شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ - ۲۷ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

صالحی: تولید کیک زرد و 35كيلو اورانيوم با غناي 20درصد

ایسنا

صالحي: مي‌توانيم به بانك سوخت خدمات دهيم
35
كيلوگرم اورانيوم با غناي 20درصد توليد كرده‌ايم
مذاكرات با 1+5 برون‌رفت‌ سياسي براي طرف مقابل ايران است


رييس سازمان انرژي اتمي يك هفته پس از ترور دكتر مجيد شهرياري ـ دانشمند هسته‌يي كشورمان ـ از ورود اولين محصول كيك زرد توليدي كارخانه گچين بندرعباس به سايت هسته‌يي اصفهان خبر داد.


به گزارش خبرنگار اعزامي انرژي هسته‌يي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به اصفهان، دكتر علي‌اكبر صالحي پس از قطع روباني به نشانه‌ افتتاح و ورود اولين محصول كيك زرد توليدي كارخانه‌ي گچين بندرعباس به سايت هسته‌يي اصفهان كه توسط يك كاميون كانتينردار به سايت هسته‌يي اصفهان وارد شد، در كنفرانس خبري با حضور خبرنگاران داخلي و خارجي اظهار كرد: بعد از گذشت يك هفته از شهادت دكتر شهرياري از دانشمندان هسته‌يي كشورمان شاهد دستاوردي قابل توجه هستيم. بدخواهان و كينه‌توزان همواره تلاش داشتند كه ياس و نااميدي را در بين جوانان و دانشگاهيان و مهندسان ما رواج دهند اما امروز شاهد دريافت اولين محموله‌ كيك زرد توليد شده در داخل كشورمان در معدن گچين كارخانه بندرعباس هستيم.


وي گفت: غربي‌ها دل بسته بودند كه ممكن است ما در مواد اوليه‌ توليد سوخت مشكل داشته باشيم اما اين نمونه اولين محموله‌ كيك زرد ارسالي از معدن گچين به سايت هسته‌يي اصفهان است كه تحت نظارت و حسابرسي آژانس نيز قرار دارد.


رييس سازمان انرژي اتمي خاطرنشان كرد: اين حركت به طور مستمر ادامه پيدا مي‌كند. هم‌چنين امسال سال ويژه‌يي براي اكتشاف و استخراج مواد اوليه است. با عنايت رييس‌جمهور عزيزمان سعي داريم براي تامين مواد اوليه كه تضمين‌كننده و اطمينان‌بخش براي تامين مستمر سوخت هسته‌يي نيروگاه‌هايمان است، اقدام كنيم.


صالحي هم‌چنين درباره‌ معدن ساغند و كارخانه‌ توليد كيك زرد اردكان گفت: انشاءالله معدن ما در ساغند يزد در آينده‌اي نه چندان دور به بهره‌برداري خواهد رسيد و تاسيسات توليد كيك زرد اردكان هم شتاب بيشتري پيدا كرده است و مي‌خواهيم در عرض چند سال (حدد 4 الي 5 سال) كشور را به لحاظ اكتشاف و استخراج و تامين مواد اوليه تامين كنيم تا در پنج سال آينده با اطمينان بگوييم كه مجموعه‌ نيازهاي مواد اوليه براي توليد سوخت هسته‌يي كشورمان را مي‌توانيم در داخل توليد كنيم.


وي تاكيد كرد: بار ديگر به بدخواهان و جنايتكاران و مجرمان بين‌المللي اعلام مي‌كنيم كه ايستاده‌ايم. مقاومت درس اول انقلاب ماست و يقين بدانيد شما نسبت به اين حركات راه به جايي نمي‌بريد و مايوس‌تان مي‌كنيم؛ چرا كه ياس از جنود ابليس است و با تهديد كردن علما، دانشمندان، فرهيختگان ما نمي‌توانيد در حركت شتابان صنعت هسته‌يي‌مان سستي و كندي ايجاد كنيد. اين حرف را بدون غلو مي‌گويم؛ انشاءالله در آينده ملت ايران شاهد دستاوردهاي بزرگي خواهد بود.


بخش قابل توجهي از كيك زرد را از طريق بندرعباس تامين مي‌كنيم


به گزارش خبرنگار اعزامي ايسنا، رييس سازمان انرژي اتمي در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا درباره‌ ميزان اولين محموله‌ كيك زرد وارد شده به سايت هسته‌يي اصفهان و اين‌كه چه بخشي از كيك زرد مورد استفاده در سايت هسته‌يي اصفهان از بندرعباس تامين مي‌شود؟ گفت: اين‌كه در همين لحظه انتظار داشته باشيد كل موجودي خود را اعلام كنيم امكان‌پذير نيست. ما بخش قابل توجهي از كيك زرد را از طريق بندرعباس تامين مي‌كنيم و اميدواريم در چند سال آينده بتوانيم تامين تمامي موجودي مورد نيازمان در داخل كشور دست يابيم.


وي در پاسخ به سوال ديگر ايسنا مبني بر اين‌كه كارخانه‌ي UCF اصفهان چه موقع از وضعيت تعمير و نگهداري خارج مي‌شود؟ اظهار كرد: اميدواريم در آينده‌ي نه چندان دور اين كارخانه كارش را شروع كند.


نمي‌پذيريم كه آژانس ميزان نياز مواد اوليه و مورد نظر ايران را اعلام كنند


صالحي در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري كه از وي پرسيد اقدام امروز ايران در وارد كردن اولين محموله‌ كيك زرد معدن گچين بندرعباس چه تاثيري در گفت‌وگوهاي ايران و 1+5 دارد؟ و اين‌كه ميزان اولين محموله‌ كيك زرد چقدر است؟ گفت: نمي‌توانم پاسخي درباره‌ي اين‌كه اين محموله به چه ميزان است داشته باشم. اين اطلاعات را آژانس بين‌المللي انرژي اتمي قطعا خواهد داشت؛ چون در چارچوب پادمان جامع بايد اعلام شود اما ما معتقديم دليلي ندارد چنين اطلاعاتي در گزارش‌هاي آژانس منعكس شود. متاسفانه يكي از مشكلات و گله‌هاي ما از آژانس اين است كه اطلاعاتي كه ضرورتي براي بيان در گزارش‌ها ندارد و بايد محرمانه در آژانس بماند منعكس مي‌شود. اميدواريم آژانس درباره‌ي ميزان كيك زرد ايران حسابرسي‌اش را انجام دهد اما به هيچ عنوان نمي‌پذيريم كه ميزان نياز مواد اوليه و مورد نظر ايران را اعلام كنند.


تا الان 35 كيلوگرم اورانيوم با غناي 20 درصد توليد كرده‌ايم


اميدواريم در شهريورماه اولين مجتمع سوخت را وارد رآكتور تهران كنيم


رييس سازمان انرژي اتمي درباره‌ي تاثير توليد كيك زرد معدن گچين بندرعباس در مذاكرات ايران و 1+5 پاسخ داد: طرف مقابل و كساني كه درباره‌ي فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران اطلاعات دارند مي‌دانند اما وانمود مي‌كنند كه ايران در برخي مسائل مشكلاتي دارد. مثلا درباره‌ي توليد اورانيوم با غناي 20 درصد مي‌گفتند كه ايران توانايي انجام اين كار را ندارد. اما ما تا الان 35 كيلوگرم اورانيوم با غناي 20 درصد توليد كرده‌ايم. هم‌چنين در زمينه‌ي توليد مجتمع سوخت مجازي، ما ثابت كرديم كه توانايي اين كار را داريم و اميدواريم در شهريورماه آينده اولين مجتمع سوخت را وارد رآكتور تهران كنيم. آنها هم‌چنين در زمينه‌ي اكتشاف و استخراج و تبديل اورانيوم به كيك زرد مباحثي را مطرح مي‌كردند اما الان مي‌بينيد كه ايران در اين زمينه نيز توانايي‌هاي خاص خود را دارد.


مذاكرات ايران و 1+5 يك برون‌رفت سياسي براي طرف مقابل ايران است


معاون رييس‌جمهور تاكيد كرد: اقدام امروز ما مي‌تواند موجب شود تا مقامات كشورمان با قدرت و قوت در مذاكرات حاضر شوند. ما لطف و مرحمتي از كسي طلب نمي‌كنيم. مذاكرات ايران و 1+5 يك برون‌رفت سياسي براي طرف مقابل ايران و برون‌رفتي آبرومندانه براي كساني است كه پرونده‌ي ساختگي براي رسيدن به اميال سياسي‌شان درباره‌ي ايران ايجاد كردند.


مي‌توانيم به بانك سوخت خدمات ارائه دهيم


به گزارش خبرنگار ايسنا، رييس سازمان انرژي اتمي در پاسخ به سوالي ديگر دربار‌ي هدف از ايجاد بانك سوخت بين‌المللي اظهار كرد: يك بار روس‌ها پيشنهاد تشكيل چنين بانكي را دادند كه در آژانس به تصويب رسيد و روس‌ها اعلام كردند مقدمات تاسيس اين بانك سوخت را فراهم كرده‌اند. اين بار آمريكا و آژانس پيشنهاد تشكيل چنين بانكي را مي‌دهند اما شرايط استفاده از اين بانك براي كساني كه حتي فاقد توانايي توليد سوخت هستند غير قابل قبول است؛ چرا كه اين شرايط به گونه‌اي است كه مي‌توانند كاري كنند كه سوخت به دست آنها نرسد. اما اگر اين سوخت با چارچوبي كه جنبش غيرمتعهدها تعيين كرده است به طور مستمر و مطمئن براي تامين سوخت نيروگاه‌ها تضمين شود، ما مشكلي نداريم. ما خوشبختانه در اين وادي نيستيم. نيازهايمان را مي‌توانيم تامين كنيم و چرخه‌ي سوختمان را كامل مي‌كنيم. اگر بانكي هم تاسيس شد مي‌توانيم از نظر ارايه‌ي خدمات سوخت و اورانيوم غني شده، خدمات ارايه كنيم.


بهمن‌ماه جشن بهره‌برداري از نيروگاه بوشهر برگزار مي‌شود


صالحي در پاسخ به سوال ايسنا درباره‌ي اظهارات هيلاري كلينتون مبني بر اين‌كه تحريم‌هاي بين‌المللي بر روند فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران تاثير داشته است، خاطرنشان كرد: همان‌طور كه شاهد هستيد در نيروگاه بوشهر سوخت به طور كامل به قلب رآكتور انتقال يافته و درپوش آن گذاشته شده است و طي يكي دو هفته‌ي آينده حداقل بحراني شدن قلب رآكتور را شاهد خواهيم بود و اواسط دي‌ماه برق اين نيروگاه به شبكه‌ي سراسري وصل مي‌شود و بهمن‌ماه به طور رسمي جشن بهره‌برداري از نيروگاه را خواهيم داشت. البته ما توانايي بهره‌برداري نيروگاه در دي‌ماه را داريم اما با توجه به تقارن آن با ايام سوگواري ابا عبدالله (ع) به بهمن ماه موكول شده است.


رييس سازمان انرژي اتمي ادامه داد: هم‌چنين تاسيسات نطنز به خوبي كار مي‌كند و گزارش آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را در اين زمينه شاهد بوديد و افكار عمومي هم در جريان قرار گرفت كه چه مقداري از اورانيوم غني شده را در اختيار داريم. البته اعلام اين مطلب به‌رغم تمايل ما بوده است. متاسفانه شاهد بوديم كه صحبت‌هاي نادرستي درباره‌ي توقف كار در نطنز مطرح شد اما حتي متخصصين متوجه نمي‌شوند كه منظور از توقف چند ثانيه در كار نطنز چيست و اساسا معنايي ندارد. هم‌چنين در حال حاضر كيك زرد توليد شده در كشور به سايت هسته‌يي اصفهان وارد شده است. بايد از كسي كه معتقد است تحريم‌هاي بين‌المللي بر ايران تاثير گذاشته است پرسيد اگر روند فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران كند و يا متوقف شده است پس اين كارها و اقدامات چيست؟


انجام كارها درباره‌ي توليد سوخت مجازي در شرف اقدام است


صالحي در پاسخ به ايسنا مبني بر اين‌كه وضعيت كارخانه‌ توليد مجتمع يا بسته‌هاي سوخت چيست؟ اظهار كرد: كارخانه‌ي اف‌ام‌پي فعال است. مجتمع‌هاي مجازي رآكتور آب سنگين اراك در حال توليد شدن است. در دو سه سال آينده وقتي آماده‌ي راه‌اندازي رآكتور آب سنگين اراك شويم ضرورتا براي تست بايد سوخت مجازي داشته باشيم و اين سوخت مجازي شبيه سوخت اصلي است كه انجام كارها درباره‌ي توليد سوخت مجازي در شرف اقدام است.


ايران در زمره كشورهايي قرار مي‌گيرد كه توانايي توليد صفحه‌ سوخت را خواهند داشت


وي ادامه داد: هم‌چنين يك كارگاه بزرگ براي توليد صفحه‌ي سوخت براي استفاده در رآكتور تهران ايجاد خواهيم كرد و ايران در زمره‌ي كشورهايي قرار مي‌گيرد كه توانايي توليد صفحه‌ي سوخت را خواهد داشت. هم‌چنين در كارخانه‌ي اف‌ام‌پي درباره‌ي توليد سوخت براي نيروگاه بوشهر هم كار مي‌شود.


پيشنهاد به روس‌ها براي ايجاد كارخانه‌ توليد سوخت براي نيروگاه بوشهر تحت ليسانس روس‌ها


رييس سازمان انرژي اتمي در ادامه از پيشنهاد ايران به روس‌ها براي ايجاد يك كارخانه‌ي توليد سوخت براي نيروگاه بوشهر تحت ليسانس روس‌ها خبر داد و افزود: البته جواب جدي از روس‌ها نشنيده‌ايم. گفته‌اند اين پيشنهاد را بررسي و مطالعه مي‌كنيم. اگر مورد موافقت آنها قرار گيرد كنسرسيومي تشكيل خواهد شد كه بخشي از آن را توانمندي ايراني و بخشي را روس‌ها انجام مي‌دهند.


صالحي گفت: ما فكر مي‌كنيم اين پيشنهاد اصولي است تا به طور مشترك سوخت نيروگاه بوشهر را توليد كنيم.


در صورت توافق روس‌ها مي‌توانند از توانمندي داخلي ما براي توليد سوخت نيروگاه بوشهر استفاده كنند


وي در پاسخ به اين سوال كه اين پيشنهاد به اين معناست كه سوختي كه قرار است روس‌ها طي 10 سال تامين كنند در ايران و تحت ليسانس روس‌ها توليد شود؟ گفت: اگر توافقي حاصل شود مي‌توانند روس‌ها از توانمندي داخلي ما هم براي توليد سوخت نيروگاه بوشهر به طور مشترك استفاده كنند.


به گزارش ايسنا، اولين محموله‌ي كيك زرد ارسال شده از معدن گچين بندرعباس به سايت هسته‌يي اصفهان در يك كانتينر در بسته وارد اين سايت شد.


هم‌چنين علي‌اكبر صالحي با بريدن روباني مراسم رسمي ورود اولين محموله‌ي كيك زرد داخلي به سايت هسته‌يي اصفهان را اعلام كرد.


رييس سازمان انرژي اتمي در كنفرانس خبري، بخشي از پاسخ‌هايش را به زبان عربي به خبرنگاران عرب‌زبان پاسخ داد.


به گزارش ايسنا، مهندس رضوانيان‌زاده مديرعامل شركت توليد سوخت رآكتورهاي هسته‌يي، مهندس زارعان معاون ايمني حفاظت هسته‌يي سازمان انرژي اتمي و جمعي از مديران و كاركنان سايت هسته‌يي اصفهان، صالحي را در اين مراسم همراهي مي‌كردند.


در جنب برگزاري اين كنفرانس خبري، يادبود دكتر مجيد شهرياري دانشمند هسته‌يي كشورمان كه هفته‌ي گذشته در اقدامي تروريستي به شهادت رسيد، قرار گرفته بود.


خبرهاي مرتبط:


 


·                     /ورود اولين محصول كيك زرد توليد بندرعباس به سايت هسته‌يي اصفهان/
صالحي:
بدخواهان نمي‌توانند در حركت شتابان صنعت هسته‌يي سستي ايجاد كنند


 


 

منبع: ایسنا، 14 آذر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.