شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸ اکتبر ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

لاریجانی: تصميم خامنه ای در مورد اختلافات مجلس و‌دولت واجب‌الاطاعه است

ایلنا

رئيس‌مجلس در پاسخ به تذكر روح‌الله حسينيان كه تاكيد كرده بود، نبايد تصور شود مجلس براي اختلاف با رهبري زمينه‌سازي مي‌كند، گفت: رهبري هرتصميمي را كه اتخاذ بفرمايد واجب‌الطاعه است.
به گزارش خبرنگار پارلماني ايلنا، در جلسه علني امروز صبح مجلس روح‌الله حسينيان نماينده تهران طي تذكري در ارتباط با موضوعات مطرح شده در جلسه ديروز در مورد كارگروه مشترك مجلس و دولت، اظهار داشت: براساس اصل 110 قانون اساسي يكي از وظايف مقام معظم رهبري حل اختلافات و تنظيم روابط قواي سه گانه است و مربوط به موضوعاتي است كه اختلاف برداشتي از قانون‌اساسي ميان مجلس و دولت وجود دارد.
وي ادامه داد: مي‌توان از جمله اين موارد به قانون برنامه و بودجه و لوايح دولت كه به مجلس ارائه مي‌شود، اشاره كرد.
رئيس فراكسيون انقلاب اسلامي يادآور شد: در همين راستا رئيس‌جمهور نامه‌اي را به مقام معظم رهبري نوشت و خواستار رفع اختلافات و ارائه نظر نهائي ايشان در مورد اين اختلافات شد تا وظيفه مجلس و دولت را مشخص كند.
اين نماينده مجلس افزود: مقام معظم رهبري طبق اصل ولايت كه نسبت به قواي سه گانه ولايت شرعي دارند . همچنين طبق اصل 110 بررسي اين موضوع را به شوراي نگهبان واگذار كرده‌اند و شورا هياتي را براي بررسي اين موضوع تشكيل داد و نظر نهايي را براي رهبر انقلاب ارسال كرد تا براساس آنچه كه مصلحت مي‌بينند نظر خود را به قواي مجريه و مقننه ابلاغ كنند.
حسينيان با اشاره به صحبت‌هاي روز گذشته خاطر‌نشان كرد: اين صحبت‌ها اين شبهه را ايجاد كرد كه برخي نمايندگان در صدد فضاسازي، زمينه‌سازي و در مقام فشار قرار گرفته‌اند كه لازم است از سوي مجلس اعلام كنند كه نمايندگان تابع نظر مقام معظم رهبري هستند و منتظرند كه هر نظري را كه رهبري در مورد قوه مجريه و رابطه با قوه مقننه اعلام كنند را مورد اطاعت قرار دهند.
حسينيان در اين لحظه اعلام كرد: هر‌كس كه موافق با نظر بنده است صلواتي بفرستد تا دشمن نااميد شود و تصور نشود كه ميان قوا اختلاف است و مجلس براي اختلاف با رهبري زمينه‌سازي مي‌كند.
علي لاريجاني كه رياست جلسه علني را بر عهده داشت در پاسخ به اين تذكر گفت: نكاتي كه روز گذشته مطرح شد در راستاي سخنان شما بود و بحث بر اين بود كه اگر قرار است برنامه‌اي براي تنظيم قوا صورت گيرد اين موضوع از وظايف رهبري است.
به گفته وي در جلسه كارگروه مشترك مجلس و دولت نمايندگان نظرات خود را بيان كردند و سپس آن را به صورت مكتوب ارائه دادند، اما اشكال از آنجا شروع شد كه سخنگوي شوراي نگهبان نظر خود را به عنوان نظر مشترك كارگروه مطرح كرد.
وي افزود: شوراي نگهبان و آيت‌الله جنتي مي‌توانستند نظر خود را به مقام معظم رهبري ارائه دهند و رهبري نيز داراي شأن در مورد تنظيم قوا هستند كه رهنمودهاي ايشان واجب‌الطاعه است.
لاريجاني در پايان گفت: حادثه روز گذشته در اين راستا بود كه سخنگوي شوراي نگهبان نظر خود را به عنوان نظر‌جمعي تلقي كرد اين در حالي است كه مجلس يك منطق دارد، اما هر تصميمي كه رهبري بگويند مورد اطاعت قرار مي‌گيرد.

منبع: ایلنا: 2 آذر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.