شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

گزارش‌ها از وخامت حال چند زندانی سیاسی در ایران

بی بی سی

اخبار رسیده از ایران از وخامت وضعیت جسمانی نسرین ستوده، وکیل، محمد نوری زاد، مستندساز، عیسی سحرخیز، روزنامه نگار و حسن شهابی، فعال کارگری حکایت دارد.


رضا خندان، همسر نسرین ستوده، امروز ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) در گفت و گو با بی بی سی فارسی گفت که همسرش از دوشنبه گذشته اعتصاب غذای مجددی را آغاز کرده است.


آقای خندان افزود که خانم ستوده، به خاطر اعتصاب غذا به حدی ضعیف شده که در تماس تلفنی امروز، نتوانسته است از وقتی که برای صحبت با اعضای خانواده خود داشته به طور کامل استفاده کند.


نسرین ستوده پیشتر هم در اعتراض به بلاتکلیف ماندن در زندان دست به اعتصاب غذا زده بود، اما در پی قول قاضی پرونده مبنی بر ادامه نیافتن دوران بازداشت، به اعتصابش پایان داده بود.


در پی عدم تحقق وعده قاضی، خانم ستوده پنج روز پیش طی تماس با خانواده خود اعلام کرد که مجددا "اعتصاب غذای خشک" را تا رسیدن به خواسته‌های خود آغاز می کند.


به گفته همسر خانم ستوده، وی این بار اعلام کرده که برای پایان دادن به اعتصاب غذایش خواسته ای شخصی ندارد و خواستار "لغو همه احکام ناعادلانه صادر شده بعد از انتخابات" است.


همزمان، فاطمه ملکی، همسر محمد نوری زاد در مصاحبه با بی بی سی فارسی گفت که همسرش در اعتراض به فشارهای وارد شده بر وی در زندان و همچنین برگزاری یک "دادگاه چهار دقیقه ای و صدور حکم بدون حضور وکیل"، دست به اعتصاب غذای خشک زده است.


خانم ملکی با اشاره به "زانودرد شدید" و "عفونت دندان" آقای نوری زاد، از دچار شدن او به "بیماری شدید پوستی" در داخل زندان خبر داد.


وی با هشدار به مقام های مسئول ایران در مورد وضعیت جسمانی آقای نوری زاد، گفت که شوهرش اظهار داشته "خونش به خون عاشورا پیوند خواهد خورد."


سایت جرس همچنین دیروز گزارش کرد که عیسی سحر خیز، که به دنبال خونریزی داخلی در بهداری زندان رجایی شهر تحت عمل جراحی قرار گرفته بود، در شرایط نامساعد جسمی به سر می برد و زیر چادر اکسیژن است.


بنا به همین گزارش، با وجود آنکه محل عمل جراحی آقای سحرخیز عفونت کرده و او به مراقبت های ویژه پزشکی احتیاج دارد، دادستان تهران با خروج وی از زندان و انتقال به بیمارستان موافقت نکرده است.


عیسی سحرخیز هفته‌ گذشته در پی درد شدید به بهداری زندان رجایی شهر منتقل شد و سپس تحت عمل جراحی قرار گرفت.


او سه روز پیش با انتشار نامه سرگشاده ای به عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران، زندانیانی همچون خود را "گروگان مقام‌های سیاسی و امنیتی" دانسته بود.


این اخبار در شرایطی منتشر شده که بنا به گزارش‌های دیگری از تهران، رضا شهابی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران نیز امروز در پی وخامت وضعیت جسمانی اش به بیمارستان منتقل شده است.


وی از هفته قبل، در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکیفی وضعیت پرونده خود دست به اعتصاب غذا زده و گفته بود که تا روشن شدن وضعیتش به اعتصاب ادامه خواهد داد.

منبع: بی بی سی: 20 آذر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.