شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اعتراض هند به موضعگیری خامنه ای درباره کشمیر

بی بی سی

وزارت خارجه هند با احضار کاردار ایران در دهلی نو به موضعگیری اخیر آیت الله خامنه ای درباره منطقه کشمیر اعتراض کرده است.


آیت الله خامنه ای در پیام سالانه حج خود گفت: "امروز کمک به ملت فلسطین و محاصره شوندگان غزه، همدردی و همراهی با ملت های افغانستان و پاکستان و عراق و کشمیر، مجاهدت و مقاومت در برابر تعدّی آمریکا و رژیم صهیونیستی، پاسداری از اتحاد مسلمانان و مبارزه با دستهای آلوده و زبان های مزدوری که به این اتحاد ضربه میزنند، و گستردن بیداری و احساس تعهد و مسئولیت در میان جوانان مسلمان در همه اقطار اسلامی، وظائف بزرگی است که متوجه خواصّ امت است."


مقام های هندی روز جمعه به رضا علایی گفتند که از سخنان رهبر ایران "عمیقا ناراحت" شده و آن را "دخالت در تمامیت ارضی و حاکمیت" کشور خود می دانند.


از سوی دیگر هند روز پنجشنبه برای اولین بار مخالفتی با قطعنامه انتقادی سازمان ملل متحد درباره وضع حقوق بشر در ایران نکرد و رای ممتنع داد.


هند در گذشته به چنین قطعنامه هایی رای منفی می داد.


برخی از تحلیلگران معتقدند که این اقدام هند در اعتراض به اظهارات رهبر ایران درباره منطقه کشمیر بوده است.


زبیر احمد، خبرنگار بخش هندی بی بی سی در واشنگتن می گوید ایران و هند روابط تاریخی و عمیقی دارند، اما طی چند سال گذشته و با بهبود روابط آمریکا و هند، بنظر می رسد که دهلی از تهران به تدریج فاصله گرفته است.


وی می افزاید ماجرای اخیر تاثیری جدی در مناسبات تهران و دهلی نخواهد گذاشت، اما هند در حال ایجاد یک رابطه استراتژیک با آمریکاست و ممکن است در مواردی سیاست های خود را به این کشور نزدیک کند.


در جریان درگیری های خونین شهریور گذشته در کشمیر که در واکنش به طرح قرآن سوزی کشیش افراطی آمریکایی رخ داد، سخنگوی وزارت خارجه ایران خواستار "خویشتنداری" دولت هند شد.


رامین مهمانپرست گفت که واکنش به اعتراضات مسلمانان کشمیر می تواند "شائبه همراهی با توهین کنندگان" را ایجاد کند.


دولت هند رای ممتنع به قطعنامه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد علیه وضع حقوق بشر در ایران را بی ارتباط با موضعگیری های اخیر ایران در مسئله کشمیر دانسته و گفته است پس از بررسی های لازم تصمیم گرفته شد از رای دادن به این قطعنامه خودداری شود.


منطقه کشمیر بیش از شصت سال پیش بین هند و پاکستان تقسیم شده، اما همچنان یکی از موضوعات اختلاف برانگیز بین دو کشور و در میان مسلمانان است.

منبع: بی بی سی: 29 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.