شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ -  ۶ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تکذیب «پیغام» علی خامنه ای به مجلس در مورد بودجه نظامی

بی بی سی

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران، در واکنش به اظهارات اسماعیل کوثری، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، گفت که آیت الله خامنه ای به او "پیغامی" در مورد افزایش بودجه نیروهای مسلح نداده است.


به گزارش خبرآنلاین، پیشتر آقای کوثری به سایر نمایندگان گفته بود: "مقام معظم رهبری در سفر به قم از طریق سرلشکر فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، به رئیس مجلس پیام داده اند که مجلس به نحوی مشکلات نیروهای مسلح را حل کند."


امروز ۷ آذر (۲۸ نوامبر) در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه پنجم توسعه کشور در مجلس، اسماعیل کوثری از جانب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پیشنهاداتی را مطرح کرد که شامل افزایش بودجه نیروهای مسلح به ۴/۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور و لحاظ شدن ۵۰ درصد از این بودجه به "تجهیز" نظامی بود.


نشریه اکونومیست، در گزارش ماه اکتبر خود پیش بینی کرد که تولید ناخالص داخلی ایران در سال میلادی جاری به ۴۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار برسد؛ که ۴/۵ درصد آن، بیش از ۲۲ میلیارد دلار خواهد شد.


شبهه "دخالت در وظایف فرمانده کل قوا"


در جریان بررسی پیشنهاد کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، محمدرضا خباز نماینده مردم کاشمر، بخشی از پیشنهاد این کمیسون را در مورد نحوه هزینه شدن بودجه نیروهای مسلح، دخالت در وظایف آیت الله خامنه ای فرمانده کل قوا و مغایر قانون اساسی دانست.


در مقابل، به گزارش خبرگزاری مهر، اسماعیل کوثری گفت که آیت الله خامنه ای خواستار حل مشکلات بودجه ای نیروهای مسلح است، اما مایل نیست در مورد مصوبات مجلس راجع به بودجه نظامی "تعیین تکلیف" کند.


یادآوری توصیه رهبر به مجلس در مورد بار مالی مصوبات


در واکنش به پیشنهاد کمیسیون امنیت ملی در مورد افزایش بودجه نیروهای مسلح، محمدحسن ابوترابیفرد رئیس جلسه امروز مجلس، این افزایش بودجه را خارج از توان مالی دولت دانست و "توصیه رهبری به مجلس" را یادآوری کرد.


به نوشته خبرآنلاین، آقای ابوترابی فرد با اشاره به نشست مشترکی که روسای قوای مجریه و مقننه به همراه برخی از نمایندگان مجلس و معاونان رئیس جمهوری با آیت الله خامنه ای داشته اند، گفت: "ایشان فرمودند که ما در مجلس شاخص‏ها و درصدهایی را که خارج از توان و منابع مالی در اختیار دولت است در برنامه نیاوریم."


نایب رئیس مجلس با خبر دادن از برگزاری جلسه روز گذشته علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با احمد وحیدی وزیر دفاع و ابراهیم عزیزی معاون برنامه ریزی دولت، گفت که در این دیدار دغدغه‏های کمیسیون امنیت ملی و نیازهای وزارت دفاع مطرح شده و ابراهیم عزیزی از جانب دولت وعده داده است که به همه این دغدغه ها توجه شود.


وی افزود که با توجه به این مذاکرات، توافق شده است که کمیسیون از طرح پیشنهاد اولیه خود در مورد افزایش بودجه نیروهای مسلح منصرف شده و پیشنهاد دیگری را مطرح کند.

منبع: بی بی سی: ۷ آذر ۱۳۸۹
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.