شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مهر تأیید خامنه ای بر چشم انداز «الگوی راهبردی اسلامی ایرانی پیشرفت»

فارس

رهبر معظم انقلاب در نخستين نشست انديشه هاي راهبردي:


"الگوي اسلامي -ايراني پيشرفت " سندي بالادستي براي همه اسناد برنامه اي و چشم اندازي است


خبرگزاري فارس: رهبر معظم انقلاب با تأكيد بر ضرورت به كارگيري همه ظرفيت نخبگان در تدوين اين الگوي راهبردي، "فكر، علم، زندگي و معنويت " را عرصه‌هاي مهم الگوي اسلامي-ايراني پيشرفت خوانده و تاكيدكردند: اين الگو، سندي بالادستي براي همه اسناد برنامه‌اي و چشم‌اندازي كشور خواهد بود.


--


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبري در نخستين نشست "انديشه هاي راهبردي " در جمهوري اسلامي ايران، رهبر معظم انقلاب اسلامي و دهها نفر از انديشمندان، استادان و صاحبنظران دانشگاهي و حوزوي، چهارشنبه شب، به هم انديشي و بررسي "مباني، ويژگي ها و ابعاد الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت " پرداختند.
در ابتداي اين نشست كه بيش از 4 ساعت به طول انجاميد، 14 نفر از متفكران و صاحب نظران حدود 3 ساعت و نيم، ضمن تضارب آرا، ديدگاههاي متنوع و مختلف خود را در زمينه الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت بيان كردند.
سخنان رهبر معظم انقلاب در اين نشست
در ادامه اين نشست حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر ضرورت به كارگيري همه ظرفيت نخبگاني كشور در تدوين اين الگوي راهبردي، چهار عرصه "فكر، علم، زندگي و معنويت " را عرصه هاي مهم الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت خواندند و تأكيد كردند: اين الگو، سندي بالادستي براي همه اسناد برنامه اي و چشم اندازي كشور خواهد بود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اظهار خرسندي و قدرداني از مقالات علمي و سخنان اساتيد و فضلا در نخستين نشست انديشه هاي راهبردي، اين موضوع را نشان دهنده ظرفيت بسيار بالاي فرزانگان و انديشمندان كشور دانستند و در تبيين اهميت آن خاطرنشان كردند: برگزاري چنين نشستي در جمهوري اسلامي ايران بي سابقه است.
ايشان با تأكيد بر تداوم نشستهاي انديشه هاي راهبردي، يكي از اهداف اصلي برگزاري اين سلسله نشست ها را درگير شدن متفكران و انديشه ورزان با مسائل اساسي و كلان برشمردند و افزودند: در كشور، اهداف و كارهاي بزرگي وجود دارد كه بايد براي تحقق آنها از ظرفيت ها و تواناييهاي بالاي نخبگان، استفاده شود كه لازمه آن درگير شدن انديشه ورزان با اين مسائل كلان است.
رهبر انقلاب اسلامي، فرهنگ و گفتمان سازي درخصوص مسائل كلان در ميان نخبگان و سپس در سطح عمومي جامعه را از ديگر اهداف سلسله نشست هاي راهبردي خواندند و خاطرنشان كردند: هدف سوم از برپايي اين نشست ها، تعيين مسير و نوعي ريل گذاري براي آينده كشور است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر لزوم پرهيز از شتابزدگي در رسيدن به نتيجه نهايي اين نشست ها، افزودند: تدوين الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت جز در يك فرآيند بلندمدت و در حالت خوش بينانه، ميان مدت، امكان پذير نيست، ضمن آنكه سرعت معقول نيز بايد وجود داشته باشد.
ايشان خاطرنشان كردند: در الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت، هدفها مشخص مي شود اما راهبردها ممكن است به تناسب شرايط زمان دچار تغيير و اصلاح شوند كه اين مسئله، نشان دهنده انعطاف پذيري الگو است.
رهبر انقلاب اسلامي در تبيين اجزاي چهارگانه تعبير "الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت " كلمه الگو را "نقشه جامع " معنا كردند و افزودند: بدون نقشه جامع، همچون برخي مسائل فرهنگي يا اقتصادي 30 سال گذشته، دچار حركتهاي گاه متناقض خواهيم شد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در تشريح علت انتخاب كلمه اسلامي نيز بر ضرورت تكيه اهداف، ارزشها و شيوه هاي اين الگو بر معارف و مباني اسلام اشاره كردند و افزودند: جامعه و حكومت ما، اسلامي است و ما مفتخريم كه مي توانيم با استفاده از منابع اسلام، الگوي پيشرفت خود را تدوين كنيم.
ايشان در تبيين علت انتخاب كلمه ايراني در تعبير "الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت "، به مسائلي نظير ضرورت در نظر گرفتن شرايط تاريخي - جغرافيايي - فرهنگي - اقتصادي و اجتماعي ايران در اين الگو اشاره كردند و افزودند: علاوه بر اين مسائل، طراحان اين الگو نيز متفكران ايراني هستند و اين الگو در واقع تجلي تلاش انديشمندان اين سرزمين براي ترسيم آينده كشور است.
رهبر انقلاب اسلامي همچنين با اشاره به انتخاب كلمه "پيشرفت " به جاي "توسعه " تأكيد كردند: كلمه توسعه، يك اصطلاح متعارف جهاني، با بار معنايي و ارزشي و الزامات خاص خود است كه ما با آنها موافق نيستيم، بنابراين از كلمه "پيشرفت " استفاده شد ضمن اينكه وام نگرفتن از مفاهيم ديگران، در طول انقلاب اسلامي سابقه داشته است.
ايشان ترسيم وضع مطلوب و مشخص كردن چگونگي رسيدن از وضع موجود به وضع مطلوب را از ضرورت هاي روند ترسيم و تدوين الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت خواندند و افزودند: استفاده از دو مفهوم "اسلامي و ايراني "، به هيچ وجه به معناي استفاده نكردن از دستاوردهاي ديگران و تجارب صحيح آنان نيست و ما در اين راه، با چشمان باز و انتخاب گر، از هر علم و معرفت درست استفاده مي كنيم.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به لزوم مطرح شدن و پاسخگويي به همه سؤالات در باب الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت افزودند: يك سؤال اين است كه چرا اين مقطع زماني براي تدوين اين الگو انتخاب شده است.
ايشان در پاسخ اين سؤال خاطرنشان كردند: تجربه هاي متراكم و معرفتهاي انباشته شده در سي سال گذشته نشان مي دهد كه مقطع فعلي، زمان مناسبي براي آغاز اين راه است.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: برخي نيز معتقدند توانايي فكري براي ايجاد اين الگو، در كشور وجود ندارد اما ظرفيتهاي بسيار خوب موجود و ظرفيتهاي فراوان بالقوه اثبات مي كند كه متفكران و انديشه ورزان ايراني توانايي تدوين اين الگو را دارا هستند و اين حركت، حتماً به پيش خواهد رفت.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در تشريح عرصه هاي الگوي پيشرفت، به چهار عرصه فكر، علم، زندگي و معنويت اشاره كردند و افزودند: الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت به گونه اي تدوين شود كه جامعه را به سمت جامعه اي متفكر سوق دهد و جوشيدن فكر و "انديشه ورزي " به حقيقتي نمايان در جامعه تبديل شود.
ايشان در همين زمينه مشخص شدن راهبردها و الزامات پيشرفت در عرصه فكر و توجه به ابزارهاي آن از جمله "آموزش و پرورش و رسانه ها " را در تدوين الگوي پيشرفت مهم دانستند.
عرصه علم، دومين عرصه اي بود كه رهبر انقلاب به عنوان عرصه هاي پيشرفت مطرح كردند.
ايشان در اين زمينه خاطرنشان كردند: نوآوري و حركت خوب موجود در زمينه استقلال علمي بايد با شتاب و قوت بيشتر ادامه يابد و راههاي پيشرفت همه جانبه، عميق و بنياني علمي، در الگو مشخص شود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، توجه به مسائل و خطوط اصلي زندگي مانند امنيت، عدالت، رفاه، آزادي، حكومت، استقلال و عزت ملي را در بحث الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت، ضروري دانستند و افزودند: در اين الگو بايد به عرصه زندگي، توجه كافي شود.
رهبر انقلاب اسلامي، معنويت را چهارمين و مهمترين عرصه اي دانستند كه در كار پيچيده - دقيق و بلندمدت تدوين الگوي اسلامي ايراني پيشرفت ،بايد به آن توجه شود چرا كه معنويت، روح پيشرفت واقعي در همه زمينه ها و مسائل است.
رهبر انقلاب اسلامي، زندگي بشر در دوران ظهور امام عصر (عج) را، نمونه كامل زندگي انساني خواندند و خاطرنشان كردند: بشر با تاريخ چند هزار ساله خود، همچنان در پيچ و خمهاي زندگي بسر مي برد و در زمان ظهور حضرت حجت، به بزرگ راه پيشرفت حقيقي مي رسد كه البته بايد به طور مستمر در اين زمينه تلاش كرد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، سخنان خود در نخستين نشست انديشه هاي راهبردي را با تأمل در باب محتواي اسلامي الگوي پيشرفت ادامه دادند.
ايشان توجه به مسئله توحيد را در اين الگو داراي ضرورت كامل دانستند و افزودند: اگر توحيد، اعتقاد به خدا و التزام به اين اعتقاد، به بدنه زندگي بشر بسط داده شود، مشكلات جامعه بشري حل و راه پيشرفت حقيقي گشوده خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامي، توجه به معاد و محاسبه اخروي را در الگوي پيشرفت، موجب منطقي شدن تحمل همه دشواريها و ترويج ايثار و از خودگذشتگي برشمردند و خاطرنشان كردند: اين مفهوم اساسي و سرنوشت ساز، بايد در الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت، معنا يابد.
پيوستگي و عدم تفكيك دنيا و آخرت و محور بودن انسان در نگاه اسلام از ديگر نكاتي بود كه رهبر انقلاب اسلامي در زمينه محتواي اسلامي الگوي پيشرفت مورد توجه قرار دادند.
ايشان، محور بودن انسان "در اسلام و در فلسفه هاي مادي غرب " را كاملاً متفاوت از يكديگر خواندند و خاطرنشان كردند: هدف نهايي اسلام، رستگاري انسان است و در اين نگاه همه مسائل از جمله عدالت، رفاه، امنيت و عبادت مقدمه يا اهداف مياني هستند و هدف اصلي اين است كه انسان سعادتمند شود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، انسان در نگاه اسلام را موجودي مختار، مُكلّف و در معرض هدايت الهي دانستند و با تأكيد بر تجلي اين نگاه در الگوي پيشرفت خاطرنشان كردند: در اين نگاه، مردم سالاري علاوه بر اينكه حق مردم است تكليف آنها نيز مي شود و كسي نمي تواند بگويد صلاح يا فساد جامعه به من مربوط نيست.
رهبر انقلاب اسلامي، مسئله حكومت از ديدگاه اسلام را از ديگر مسائلي دانستند كه در الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت، بايد مورد توجه كافي قرار گيرد.
ايشان در همين زمينه افزودند: صلاحيتهاي فردي در اسلام به گونه اي مهم است كه هركس مي خواهد مسئوليت و مديريت بپذيرد بايد صلاحيت هاي لازم را در خود بوجود آورد وگرنه با پذيرش مسئوليت، عمل نامشروعي انجام داده است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در تبيين نكات ديگري از نگاه اسلام به حكومت، به نفي استعلا، اشاره كردند و افزودند: در اسلام كسي كه اهل استعلا و برتري طلبي است و يا همه چيز را براي خود مي خواهد حق ندارد قدرت را قبول كند و مردم نيز حق ندارند چنين شخصي را انتخاب كنند كه اين نگاه سعادت بخش، بايد در الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت، جاري شود.
رهبر انقلاب اسلامي توجه به اقتصاد را نيز در الگوي پيشرفت، ضروري خواندند و افزودند: در الگوي پيشرفتي كه با همفكري و تلاش نخبگان تدوين خواهد شد، عدالت به عنوان يكي از اركان اصلي لحاظ شود چرا كه در اسلام، عدالت، معيار حق و باطل و ملاك مشروعيت يا عدم مشروعيت حكومتها است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به عنوان نكته ضروري ديگر در تدوين الگوي پيشرفت اسلامي-ايراني به "نگاه غيرمادي به اقتصاد " اشاره و خاطرنشان كردند: اسلام براي ثروت، اهميت قائل است و توليد ثروت را مطلوب مي داند به شرط اينكه از آن، براي ايجاد فساد و سلطه و اسراف استفاده نشود.
رهبر انقلاب اسلامي در بخش پاياني سخنانشان با تأكيد مجدد بر ضرورت ادامه سلسله نشستهاي انديشه هاي راهبردي افزودند: در تدوين الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت، ممكن است تشكيل دهها جلسه و ايجاد دهها حلقه علمي و فكري در دانشگاهها و حوزه ها ضروري باشد، بهرحال اين "راه آغاز شده " با استفاده از همه ظرفيت نخبگاني كشور ادامه يابد تا انشاءالله به نقطه مطلوب برسد.
ايشان با اشاره به اينكه تدوين الگوي اسلامي -ايراني پيشرفت ،به علت ماهيت بالا دستي اين الگو،در دولتها ومجالس امكان پذير نيست ،ايجاد مركزي براي پيگيري اين هدف راهبردي را ضروري دانستند و افزودند: البته اين كار بسيار مهم و حركت عظيم نمي تواند محدود به يك مجموعه شود و همكاري همه انديشمندان و متفكران كشور را مي طلبد.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: مركز و ستادي كه براي پيگيري اين كار تشكيل مي شود با حمايت و پشتيباني از نخبگان و صاحبنظران، مسير دستيابي به هدف بسيار مهم تدوين الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت را تسهيل خواهد كرد.

سخنان و ارائه مقالات صاحب‌نظران
در آغاز نخستين نشست انديشه هاي راهبردي كه با موضوع الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت تشكيل شده بود دكتر مسعود درخشان استاد دانشگاه علامه طباطبايي به بيان ديدگاههاي خود پرداخت.
وي در مقاله خود با عنوان "نگاهي به مباني پيشرفت اقتصادي اسلامي - ايراني "، خاطرنشان كرد: الگوي پيشرفت اسلامي - ايراني بايد ضمن آنكه مبتني بر موازين الهي و احكام شرعي باشد، مختصات اقتصاد ايران كه سابقه نيم قرن وابستگي به درآمدهاي نفتي را دارد در نظر بگيرد.
دكتر درخشان افزود: الگوي پيشرفت درون زا است و اجراي آن نيازمند عزم و اراده ملي مسئولان دستگاههاي دولتي و غيردولتي و تكيه بر قابليت ها و توانايي هاي داخلي است.

دومين سخنران نخستين نشست انديشه هاي راهبردي، دكتر مصطفي سليمي فر استاد دانشگاه فردوسي مشهد بود. وي با بررسي روند تغيير تفكرات و نظريه هاي توسعه در قرنهاي اخير گفت: با وجود همه تغييرات بوجود آمده در مدلهاي توسعه، به علت اينكه همه اين مدلها از نگاه اومانيستي و جهان بيني سكولار سرچشمه مي گيرند نتوانسته اند اهداف مورد نظر جوامع بشري را تأمين كنند ضمن اينكه علاوه بر تفاوتهاي ايدئولوژيك، جغرافياي پيشرفت ايران نيز متفاوت است بنابراين بايد به تبيين الگوي پيشرفت اسلامي - ايراني بپردازيم.
دكتر سليمي فر، ايجاد جامعه اي مبتني بر عدل و قسط، پرورش انسانهايي مؤمن، برخورداري از اقتصاد پويا و پيشرو و مشاركت حداكثري مردم را از جمله مأموريتهاي الگوي پيشرفت اسلامي - ايراني خواند و گفت: بايد با راهبردهايي همچون اصلاح نظام آموزشي كشور، طراحي نظام تعميق معرفت ديني جامعه و ايجاد نظام توليد و انتشار دانش - و با توجه اسناد فرادستي مانند قانون اساسي و سند چشم انداز 20 ساله، به تبيين الگوي پيشرفت بپردازيم.
اين استاد دانشگاه مقاله خود را با اشاره به برخي تنگناها وموانع نگرشي، مديريتي، اجتماعي و سياسي در مقوله پيشرفت به پايان برد.

حجت الاسلام والمسلمين دكتر سيدحسين ميرمعزي از پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي نيز در اين نشست گفت: تعبير الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت، نشان دهنده ضرورت تطبيق الگوي اسلامي پيشرفت با شرايط و ويژگي هاي فرهنگي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي ايران است.
دكتر ميرمعزي افزود: تجميع ذخائر علمي موجود، تعريف و برگزاري دوره هاي دكتري و فوق دكتراي پژوهشي و تشكيل گروههاي پژوهشي فلسفه علوم انساني اسلامي مي تواند زمينه هاي طراحي و تدوين الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت را فراهم سازد.

دكتر زهرا نصراللهي استاد دانشگاه يزد نيز در سخنراني خود در باب ضرورت الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت، خاطرنشان كرد تقريباً همه مدلهاي پيشرفت غربي در ايران اجرا شده اما به نتيجه مطلوب نرسيده است.
وي در تبيين اجزاي اصلي "الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت "، هدف گذاري صحيح، و تربيت كارگزاران نظريه پرداز و توانا را براي اجراي اين الگو ضروري دانست و با تأكيد بر گسترش و تعميق تضارب فكر و انديشه گفت: بايد با آينده پژوهي و ترسيم دورنماي كشور به تبيين الگوي صحيح پيشرفت بپردازيم.
اين استاد دانشگاه، اصالت دادن به شكل و ظواهر اسلامي، نبود زير ساختهاي سيستماتيك، عدم شناخت كافي از "غرب، اسلام و ايران "، جبهه گيري در مقابل هر نوع تغيير، عدم خود باوري كامل در جامعه علمي كشور، نبود انعطاف لازم و جديت رقباي جهاني را مهمترين موانع تحقق الگوي صحيح پيشرفت خواند.

در ادامه نخستين نشست انديشه هاي راهبردي، حجه الاسلام والمسلمين دكتر حميد پارسانيا با ارائه مقاله اي تحت عنوان "پيشرفت اسلامي و مديريت تداركات چي مآبانه علم "، بازخواني هويت توسعه مدرن را با توجه به مباني نظري و زمينه هاي اجتماعي و تاريخي آن، ضروري خواند.
دكتر پارسا نيا با اشاره به تجربه ناموفق تعميم الگوي پيشرفت غربي به جوامع بشري، علم، عقلانيت چند بعدي اسلامي، و آزادي مثبت در عرصه تفكر و انديشه را لوازم پيشرفت اسلامي دانست و افزود: بايد با پرهيز از مديريت سخت افزارانه و تداركات چي مآبانه علم، و در پرتو مديريت هوشمندانه، نسبت صحيح علم و فرهنگ را در افق فرهنگي اسلام ترسيم كنيم و سياستگذاري علم را متناسب با نيازها و شرايط تاريخي و تمدني خود سازمان دهيم.

در ادامه اين نشست دكتر عادل پيغامي از دانشگاه امام صادق (ع) به الزامات دهه پيشرفت و عدالت پرداخت .
اين استاد دانشگاه افزايش خلاقيت، مهارت حل مسأله، مهارت تصميم گيري و نقادي را از جمله مهارتهاي بنيادين پيشرفت برشمرد و گفت: شاخصهاي كنوني كه معيار ارائه آمار در كشور است جامعه را به عدالت و پيشرفت مطلوب نمي رساند و لازم است در هر حوزه شاخصهاي آماري جديدي تدوين و ملاك عمل قرار گيرد.

هفتمين سخنران نخستين نشست انديشه هاي راهبردي دكتر فرامرز رفيع پور، استاد جامعه شناسي دانشگاه شهيد بهشتي بود كه با ارائه مستندات تاريخي و تشريح روند شكل گيري استعمار غرب، به اثبات اين نكته پرداخت كه استعمار به عنوان مهمترين روش تحقق اهداف خود، به ايجاد تغييرات ارزشي - فرهنگي و اجتماعي در كشورهاي اسلامي و تحت سلطه مي پردازد.
دكتر رفيع پور، با نفي تفكري كه اسلام و ايران را در مقابل هم مي انگارد گفت: مراسم عاشوراي حسيني در ايران به سمبل وحدت ملي و هويت ملي ايرانيان تبديل شده و اين واقعيت نشان مي دهد كه ميان ايران و اسلام، پيوندهاي ناگسستني وجود دارد.
اين استاد جامعه شناسي، الفت را رمز پيشرفت حقيقي دانست و گفت: توسعه غربي، با دامن زدن به تضادها و ايجاد و تحكيم ارتباطات عمودي، الفت دروني جوامع انساني را عملاً سست مي كند و انديشمندان و صاحبنظران دلسوزي كه در پي الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت هستند بايد اين حقيقت را مدنظر داشته باشند.

دكتر حداد عادل استاد دانشگاه تهران نيز خاطر نشان كرد: در الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت، بايد هم به آرمانها و اصول ديني و هم به واقعيت هاي ايران و جهان امروز توجه شود.
دكتر حداد عادل، تأمين عدالت، تحكيم مباني خانواده، و نفي نگاه ابزاري به زن را از جمله رئوس اصلي الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت برشمرد و تأكيد كرد: در تدوين اين الگو بايد از نقاط قوت و تجربيات موفق ديگران نيز استفاده شود.

در ادامه نشست انديشه هاي راهبردي، دكتر پرويز داوودي رئيس مركز استراتژيك رياست جمهوري گزارشي از اقدامات انجام شده در دولتهاي نهم و دهم براي تدوين الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت بيان كرد.
وي با اشاره به تدوين منشور جمهوري اسلامي درخصوص مباني و ساختارهاي كلان، گفت: اكنون نيز گروهي از فضلاي سطح عالي حوزه و اساتيد و محققان دانشگاهي، تدوين بيست و دو طرح را براي تعيين شاخص ها در دو بخش پيشرفت اقتصادي و پيشرفت سياسي آغاز كرده اند.
دكتر داوودي افزود: در اين روند تعيين شاخص هاي عدالت و رشد اقتصادي، اسراف، خانواده مطلوب از نظر اسلام، نظم و انضباط اجتماعي، شهرسازي و معماري اسلامي، استقلال، آزادي، وحدت ملي، قانون مداري، خدمت مداري، و مشاركت سياسي در دستور كار گروههاي تخصصي قرار گرفته است.

دكتر عماد افروغ از دانشگاه تربيت مدرس نيز در نشست انديشه هاي راهبردي، با انتقاد از غلبه نگاه كميت گرا و صرفاً تجربي گفت: در هر نوع الگوي پيشرفت، فرهنگ بايد ملاك و معيار اصلي باشد.
اين استاد دانشگاه، فهم دقيق انقلاب اسلامي را، لازمه تدوين الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت دانست و افزود شعارها و اهداف اساسي انقلاب يعني آزادي - عدالت و بويژه معنويت بايد در هر نوع الگوسازي، مورد توجه كامل قرار داشته باشد.
دكتر افروغ، فهم دقيق مسئله جهاني سازي را ضروري خواند و گفت: سرمايه داري به علت تضادهاي اساسي دروني خود، داراي قدرت جهاني شدن و جهاني سازي نيست اما اسلام، به شرط توجه انديشمندان و ملتهاي اسلامي به واقعيتها و نيازهاي جهاني، از اين توانايي برخوردار است.

آيت الله محمدمهدي آصفي استاد حوزه هاي علميه نجف و قم نيز در اين نشست با تأكيد بر اينكه الگوي پيشرفت غرب مطلوب جامعه اسلامي نيست، گفت: در تدوين الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت بايد مشخص شود كه از ديدگاه اسلام، پيشرفت هدف است، و يا نتيجه؟ وي تأكيد كرد: پايه و مبناي اصلي پيشرفت، ارتقاي تواناييهاي علمي دانشگاهها است.

دكتر سيدحبيب الله طباطبائيان، استاد دانشگاه علامه طباطبايي نيز در سخنان كوتاهي، سنجش صحيح پيشرفت كشور را ضروري خواند و گفت: اين سنجش مستمر، امكان اصلاح نقاط ضعف و تقويت نقاط قوت را فراهم مي سازد.

آيت الله حائري شيرازي نيز در نشست انديشه هاي راهبردي، شناخت و رعايت دقيق قوانين هستي و طبيعت را، زمينه ساز پيشرفت حقيقي برشمرد.

خانم علاسوند استاد حوزه و دانشگاه بعنوان آخرين سخنران اين نشست به لزوم توجه به خانواده محوري در پيشرفت اشاره كرد و گفت: پيشرفت مبتني بر معنويت و توجه به ابعاد فرهنگي در نگاه استراتژيك اسلام، از اولويت برخوردار است.
وي گفت: بايد مراقب بود به اسم مصلحت، مفاهيم اسلامي در مقام اجرا سكولاريزه نشده و عملاً ساختارهاي پيشرفت غربي اجرا نشود.

در ابتداي اين نشست دكتر واعظ زاده دبير نشست انديشه‌هاي راهبردي در بيان چگونگي شكل گيري اين نشست ها گفت: ايده اوليه تشكيل نشست هاي راهبردي حدود ده ماه قبل از جانب رهبر معظم انقلاب اسلامي ارائه شد كه بعد از تشكيل دبيرخانه و رايزني با انديشمندان، اساتيد، فضلا، و صاحبنظران داراي تجربه، موضوع اولين نشست از سلسله نشست هاي راهبردي "الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت " انتخاب شد.
وي با اشاره به ضرورت مشاركت صاحبنظران، انديشمندان و اساتيد و فضلا در فرآيند تصميم سازي و گفتمان سازي در كشور خاطرنشان كرد: در نشست هاي راهبردي علاوه بر جنبه هاي نظري، زمينه هاي اجراي عملي مباحث مطرح شده نيز مد نظر است.


 

منبع: فارس، 11 آذر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.