شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ -  ۶ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مراسم سالگرد منتظری برگزار نمی شود

بی بی سی

خانواده آیت الله حسینعلی منتظری، از مراجع تقلید شیعه اعلام کردند مراسم نخستین سالگرد درگذشت او به علت فقدان امنیت برای شرکت کنندگان برگزار نمی شود.


بیت آیت الله منتظری با انتشار بیانیه ای با اشاره به ضرب و شتم و دستگیری بعضی از شرکت کنندگان در مراسم تشییع و چهلمین روز درگذشت او، اعلام کرد به خاطر نگرانی از تکرار این حوادث، مراسم نخستین سالگرد درگذشت آقای منتظری برگزار نمی شود.


در این بیانیه با اشاره به حمله "نیروهای لباس شخصی" به دفتر آیت الله منتظری و "غارت و پلمب" آن، از این که در حکومت جمهوری اسلامی، "حریم امنی" وجود ندارد، انتقاد شده است.


احمد منتظری، پسر آیت الله منتظری در مصاحبه با بی بی سی با تایید عدم برگزاری مراسم سالگرد، گفت بدرفتاری با شرکت کنندگان در مراسم چهلمین روز درگذشت پدرش در حالی انجام شد که این مراسم در آرامش کامل برگزار شده بود.


آقای منتظری گفت: "بعد از تشییع آمدند و در مسجد اعظم آن فضاحت را به وجود آوردند و کل مسجد را پر از نیروهای بسیج کردند... چهلم ایشان هم با کمال آرامش در محل دفتر و کوچه جلوی دفتر برگزار شد و تاکید کردیم هیچ شعاری داده نشود و این طور عمل شد. با این حال، یک عده ای را بعد از چنین مراسم آرامی ضرب و شتم و دستگیر کردند که بعضی از اینها تا ۳ ماه بازداشت بودند.."


او ادامه داد: "ما برای این که شرمنده مهمانان خود نشویم، مجبور شدیم امسال عذرخواهی کنیم و سالگرد را برگزار نکنیم."


به گفته احمد منتظری بدرفتاری های صورت گرفته با شرکت کنندگان در مراسم تشییع و چهلمین روز درگذشت پدرش، بیانگر این پیام است که مردم "نباید در مجالس مربوط به آیت الله منتظری و بستگانش شرکت کنند".


آیت الله حسینعلی منتظری از مراجع تقلید شیعیان سال گذشته، آذر سال گذشته در سن هشتاد و هفت سالگی در شهر قم درگذشت.


آقای منتظری در ماه های پایانی عمر خود در اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران و خشونت های بعد از آن در بیانیه های متعددی از معترضان حمایت و از رفتار حکومت انتقاد کرد.
او بارها از مراجع تقلید و روحانیون شیعه خواست برای دفاع از حقوق مردم دخالت کنند.

منبع: بی بی سی: 12 آذر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.