شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ - ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

رئيس قوه‌قضاييه:در جريان فتنه ديديم كه برخي همراهان امام هم در دام فتنه افتادند!

فارس

خبرگزاري فارس: رئيس قوه قضاييه گفت: در جريان فتنه بعد از انتخابات برخي افراد باسابقه و باگذشته همراهي امام و انقلاب، در دام افتادند و با همه مجالي كه به آنها داده شد، باز هم در اشتباه و عصبيت خود باقي ماند‌ند.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه، آيت‌الله آملي لاريجاني رئيس قوه‌ قضاييه در جلسه مسئولان عالي قضايي اظهار داشت: گوشه‌اي بسيار مهم و ماندگار در تاريخ عاشورا بصيرت و آگاهي انساني به نام "حرّ " است كه راه را به امام زمانش بسته بود اما با بصيرتي كه خداوند متعال به او اعطا كرد از مسير اشتباه برگشت و در تحصيل كمال انساني، راهي را طي كرد كه كمنظير است تا جايي كه حضرت اباعبدالله الحسين عليه‌ السلام خطاب به وي فرمود: " انت حرّ كما سمتك امك ".
رئيس قوه قضاييه افزود: آزادي به اين معنا براي هركسي رخ نمي‌دهد كه انساني بتواند اين چنين از بندهاي مادي و معنوي آزاد شود.
آيت‌الله لاريجاني با بيان اينكه صحنه ديگر عاشورا خلوص و ايثار است، افزود: اصحاب حضرت در ايثار هيچ كم نگذاشتند؛ واقعاً اين صحنه‌ها را كجا مي‌شود پيدا كرد. صحنه‌اي كه برادري براي برادر از خلوص و ايثار هيچ باقي نگذارد. آنچه اصحاب حضرت در عاشورا خلق كردند در كل تاريخ نمونه‌اي نداشته است. در مورد حضرت ابوالفضل سلام‌ الله عليه آورده‌اند كه ايشان "فلما رأي وحده الحسين قال يا اخي هل من رخصه فبكي الحسين بكائاً شديدا " اباعبدالله مظلوميت او را مي‌ديد.
رئيس قوه ‌قضاييه با اشاره به اينكه گاهي حتي معارف عرفاني نيز ممكن است سد راه آزادي و كمال انسان شود تاكيد كرد: حادثه عاشورا سرشار از بصيرت انسانهايي است كه در اوج فشارها و تهديدات و تطميع‌هاي دشمنان، امام زمانشان را رها نكردند و هركدام نمونه‌اي بي‌بديل از آزادگي و بصيرت را در تاريخ جاودانه كردند و اين بصيرت عميق الگويي پايدار براي تمام انسانها و مومناني است كه در مسير زندگي خود با موانع و مشكلات و انحرافاتي مواجه مي‌شوند.
لاريجاني با اشاره به جريان فتنه بعد از انتخابات گفت: در جريان فتنه بعد از انتخابات ديديم كه افرادي با سابقه و گذشته همراهي امام و انقلاب، در دام فتنه افتادند و با همه فرصت و مجالي كه به آنها داده شد اما باز هم در اشتباه خود باقي ماندند و هرروز بيانيه دادند و هنوز نيز بر عصبيت خود باقي هستند.
رئيس قوه‌ قضاييه بصيرت در حادثه عاشوراي حسيني را شاخصي مهم در ارزيابي تاريخ اين حادثه عظيم و رمز ماندگاري آن دانست و گفت: عاشورا دريايي از معاني است كه هر گوشه‌اش صحنه‌اي بي
بديل در تاريخ هستي است.
آيت الله لاريجاني با تاكيد بر اينكه " فرق است بين كساني كه اشتباه خود را جبران مي‌كنند با كساني كه در اشتباه و عناد خود غوطه‌ور مي‌شوند " گفت: در جريان فتنه بعد از انتخابات ديديم كه كساني گاه شبيه بني‌‌اميه عمل كردند و قرآن بر سر نيزه كردند و در روز عاشورا با شعار يا حسين بر تنها حكومت شيعي جهان شوريدند و از ولي زمانه سرپيچيدند و جريان منافقانه‌اي راه انداختند و حال بيانيه مي‌دهند كه در عاشورا مظلوم واقع شده‌اند.
رئيس قوه قضاييه افزود: اگر كساني مدعي هستند كه در روز عاشورا يا حسين يا حسين مي‌گفتند بايد از آنان پرسيد اين ياحسين آنان در مسير حق بوده يا در مسير باطل و قطعاً مي‌دانند كه امويان نيز در جنگ صفين قرآن را بر سر نيزه كردند اما اصحاب واقعي با بصيرت كامل در صحنه در كنار ولي زمان باقي ‌ماندند و خطا نكردند؛ در حالي‌كه آنان نيز مي‌توانستند فريب قرآن‌هاي بر سر نيزه را بخورند و بدون بصيرت و شناخت، از مسير حق و حقيقت خارج شوند.
در ادامه جلسه در خصوص مشكلات و شرايط گزينش و استخدام كارمندان قوه قضاييه و شرايط رسيدگي به تخلفات كاركنان اداري دستگاه قضايي بحث و بررسي و مقرر شد در جلسه مشترك معاونت اداري‌ ـ‌ مالي قوه قضاييه و هيئت‌هاي رسيدگي به تخلفات اداري در دادگستري‌ها و سازمانهاي وابسته به قوه ‌قضاييه اين شرايط بررسي و گزارش نهايي آن جهت ارائه به جلسه مسئولان عالي قضايي تهيه شود.

منبع: خبرگزاری فارس: 21 آذر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.