شیوه و سیاستی علیه انقلاب و آرمان های آن تبدیل شود به طور طبیعی این سیاست متوقف خواهد شد."


دادگاه ۲۰ متهم وقایع پس از انتخابات


آقای جعفری دولت آبادی در بخش دیگری از سخنانش گفت که در حال حاضر ۲۰ نفر از افرادی که در جریان وقایع پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ بازداشت شده اند، منتظر محاکمه هستند.


او همچنین درباره ملاقات های اخیرش با تعدادی از افرادی که اتهامات امنیتی دارند گفت که لازم است که دادستان شخصا در مورد عفو، آزادی، مرخصی و اجرای محکومیت های آنها تصمیم گیری کند.


دادستان تهران همچنین از ملاقات هفتگی با "متهمان و محکومان امنیتی و خانواده های آنها" خبر داد و گفت پیگیری پرونده این افراد در دادسرای تهران متمرکز شده است.

منبع: بی‌بی‌سی: 24 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.