شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ - ۲۷ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مصباح یزدی: فتنه 88 از 20 سال پيش سازماندهي شده بود!

کیهان

عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: در فتنه 88 كه به مدت 20سال توسط زيرك ترين سياستمداران داخلي و خارجي پي ريزي شده بود و آنان شكي در به ثمر رسيدن نقشه خود كه همان سقوط نظام اسلامي بود نداشتند، مردم ما با بصيرت و هوشمندانه حتي از سياستمداران سبقت گرفته و فتنه را خاموش كردند.
رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) روز پنجشنبه در ديدار جمعي از كاركنان سپاه پاسداران و وزارت دفاع، ضمن قدرداني از فعاليت ها وتلاش هاي نيروي مسلح به ويژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گفت: ارزش كار انساني به آگاهي او نسبت به آن كار و اهدافي كه از آن كار دارد بستگي دارد.
وي با بيان اين كه گاهي ارزش كار انسان به قدري زياد مي شود كه قابل نشان دادن با عدد و رقم نيست، اظهار داشت: براي اين كه بتوانيم ارزش كارمان را بالا ببريم درك موقعيت وجودي خودمان خيلي موثر است. بايد بفهميم كجاي كاريم چه كسي هستيم چه موقعيتي داريم. سپس ببينيم از كارمان و از موقعيت مان چه قدر مي توانيم استفاده كنيم. رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) گفت: براي اين كه انسان موقعيت خود را درك كند، ابتدا بايد ببيند چه موقعيتي در هستي دارد و جايگاه او كجاست عده اي معتقدند جايگاه انسان در كنار ديگر موجودات زنده و حيوانات با اندكي تفاوت در شيوه زندگي است در حالي كه خداوند جايگاه خليفه اللهي را به انسان بخشيد كه حتي فرشتگان نيز لياقت آن را ندارند. آيت الله مصباح يزدي مرحله دوم براي آگاهي از جايگاه و موقعيت را شناخت نسبت به موقعيت تاريخي دانست و افزود: ما امت پيغمبر آخر الزمان هستيم و در بهترين عصري زندگي مي كنيم كه انسان ها در آن زندگي مي كردند؛ به لحاظ پيغمبر و پيشوايان معصومي كه خدا به ما داده، كراماتي كه به اين امت مرحمت كرده، معارفي كه در اختيارشان قرار داده و هزاران نعمتي كه به بركت وجود مقدس چهارده معصوم(صلوات الله عليهم اجمعين) به اين امت داده شده است. وي در خصوص آگاهي از موقعيت ادامه داد: اينك در برهه اي از تاريخ اسلام واقع شده ايم كه مردم آن از لحاظ بصيرت و عمق فهم بسيار بالاتر از مسلمانان صدر اسلام هستند، چرا كه در گذشته چه بسا يك قوم همراه با اسلام آوردن رئيس قبيله شان مسلمان مي شدند و با مرتد شدن رئيسسان مرتد مي شدند، يعني مقلد كوركورانه و سطحي نگر بودند در حالي كه حتي نوجوانان امروزي هم نسبت به مسائل حساس هستند و مسايل را تقليدي نمي پذيرند.
عضو مجلس خبرگان رهبري با مقايسه نمونه هايي از صدر اسلام و حال حاضر به سالروز شهادت حضرت مسلم(ع) اشاره كرد و گفت: مردم كوفه ابتدا مسلم را همراهي كردند اما طولي نكشيد كه مسلم به قدري غريب شد كه كسي را نداشت كه حتي شبي وي را مهمان كند، يعني حركت مردم، آگاهانه و از روي بصيرت نبود. آيت الله مصباح يزدي ادامه داد: اين در حالي است كه در فتنه 88 كه به مدت 20سال توسط زيرك ترين سياستمداران داخلي و خارجي پي ريزي شده بود و آنان شكي در به ثمر رسيدن نقشه خود كه همان سقوط نظام اسلامي بود نداشتند، مردم ما با بصيرت و هوشمندانه حتي از سياستمداران سبقت گرفته و با عمل به وظيفه خود ريشه آن را خشكاندند و در پي آن افزايش ابهت و قدرت كشور در منطقه و جهان را رقم زدند.
وي افزود: آثار بصيرت مردم در فتنه 88 در سفر مقام معظم رهبري به قم و استقبال بي نظير مردم جلوه گر شد كه اگر ابعاد اين سفر به خوبي فهميده شود، معلوم مي شود اين حركت در تاريخ بي نظير بوده است. اين استاد حوزه علميه اضافه كرد: نكته ديگر كه در آگاهي نسبت به موقعيت و جايگاه مان حائز اهميت است اين است كه توجه كنيم در جامعه اي زندگي مي كنيم كه رهبري آن را نايب امام زمان(عج) بر عهده دارد.
آيت الله مصباح يزدي با اشاره به شخصيت مقام معظم رهبري، سعه صدر، شجاعت، صلابت، مديريت، مهرباني و نورانيت را از اوصاف ايشان ذكر و خاطرنشان كرد: در دنيايي كه هر روز طبل رسوايي يكي از رهبران كشورهاي جهان در زمينه هاي مالي و اخلاقي به صدا درمي آيد، خداوند نعمت عظيم رهبري را به ما عطا كرده است كه در طول زندگيش نمي توان يك نقطه سياه يافت. وي تصريح كرد: بنده حقيقتاً عرض مي كنم اكنون كه قريب به هشتاد سال از عمرم مي گذرد و در طول عمر خويش بزرگان زيادي را درك كرده ام، مجموع محاسن و ويژگي هايي كه در شخص رهبري ، اين فرزند پاك پيغمبر مي بينم، در احدي به طور يكجا مشاهده نكرده ام.
اين استاد حوزه علميه تأكيد كرد: شناخت اين موقعيت هاي چهارگانه ارزش كار ما در اين نظام را مشخص مي كند و راهي براي ما باقي نمي گذارد جز اينكه در پيشگاه عظمت الهي سر بر خاك نهيم و به عجز خود در مقابل شكرگزاري اين نعمت هاي عظيم الهي اعتراف كنيم. آيت الله مصباح يزدي ادامه داد: وقتي آدمي اين نعمت هاي عظيم الهي را مي نگرد نسبت به كمبودها بي توجه مي شود چرا كه كمبودها در مقابل اين نعمات عظيم الهي چيزي نيستند. وي خاطرنشان كرد: اعتراف به عجز از شكر، بهترين شكر است و وقتي انسان معترف به عجز خود مي شود كه عظمت اين نعمت ها را درك كند و وقتي عظمت اين نعمت ها را درك مي كند كه درباره آن بينديشد و با امثال و نظاير آن مقايسه كند.

منبع: کیهان: 7 آذر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
کیهان:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.