شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

فتنه 88 چهره واقعي بسياري از مدعيان را آشكار كرد!

فارس


خبرگزاري فارس: معاون فرهنگي جامعه روحانيت مبارز با بيان اينكه برنامه‌ريزي‌ فتنه 88 از 15 سال قبل بود، گفت، در زمان انتخابات فتنه‌گران با بهانه قرار دادن تبليغات انتخاباتي، فتنه را كليد زدند و اين فتنه چهره واقعي بسياري از مدعيان را آشكار كرد.

حجت الاسلام دعاگو در بخش ديگري از گفتگوي تفصيلي خود با خبرنگار سياسي باشگاه خبري فارس «توانا» در خصوص فتنه 88 و حوادث پس از آن اظهارداشت: فتنه 88، فتنه‌اي بزرگ بود و دشمنان خارجي از آن استفاده‌هاي فراواني كردند؛ برخي افراد در اين فتنه نقش اساسي داشتند، لذا براي واكاوي فتنه 88 بايد سال‌هاي قبل از انتخابات 88 را بررسي كرد؛ چراكه نمي‌توان آن را از يك نقطه خاصي بررسي كرد.
وي با بيان اينكه فتنه 88 در يك نقطه‌اي خودنمايي و بروز و براي كشور مشكلات عديده‌اي را ايجاد كرد، افزود: كساني كه قصد دارند به عنوان رئيس جمهور در كشور انتخاب شوند، شرايط آن در قانون اساسي كشور كاملا پيش بيني شده است؛ بنابراين اگر همه افرادي كه به عنوان نامزد در صحنه انتخابات حاضر مي‌شوند، توان اداره كشور را دارا باشند و از نظر اعتقادي و فكري صلاحيت داشته و «ولايت‌مدار» باشند و به قانون اساسي و نظام وفادار باشند، اگر هر كدام از آنها كه رئيس جمهور شوند، براي كشور جاي نگراني ندارد.
عضو شوراي مركزي جامعه روحانيت در ادامه با تاكيد بر اينكه اهرم احراز صلاحيت كانديداها به دست شوراي نگهبان است، ادامه داد: اگر كسي اين شرايط را نداشته باشد نبايد صلاحيت او به عنوان نامزد انتخابات تائيد شود و به هر قيمتي شده بايد در مقابل خواسته او ايستاد و شوراي نگهبان مي‌تواند عدم احراز نامزدي را طبق قانون اساسي اعلام كند.
حجت الاسلام دعاگو تصريح كرد: اگر احراز صلاحيت برخي نامزدها در انتخابات 88 توسط شوراي نگهبان نمي‌شد، زمينه وقوع فتنه 88 پيش نمي‌آمد؛ چراكه جنگ اول بهتر از صلح آخر است.
معاون فرهنگي جامعه روحانيت مبارز افزود: شوراي محترم نگهبان به هيچ وجه نبايد مصلحت انديشي كند و قانون اساسي وظيفه احراز صلاحيت را به اين نهاد بسيار مهم واگذار كرده است و اگر عدم صلاحيت نامزدي برايش محرز است بايد پاي رد صلاحيت آن با شجاعت بايستد.
وي با بيان اينكه بستر‌هاي شكل دهنده فتنه موجب سو استفاده دشمن شد، گفت: حرف بنده اين است كه همه بايد قانون اساسي را اجرا كنند؛ قانون اساسي مي‌گويد اين فرد با اين مشخصات فعلي و با اين سابقه كشور را نمي‌تواند اداره كند؛ بنابراين نبايد تايئد صلاحيت شود.
عضو جامعه روحانيت مبارز ادامه داد: در اين صورت با احراز صلاحيت بدون مصلحت انديشي كانديداها، جاي نگراني براي كشور و مردم نخواهد بود و در اينجا انتخاب اصلح مطرح مي‌شود؛ بنابراين اگر براي آينده اين مسئله در نظر گرفته شود، بستر ايجاد فتنه‌ها براي دشمنان خارجي و داخلي از بين مي‌رود.

 

*فتنه 88 برنامه‌ريزي دشمن براي براندازي جمهوري اسلامي بود
حجت الاسلام دعاگو با تاكيد بر اينكه مباني و برنامه‌ريزي‌هاي فتنه 88 طبق فرموده رهبر انقلاب از 15 سال قبل شروع شده بود، گفت: در زمان انتخابات فتنه سازان با بهانه قرار دادن تبليغات انتخاباتي، فتنه را كليد زدند، لذا فتنه 88 برنامه‌ريزي استكبار و دشمن براي براندازي جمهوري اسلامي از سال‌ها قبل بوده است.
وي گفت: بنابراين فتنه 15 ساله استارت خورد و تعار‌ض‌ها و برخوردها علني شد.
عضو جامعه روحانيت مبارز در ادامه يادآور شد: زماني در دوران خاتمي ترويج سكولاريسم و مسائلي از قبيل تغيير در قانون اساسي و رفراندم، بهانه فتنه بود و امروز بهانه‌‌ها را برخي ديگر به دشمن دادند.

* بنا بر نظر همه سياسيون افرادي مثل كروبي قادر به اداره كشور نبودند
امام جمعه شهرستان شميرانات تاكيد كرد: نامزدهايي كه براي انتخابات و اداره كشور انتخاب و تائيد صلاحيت مي‌شوند بايد توان اين كار را دارا باشند و همه سياسيون مي‌دانستند افرادي مثل كروبي قادر نيستند كشور را اداره كنند.
وي ادامه داد: نامزدي كه كمتر از 500 هزار راي آورد، نشان دهنده عدم مقبوليت و نفوذ وي در كشور است و همه سياسيون مي‌فهمند كه اين اشخاص نمي‌توانند كشور را اداره كنند ولي باز به دليل مصلحت آنها را در صحنه‌ حاضر مي‌كنند.

*فتنه 88 چهره واقعي بسياري از فتنه‌گران را آشكار كرد
حجت الاسلام دعاگو در ادمه تاكيد كرد: برنامه‌ريزي‌ 15 ساله دشمنان انقلاب، هدف قرار دادن «ولايت فقيه» است؛ چرا كه با كنار زدن ولي فقيه و سپس روحانيت مي‌توانند اسلام را كنار بزنند لذا برخي اشتباهات خواص موجب شد جهتگيري حمله به سمت مقام معظم رهبري، تسريع و علني شود.
معاون فرهنگي جامعه روحانيت مبارز تصريح كرد: فتنه 88 چهره واقعي بسياري را آشكار كرد، ولي در ابتدا از جهتي هم موجب يارگيري فتنه گران عليه نظام شد كه اين خوب نبود.
امام جمعه شميرانات خاطرنشان كرد: البته جريان‌هاي سياسي از قبل با هم درگير بودند، ولي جرياني جرات نداشت كه علنا در مقابل نظام قد علم كند همچنين برخي جريانات داخل كشور از ابتدا تفكر ضد ولايت فقيه را داشتند ولي جرات نمي‌كردند آن را علني كنند لذا اشتباه برخي خواص موجب رخ دادن اين اتفاق شد.
عضو جامعه روحانيت مبارز يادآور شد: قبل از رحلت حضرت امام(ره) براي تشكيل شوراي رهبري برنامه‌ريزي صورت گرفته بود و هدف آنها هم مشخص بود.

*درخطبه‌هاي نماز جمعه برنامه‌هاي تئورسين‌هاي دوم خرداد را افشا كردم
حجت الاسلام دعاگو با بيان اينكه حذف ولايت فقيه برنامه‌اي بود كه در ذهن برخي‌ها وجود داشت، تصريح كرد: يكي از ابعاد آن در زمان دوم خرداد ظاهر شد به طوري كه در آن روزها مباحثي همچون اصلاح قانون اساسي، ترويج سكولاريسم در جامعه اسلامي، اشاعه فرهنگ ليبرال و حاكميت دوگانه، پيگيري مي‌شد مغزها و تئوريسين‌هاي آن جريان يعني سردمداران اصلي جريان دوم خرداد اين هدف را پيگيري مي‌كردند.
وي افزود: من در 8 سال دوم خرداد، درخطبه‌هاي نماز جمعه برنامه‌هاي آنها را افشا كردم و مطالب آن را در كتابي آماده كرده ام، لذا هميشه انصاف را رعايت كرده‌ام و اگر دنبال مقصر بودم هركه را در هر جرياني باشد، گفتم.
امام جمعه شميرانات، در ادامه گفت: افرادي كه توصيه‌هاي مقام معظم رهبري را عملا و آشكارا زير پا مي‌گذارند، آنها نيز مخالف ولايت فقيه هستند، حال در هر جرياني و به هر اسمي باشند.
حجت الاسلام دعاگو افزود: رهبر معظم انقلاب هميشه از دولت‌هاي سابق هم حمايت مي‌كردند و آبروي دولت‌ها را حفظ مي‌كردند و اجازه نمي‌دانند عليه آنها در افكار عمومي مسئله‌اي به وجود آيد، آنها نسبت به حمايت، لطف و محبت رهبر انقلاب مديون هستند.
معاون فرهنگي جامعه روحانيت در خاتمه تاكيد كرد: هر گروه و جرياني كه دست به ساختار‌شكني زد و پاي خود را از چارچوب قانون اساسي بيرون گذاشت، بايد برخورد قانوني با آن ساختار‌شكنان صورت گيرد، لذا طبق قانون بايد با تندروها برخورد شود و نظام اسلامي بايد به قانون اساسي متكي باشد و افراد قانون شكن در نظام اسلامي جاي ندارند.

منبع: خبرگزاری فارس: 29 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.