شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ - ۲۷ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

صدور قطعنامه حقوق بشري عليه ايران با كمترين رأي!

کیهان


103 كشور جهان با قطعنامه ضد ايراني مجمع عمومي سازمان ملل كه با نفوذ آمريكا تصويب شد موافقت نكردند.
روز پنج شنبه كشورهاي غربي به سركردگي آمريكا و پادويي كانادا با اعمال فشار به كميته سوم مجمع عمومي سازمان ملل قطعنامه اي را به بهانه نقض حقوق بشر در ايران به تصويب رساندند.
اين قطعنامه كه تنها با 80 رأي موافق در برابر 44 رأي مخالف و 57 رأي ممتنع تصويب شد در حمايت از قاچاقچيان مواد مخدر، بهائيان، آشوبگران و فتنه گران است.
به گزارش اكونيوز از نگاه تحليلگران رأي ندادن اكثر كشورهاي عضو سازمان ملل به اين قطعنامه حاكي از نارضايتي آنها از سياست تبعيض آميز و اعمال فشار سياسي كشورهاي غربي و سوء استفاده از جايگاه سازمان ملل در برخورد گزينشي با كشورهاي مستقل عضو تلقي مي شود.
براساس اين تحليل از آنجا كه جمع كشورهايي كه به اين قطعنامه رأي منفي داده يا رأي ممتنع دادند بيش از تعداد آراء مثبت است مي توان گفت كه كاناداو ساير تهيه كنندگان پيش نويس قطعنامه نتوانستند به اهداف اصلي خود در اعمال فشار بيشتر به جمهوري اسلامي موفق شوند.
محكوميت قطعنامه توسط كشورهاي عدم تعهد و...
در همين حال كشورهاي زيادي از جمله كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد همچنين كشورهاي عضو سازمان كنفرانس اسلامي با صدور بيانيه اين اقدام كاملاً سياسي و گزينشي را محكوم و غير قابل قبول دانستند.
مصر به نمايندگي از سوي جنبش عدم تعهد ضمن ابراز نارضايتي از طرح اين قطعنامه در كميته سوم مجمع عمومي سازمان ملل، تأكيد كرد چنين اقدامي عامل تضعيف نهاد شوراي حقوق بشر سازمان ملل خواهد شد.
نماينده مصر تصريح كرد حقوق بشر و آزادي هاي فردي بايد از طريق همكاري نه ايجاد مخالفت باكشورها آنهم بصورت گزينشي عملي شود و اينكه اين قطعنامه كشورهاي در حال توسعه را هدف قرار داده است.
تاجيكستان نيز به نمايندگي از سوي كشورهاي عضو سازمان كنفرانس اسلامي با محكوم كردن اين قطعنامه و اعلام اينكه كشورهاي عضو سازمان كنفرانس اسلامي عليه آن رأي مي دهند اعلام كرد اين قطعنامه فقط به اعتبار و موقعيت سازمان ملل لطمه مي زند. همچنين هيأت جمهوري اسلامي ايران پيش از ارائه قطعنامه مذكور با استناد به مكانيزم بررسي دوره اي جهاني وضعيت حقوق بشر در كشورهاي مختلف كه در شوراي حقوق بشر سازمان ملل موسوم به «يوپي آر» در ژنو صورت مي گيرد و نيز با اشاره به گزارش ايران در آن شورا كه با اجماع به تصويب رسيد نسبت به طرح قطعنامه ضد ايراني در اجلاس كميته سوم مجمع عمومي اعتراض و مطرح نشدن آن را پيشنهاد كرد.
نماينده ونزوئلا نيز ضمن دفاع از موضع ايران رأي منفي كشورش به قطعنامه را اعلام كرد. نماينده سوريه هم ضمن دعوت كشورها به دادن رأي منفي به قطعنامه اعلام كرد: اكنون ما اين نگراني را داريم كه برخورد با اين مسئله كاملاً سياسي است و مهمتر اينكه مسئله حقوق بشر را از ژنو به نيويورك منتقل كرده اند.
خاطرنشان مي شود قطعنامه ضد ايراني مجمع عمومي سازمان ملل پس از ناكامي كشورهاي غربي به ويژه آمريكا در شوراي حقوق بشر سازمان ملل در ژنو طراحي شد. آمريكائيها در ژنو به رغم فشارهاي سياسي نتوانستند رأي منفي بر ضد ايران كسب كنند. لذا بر آن شدند تا با اعمال نفوذ در مجمع عمومي سازمان ملل بحث حقوق بشر را از نهاد تخصصي آن خارج ساخته و به نيويورك انتقال دهند تا در يك اقدام كاملاً سياسي قطعنامه مذكور را تصويب كنند.
ذوق زدگي كاخ سفيد
كاخ سفيد پس از صدور قطعنامه ضد ايراني با ذوق زدگي خاصي از اين اقدام سياسي استقبال كرد.
مايك هامر سخنگوي شوراي امنيت ملي آمريكا در گفت وگو با خبرنگاران باتكرار ادعاهاي واهي درباره وضعيت حقوق بشر در ايران خواستار التزام ايران به تأمين آسايش براي شهروندانش (بهائيان، فتنه گران و...) شد.
بي بي سي، راديو فردا، رويترز و ساير رسانه هاي غربي صهيونيستي نيز خبر صدور قطعنامه ضد ايراني كميته سوم مجمع عمومي سازمان ملل را با آب و تاب فراوان پوشش دادند.
گفتني است جمهوري اسلامي ايران بارها به صراحت اعلام كرده كه زيربار قطعنامه هاي سياسي و سلطه طلبانه سازمان هاي به اصطلاح بين المللي نمي رود.

منبع: کیهان: 29 آبان 1289
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
کیهان:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.