شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بیمه کارگران ساختمانی به هر قیمتی باید اجرا شود

ایلنا

پيشكسوتان جامعه كارگري در پايان گردهمايي خود به مناسبت سالروز تصويب قانون كار بيانيه اي صادر كردند.
به گزارش ايلنا متن كامل اين بيانيه به شرح ذيل است:
امروز سالروز تصویب قانونی است که به اعتقاد بسیاری از اقتصادیون یک دست آورد ارزشمند اتقلاب است دست آوردی که رهبر و بنیانگذار انقلاب حضرت امام (ره) از حامیان و پشتیبانان آن بود بی جهت نبود که امام از این قانون ممارست میکرد چرا که وی همواره پشتیبان محرومان و مظلومان بود چه قشری مظلومتر از کارگران میتواند وجود داشته باشد. تاریخ مبارزات کارگران جهان سراسر حکایت از تلاش برای بدست آوردن حقوق اولیه دارد مکرراً کارگران برای حفظ دست آوردهای خود سینه خود را سپر کرده و در مقابل تازیانه سرمایه داری تمامیت خواه ایستاده اند. حق داشتن ساعات کار عادلانه _حق داشتن حداقل حقوق برای تأمین معیشت _رفع تبعیض _حق داشتن آزادی تشکل و مذاکره _حق داشتن امنیت شغلی و همچنین حق داشتن تأمین اجتماعی و شغلی از حقوق اولیه ای است که کارگران سراسر جهان همواره برای آن هزینه های سنگینی را متحمل شده اند متأسفانه یک تبعیض آشکار بین سرمایه و نیروی کار سبب شده است که نیروی کار در بسیاری از نقاط جهان همچنان مورد استثمار قرار گرفته و میگیرد در حال حاضرسرمایه آزاد است که به هر مکان خواست برود و هر کجا سودش بیشتر بود به آنجا مهاجرت کند ولی چنین حقی برای نیروی کار وجود ندارد و این تبعیض آشکار و نابرابری سبب می شود در بسیاری نقاط بدلیل عدم تعادل در عرضه و تقاضا نیروی کار، تن به ارزانی بدهد و از بسیاری از حقوق اولیه محروم شود.
امروز بسیاری دولتها در خدمت سرمایه داری قرار دارند حتی آنها که ادعای آزادی و دموکراسی میکنند تا شرایط را برای استفاده عادلانه کارگران سختر میکنند و این مبارزه ای مستمر و طولانی است که کارگران باید منسجم و متحد در سراسر جهان ادامه دهند. قانون کار ایران از سال 1369 بلافاصله پس از اجرا مورد تاخت و تاز معاندین آن قرار گرفت بارها و بارها شاهد بودیم گروه های بزرگی از کارگران از حمایت های این قانون و قانون تامین اجتماعی جدا کردند.کارگاهای 5 نفره و بعد 10 نفره و قالیبافان گرو های عظیمی از کارگران بودند که قربانی افزون خواهی سرمایه داری شدند بعدها به این هم اکتفا نشد و در قالب سایر قوانین مثل قانون رفع موانع تولید هم نیروی کار مورد تهدید واقع شد و دادن حق یکطرفه فسخ قرارداد به کارفرما تیر خلاصی بود که بر بدن نیمه جان کارگران زد، داشتن حق اخراج دسته جمعی هم جزء حقوقی بود که به کارفرمایان داده شد متأسفانه امروز قرار است از این فراتر روند و اصلاحیه قانون را در کلیه بخشها در نظر دارند تا از مسیر مجلس عبور دهند بدون آنکه کارگران بدانند و بتوانند در سرنوشت خود کوچکترین دخالتی داشته باشند فراموش نکنیم آنچه در خصوص افزایش سنوات پرداخت حق بیمه و افزایش سن بازنشستگی برای کارگران نوشته بودند به لطف مجلس محترم مورد قبول واقع نشد و همچنین جدا کردن درمان ملکی و مستقیم کارگران از بدنه سازمان تأمین اجتماعی اقداماتی بود که روح کارگران تقریباً از آن خبر نداشت. کارگران ایران باید در سایه نظام جمهوری اسلامی با استعانت از آنچه رهبر کبیر انقلاب برای آنان به ارث گذاشته که همانا نپذیرفتن ظلم به هر شکلی و از هر شخص و یا گروهی و مبارزه با آن هوشیارانه از دست آورد های بدست آمده در سایه انقلاب اسلامی و نظرات بی بدیل رهبری معظم انقلاب دفاع کنند و تلاش نمایند تا آنرا برای بهتر کردن شاخصهای اقتصادی و رفاهی کارگران بیشتر و بهتر کنند لذا ما امروز ضمن گرامیداشت یاد امام و شهدا و بزرگداشت حاصل خون آنان که قانون کار جمهوری اسلامی ایران یکی از نمادهای آن است مجدداً هم پیمان میشویم تا با بکار بردن بند های مشروحه ذیل به خواسته های مشروح خود که بخشی از دست آوردها کارگران در سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی است تاکید نمایند:
نیروی کار ایران وفاداری خود را به نظام انقلاب و خون و آرمان شهدا و رهبری معظم انقلاب حضرت آیت ا... خامنه ای اعلام می دارند.
پیمان می بندیم تا قانون کار ایران را که یکی از یادگارهای حضرت امام و انقلاب است حفظ کرده و اجازه تعدی به حقوق کارگران را به هیچ کس ندهیم.
سازمان تأمین اجتماعی یک صندوق متعلق به کارگران و در خدمت کارگران _بازنشستگان و بیمه شدگان است ما به هیچ کس اجازه نمی دهیم دست تعرض به آن دراز کند و در قالب الفاظ فریبنده دارائی ها و سرمایه های آن را به تاراج ببرد لذا اجازه دست اندازی بیشتر از این را نخواهیم داد.
درمان مستقیم از افتخارات جامعه کارگری است و این درمان به هیچ وجه از بدنه سازمان تامین اجتماعی جدا شدنی نیست حتی اگر برای آن نیز قانون وضع کنند لذا جامعه کارگر در دفاع از قانون الزام راسخ و مقاوم خواهد ماند.
کارگران ساختمانی نماد یکصد سال مظلومیت فارغ از هرچه پوشش حمایتی هستند . قانون و آئین نامه بیمه کارگران ساختمانی به هر قیمتی باید اجرا شود که این عین عدالت و قسط اسلامی است و مورد نظر و حمایت جامعه کارگری کشور می باشد .
قراردادهای موقت کار و کارگران شرکتها و تأمین نیروی انسانی که وسیله ای برای به برده گرفتن کارگران و صلب حقوق اولیه آنان است هرچه زودتر باید ساماندهی شوند تا بساط دلالان نیروی انسانی محو و نابود شود مجلس محترم و دولت کریمه در این خصوص باید همکاری جدی تری داشته باشند در اینجا لازم است از دولت محترم بخاطر تلاشهای انجام شده قدردانی گردد ولی واقعاً این حمایتها کافی نیست و باید دولت در این زمینه مسئولانه تر برخورد کند چرا که ریشه بسیاری از فساد مذکور ریشه در شرکتهای دولتی و پیمان های داده شده از سوی آنان دارد.و از دولت مصرانه خواستار دخالت جدیتر در اجرای ساماندهی شرکتهای مذکور می باشیم.
سه جانبه گرائی یک اصل پذیرفته شده در دنیاست چرا دولت های محترم در گذشته و حال حاضر نبوده و نیست آنطور که شایسته است گروهای اجتماعی را به رسمیت شناخته و آنان را حداقل در حوزه تصمیمات مربوط به خودشان دخیل کند؟ ما جداً انتظار داریم دولت بخصوص وزرات کار در این خصوص مسئولانه تر و بیطرفانه تر عمل کند فراموش نکنیم استقلال شرط موفقیت در چنین تعاملاتی است.
بیکاری ام الفساد جامعه است علی رغم تلاشهای صورت گرفته نرخ بیکاری از ابتدای برنامه چهارم هم فراتر رفته که نشان از عدم توفیق سیاستها و توزیع نامناسب منابع دارد ما جداً از دولت می خواهیم با همکاری گروه کارگران و کارفرمایان و مدیران و صاحب نظران اقتصادی شرایطی را فراهم کند که یکبار استراتژی اشتغال در این کشور با توجه به استعدادها ، مزیتها وشعارها نوشته شود و برای آن متولی مشخص تعریف شود تا بیش از این منابع کمیاب مالی را در گردونه آزمون و خطا و سلیقه های فردی گرفتار نکنیم.
در پایان اعلام میکنیم کارگران ایران ضمن اعلام مجدد وفاداری به نظام اسلامی و انقلاب به هیچ وجه از حقوق حتمی خود کوتاه نخواهند آمد و انتظار دارند مسئولان محترم آن را با مسائل سیاسی و امثالهم آلوده نکنند چرا که ما اعلام می کنیم در صورت نیاز از انواع روشهای مذاکره برای استیفا و حفظ حقوق خود بهره خواهیم گرفت.

منبع: ایلنا: ۳۰ آبان ۱۳۸۹
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.