شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ -  ۶ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نگرانی آمریکا از «فشار ایران بر مدافعان حقوق بشر»

بی بی سی

دولت باراک اوباما درباره ادامه آنچه آزار و اذیت، بازداشت و حبس مدافعان حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی خوانده، ابراز نگرانی جدی کرده است.


در همانحال، محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران، که برای شرکت در یک نشست حقوق بشر سازمان ملل در نیویورک به سر می برد، در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا از عملکرد جمهوری اسلامی در عرصه حقوق بشر دفاع کرده است.


وزارت امور خارجه آمریکا سه شنبه (۱۶ نوامبر) با صدور بیانیه ای گفت: "ایالات متحده به طور جدی درباره آزار و اذیت، بازداشت و حبس مدافعان حقوق بشر توسط حکومت ایران نگران است."


مقام های آمریکایی در این بیانیه از جمله به محاکمه نسرین ستوده، وکیل دادگستری، اشاره کرده و روند محاکمه وی را غیرشفاف و برخلاف موازین حقوقی ایران ارزیابی کرده اند.


اولین جلسه رسیدگی به اتهامات خانم ستوده روز دوشنبه این هفته در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیرعباسی برگزار شد.


نسرین ستوده با اتهام های اقدام علیه امنیت ملی، اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت و نیز همکاری با کانون مدافعان حقوق بشر مواجه است.


یکی از وکلای خانم ستوده به بی بی سی فارسی گفت که جلسه اول دادگاه "خوب و در شان یک وکیل" برگزار شد.


وزارت امور خارجه آمریکا هشدار داده است: "مقام های ارشد ایران باید بدانند که تلاش آنها برای ساکت کردن ایرانیانی که در راه احقاق حقوق شهروندان دیگر بپا خواسته اند از نظرها پنهان نخواهد ماند."


دولت آمریکا در این بیانیه خواهان آزادی تمام زندانیان سیاسی و نیز افرادی شده است که به سبب اعتراض به "نقض حقوق بشر" و دفاع از زندانیان دیگر در جمهوری اسلامی دستگیر شده اند.


نسرین ستوده، جاوید هوتن کیان، محمد سیف زاده، هاجر (سارا) صباغیان، مریم کرباسی و مریم کیان از جمله وکلایی هستند که طی ماه های گذشته با اتهام های مختلف بازداشت و زندانی شده اند.


صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، اخیرا مصاحبه وکلا با "رسانه های بیگانه" را موجب "وهن" جامعه وکالت دانسته و گفته بود: "قضات سلب صلاحیت شده حتی اگر مورد عفو نیز قرار بگیرند باز هم نمی توانند پروانه وکالت بگیرند و حق وکالت ندارند."


دفاع از سابقه حقوق بشر


جواد لاریجانی، که برادر رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی است، در سفر به آمریکا قویا هرگونه نقض حقوق بشر در ایران را رد کرده است.


بنا بر وب سایت ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی، وابسته به قوه قضاییه، آقای لاریجانی در مصاحبه با فرید زکریا، مجری برنامه جی پی اس شبکه سی ان ان، نظام قضایی ایران را یکی از پیچیده ترین و دقیق ترین سیستم های قضایی در جهان توصیف کرده است.


فعالان حقوق بشر می گویند که محمد جواد لاریجانی در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک به شدت در تلاش بوده است تا از تصویب پیش نویس قطعنامه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد حاوی ابراز نگرانی درباره وضع حقوق بشر در ایران جلوگیری کند.


آقای لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره سکینه محمدی آشتیانی، زن ایرانی محکوم به سنگسار، گفت که احکام دادگاه های جمهوری اسلامی به ویژه احکام اعدام در چند مرحله مورد بازبینی قرار می گیرند و "از این منظر سیستم قضایی جمهوری اسلامی یکی از پیچیده ترین و دقیق ترین سیستم های قضایی است."


دبیر ستاد حقوق بشر ایران به این سوال که آیا با مجازات سنگسار موافق است یا نه، پاسخ صریحی نداد اما گفت: "هیچکس از مرگ کسی خوشحال نمی شود. با این همه هر کشوری مکانیزم هایی برای اجرای مجازات دارد که هیچکس نمی تواند ادعا کند آنها غلط هستند و باید تغییر کنند."


رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران افزود: "این تفکر غربی ها که گمان می کنند همه باید از فرهنگ و روش آنها استفاده کنند نیز به همین اندازه اشتباه است."


این مقام جمهوری اسلامی همچنین علت بالا بودن میزان اعدام در کشورش را در خط مقدم بودن ایران در مبارزه با مواد مخدر دانسته و گفته است که بیش از ۷۰ درصد اعدامی ها در ایران قاچاقچی مواد مخدر هستند.


سازمان های مدافع حقوق بشر که خواهان منسوخ شدن اعدامند می گویند که از نظر شمار صدور و اجرای احکام اعدام در جهان، جمهوری اسلامی ایران، با جمعیت بیش از هفتاد میلیون نفر، در رده دوم پس از چین، با جمعیت بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون نفر، فرار دارد.


پیش نویس قطعنامه مجمع عمومی


کمیته "اجتماعی، بشردوستانه و فرهنگی" مجمع عمومی که به کمیته سوم شهرت دارد، پیش نویس قطعنامه ای درباره اوضاع حقوق بشر در ایران را در دست بررسی دارد و به زودی آنرا به رای می گذارد.


این کمیته، هر سال وضع حقوق بشر در سه کشور ایران، برمه و کره شمالی را بررسی می کند.


اکثر کشورهای عضو این کمیته در نوامبر گذشته قطعنامه ای را علیه ایران به تصویب رساندند که در آن "نگرانی عمیق خود را در مورد نقض جدی حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران" اعلام کردند.


این قطعنامه سپس از کمیته سوم به مجمع عمومی سازمان ملل متحد فرستاده شد و در ماه دسامبر توسط این مجمع به تصویب رسید.


در همانحال، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران، جمهوری اسلامی را پرچمدار حقوق بشر در دنیا توصیف کرده است.


آقای لاریجانی در اواسط ماه فوریه هم در شورای حقوق بشر در ژنو سوئیس حاضر شد و از عملکرد جمهوری اسلامی در عرصه حقوق بشر دفاع کرد.


جمهوری اسلامی خود در صدد عضویت در این شورا بود اما در ماه آوریل سال جاری، به دلیل مخالفت شدید گروه های مدافع حقوق بشر و کشورهای غربی، نامزدی خود را پس گرفت.


محمد جواد لاریجانی اقدام کمیته سوم مجمع عمومی در بررسی وضع حقوق بشر در ایران را دارای انگیزه سیاسی توصیف کرده و گفته است که هدف از این اقدام، "زیر سوال بردن جایگاه شورای حقوق بشر" بوده است.


در مقابل، هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه به بی بی سی فارسی گفت: "فقط این که بگویند که این (اقدام) یک غرض ورزی سیاسی از سوی کشورهای غربی است دردی را دوا نمی کند و به موضوعاتی که مطرح می شود جوابی نمی دهد."


این فعال حقوق بشر گفت که آقای لاریجانی باید پاسخ ایران را به " بیش از ۵۰۰ نفر زندانی سیاسی عقیدتی، در مورد اعدام های وسیعی که ایران را انگشت نما کرده، در مورد قوانین تبعیض آمیز و دیگر مواردی که این قطعنامه به آن اشاره می کند" ارائه دهد.

منبع: بی بی سی: 26 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.