شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

درخواست اقدام از دبیرکل سازمان ملل برای آزادی ابراهیم یزدی

بی بی سی

گروهی از فعالان سیاسی و مدافعان ایرانی حقوق بشر در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد از او خواسته اند که برای آزادی ابراهیم یزدی و سایر زندانیان سیاسی در ایران تلاش کند.


به گزارش وبسایت جرس، این نامه با امضای شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، عبدالعلی بازرگان، عبدالکریم سروش، احمد صدری، محمود صدری، محسن کدیور، عطاء الله مهاجرانی و حسن یوسفی اشکوری، از فعالان سیاسی و پژوهشگران ایرانی مقیم خارج از کشور، برای بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، ارسال شده است.


امضاکنندگان نامه با پوزش از ارسال این نامه برای دبیرکل سازمان ملل بدون رعایت تشریفات اداری رایج، گفته اند که اکثریت ملت ایران "اسیر یک دولت لجام گسیخته" است که، به گفته آنان، نه تنها به مقررات جهانی حقوق بشر، بلکه به قانون اساسی و مصوبات مجلس برگزیده خود هم اعتنایی ندارد.


آنان گفته اند که برای "آزادی کهنسال ترین زندانی سیاسی ایران، آقای دکتر ابراهیم یزدی" دادخواهی می کنند و افزوده اند که آقای یزدی در آستانه هشتاد سالگی است، عمل سرطان مثانه را پشت سر گذاشته و اخیرا نیز تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته است.


در این نامه آمده است که آقای یزدی که در زندان اوین محبوس است، به پزشک متخصص و امکانات پزشکی و بهداشتی دسترسی ندارد و تحت فشار شدید روحی و جسمی، جانش در خطر است.


در ادامه این نامه، شرحی از سابقه فعالیت های آقای یزدی به عنوان وزیر امور خارجه ایران و نماینده مجلس شورای اسلامی آمده و اضافه شده است که از شانزده سال پیش و پس از درگذشت مهدی بازرگان، اولین نخست وزیر در حکومت جمهوری اسلامی، وی دبیرکلی حزب نهضت آزادی را برعهده داشته است.


امضاکنندگان نامه، دولت کنونی ایران را متهم کرده اند که "با تقلب و فریب بر سرنوشت ملتی با فرهنگ و تمدنی درخشان سلطه نامشروع یافته" و افزوده اند که این دولت "پس از سرکوب خونین معترضان به نتیجه انتخابات و دستگیری گسترده مخالفان سیاسی و زندانی و شکنجه کردن آنان، برای سومین بار در وقایع اخیر" آقای یزدی را بازداشت کرده است.


به گفته این فعالان سیاسی، هدف دولت از بازداشت افرادی با سابقه سیاسی طولانی این است که "به مخالفان نشان دهد که سابقه و حرمت کسی را رعایت نخواهد کرد و برای حفظ نظام ولایت مطلقه فقیه، از پایمال کردن هیچ اصل اخلاقی و انسانی ابا نخواهد داشت."


تقاضای تلاش برای آزادی یزدی


در پایان این نامه، از دبیرکل سازمان ملل خواسته شده است تا با "به کار بردن اختیارات خویش در استفاده از همه اهرم های بین المللی، برای آزادی زندانیان سیاسی بی گناه ایران و به ویژه کهنسال ترین آنان، آقای دکتر ابراهیم یزدی" اقدام کند.


پس از آغاز اعتراضات علیه اعلام نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال گذشته و بازداشت گسترده منتقدان سیاسی در ایران، ماموران امنیتی ابراهیم یزدی را که در بیمارستان بستری بود بازداشت کردند اما او چند روز بعد آزاد شد.


در جریان وقایع پس از تظاهرات اعتراضی عاشورای سال گذشته نیز آقای یزدی بار دیگر در منزل یکی از فعالان ملی - مذهبی بازداشت شد و دو ماه را در زندان سپری کرد، اما نیاز او به جراحی قلب باز باعث شد تا مقامات زندان با مرخصی او موافقت کنند.


با این همه، چند هفته بعد ابراهیم یزدی که برای شرکت در مراسم ترحیم یکی از اعضای نهضت آزادی به اصفهان سفر کرده بود، همراه با چند تن دیگر در این شهر بازداشت شد و هنوز زندانی است.


در آن زمان، یک شاهد عینی به بی بی سی گفت که دلیل دستگیری ابراهیم یزدی، هاشم صباغیان و علی اصفر غروی در روز جمعه، ۹ مهر (۱ اکتبر)، اقامه "نماز جمعه غیرقانونی" در خانه یکی از اعضای نهضت آزادی بوده است.


ابراهیم یزدی یکی از قدیمی ترین فعالان سیاسی در ایران محسوب می شود که در زمان انقلاب سال ۱۹۷۹ به عنوان مترجم و یکی از مشاوران آیت الله روح الله خمینی همراه او به ایران بازگشت و مدتی سرپرستی موسسه کیهان و سمت وزارت امور خارجه در دولت موقت مهدی بازرگان را به عهده داشت و یک دوره نیز نماینده مجلس بود.


پس از آن، صلاحیت آقای یزدی برای نامزدی در انتخابات دوره های بعدی مجلس ظاهرا با استناد به اظهارات آیت الله خمینی علیه نهضت آزادی، رد شد.

منبع: بی بی سی: 3 آذر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.