شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ -  ۶ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تسلیت چند مرجع تقلید و گروه سیاسی در سالگرد درگذشت آیت الله منتظری

بی بی سی

در سالگرد قمری درگذشت آیت الله حسینعلی منتظری، از مراجع تقلید شیعه، چند مرجع تقلید و گروه سیاسی به بیت او تسلیت گفته اند و گزارش هایی از تعطیلی بازار شهر نجف آباد، محل تولد آیت الله منتظری، منتشر شده است.


آیت الله منتظری روز ۳۰ آذر ۱۳۸۸ (مطابق با سوم محرم ۱۴۳۱) در شهر قم درگذشت و مطابق سنت علمای مذهبی شیعه که سال قمری را مبنای محاسبه سالگردها در نظر می گیرند، روز پنجشنبه ۱۸ آذر سالگرد درگذشت آیت الله منتظری بوده است.


به همین مناسبت آیت الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید حامی معترضان به حکومت، با حضور در بیت آیت الله منتظری از خانواده ایشان خواست آثار و کتاب های فقهی آیت الله منتظری را زنده نگه دارند، چون "این آثار و کتابها، روش و سبک مرحوم حضرت آیت الله العظمی بروجردی (رحمت الله علیهما) در فقه و اصول و رجال بوده و باید زنده نگه داشته شود".


آیت الله اسدالله بیات زنجانی، از دیگر مراجع تقلید شیعه نزدیک به مخالفان، هم در پیامی به مناسبت اولین سالگرد درگذشت آیت الله منتظری، از احمد منتظری، فرزند آیت الله منتظری، و شاگردان آیت الله منتظری خواسته است "همت" کنند تا "مکتب فقهی آن بزرگوار منتشر گردد تا ... فقدان وجود پربرکتشان تا حدودی جبران گردد".


سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) نیز در پیامی خطاب به احمد منتظری سالگرد درگذشت آیت الله منتظری را تسلیت گفته است.


در بخشی از این پیام آمده است: "متأسفیم که پس از تمامی هزینه هایی که ملت ایران برای آزادی و حریت پرداخت نموده، این گونه میراث انقلابی که خون بهای هزاران شهید گلگون کفن است، بر باد فنا سپرده می شود تا جایی که برای مردی که تمام عمرش خدمت و مبارزه در راه اخلاق و انسانیت و دینداری و استقلال و آزادی این مرز و بوم بوده است، نمی توان مراسمی درخورد و با امنیت برگزار نمود که منطق فرعونی، مراسمات تعزیت را نیز در انحصار خود می خواهد و می داند."


خانواده آیت الله منتظری چند روز پیش از این اعلام کرده بودند مراسم نخستین سالگرد درگذشت او به علت فقدان امنیت برای شرکت کنندگان برگزار نمی شود.


بیت آیت الله منتظری با انتشار بیانیه ای با اشاره به ضرب و شتم و دستگیری بعضی از شرکت کنندگان در مراسم تشییع و چهلمین روز درگذشت او، اعلام کرده بودند به خاطر نگرانی از تکرار این حوادث، مراسم نخستین سالگرد درگذشت آقای منتظری برگزار نمی شود.


در این بیانیه با اشاره به حمله "نیروهای لباس شخصی" به دفتر آیت الله منتظری و "غارت و پلمب" آن، از این که در حکومت جمهوری اسلامی "حریم امنی" وجود ندارد، انتقاد شده بود.


همزمان گزارش هایی از تعطیلی بازار شهر نجف آباد، شهر محل تولد آیت الله منتظری، منتشر شده است.


در ویدئویی که در وب سایت یوتیوب منتشر شده، تقریبا همه مغازه ها تعطیل هستند، بعضی از مغازه ها عکس آیت الله منتظری را روی کرکره های پایین کشیده خود نصب کرده اند، و نیروهای انتظامی حضوری چشمگیر در خیابان دارند.


شهر نجف آباد از پایگاه های اصلی مقلدین آیت الله منتظری است که هم در زمان حصر او در سال ۱۳۷۶ و هم در زمان درگذشتش در سال ۱۳۸۸ جوی ناآرام داشت.

منبع: بی بی سی: 18 آذر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.