شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

جمعه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اجراي هدفمندي يارانه‌ها از امروز با مشاركت مردم
بزرگترين و مردمي‌ترين تحول اقتصادي كشور با فرمان رئيس‌جمهور كليد خورد!

ایران

م رئيس‌جمهور: از روز يكشنبه قيمت حامل‌هاي انرژي(بنزين، گازوئيل، گاز مايع، گاز طبيعي، گاز خودرو، نفت سفيد و نفت كوره) و برق اصلاح مي‌شود
يارانه نقدي در آينده مي‌تواند حداقل 2 برابر ‌شود و اضافه يارانه نان نيز به مبلغ 4 هزار تومان براي هر نفر در ماه در اين هفته به حساب سرپرست خانوار واريز مي‌شود
دكتر احمدي‌نژاد ديشب در گفت‌و‌گوي مستقيم تلويزيوني با مردم ابعاد مختلف و نتايج حياتي اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها در گسترش رفاه و عدالت و حذف فقر را تشريح كرد
يارانه‌هاي نقدي از امروز قابل برداشت است اما مردم براي دريافت آن عجله نكنند
دولت از پيشنهادات و نظرات اصلاحي مردم، اصناف و كارشناسان استقبال مي‌كند
اصلاح نظام‌هاي بانكي و مالياتي و ايجاد اشتغال براي جوانان از ابتداي سال آينده در دستور كار دولت است


يارانه نان هر ماه 4 هزار تومان براي هر نفر

دكتر احمدي‌نژاد گفت: مردم توجه داشته باشند كه ما واريز دوم را نيز در همين مرحله اول خواهيم داشت. وي خاطرنشان كرد: در مورد نان قصد داريم براي هر نفر چهار هزار تومان به ازاي هر ماه واريز كنيم كه اين كار در همين هفت هشت روز آينده انجام خواهد شد. ما مي‌خواهيم مردم نان خوب بخورند. ما الآن بيش از چهار هزار ميليارد تومان يارانه پرداخت مي‌كنيم و بيش از همين مقدار نيز مردم براي خريد نان پول مي‌دهند كه اگر اين دو مبلغ را روي هم بگذاريم مردم بايد بهترين نان را بخورند و اتلاف نان از بين مي‌رود و ما مي‌توانيم گندم را صادر كنيم.

رئيس جمهور كشورمان شب گذشته در يك گفت‌و‌گوي زنده تلويزيوني به بيان جزئيات جديدي از اجراي هدفمندي يارانه‌ها پرداخت و گفت كه اجراي اين طرح از اولين ساعت روز يكشنبه (امروز)شروع مي‌شود.
دكتر محمود احمدي‌نژاد در ابتداي اين گفت‌و‌گو با اشاره به تلاش‌هاي برخي كشورهاي خارجي براي متوقف كردن فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران، گفت: وقت آن رسيده است كه سياست تقابل از جانب آنها به سياست تعامل تبديل شود چرا كه در صورت اتخاذ اين مسير، همه برنده خواهند بود.
وي اظهار كرد: يكي از مهم‌ترين موضوعات سياست خارجي و بين‌الملل، موضوع هسته‌اي است و اين مسئله يك نماد و در واقع يك ميعاد است.
رئيس جمهور افزود: موضوع هسته‌اي تقابلي بين نظام سلطه و سرمايه‌داري با انديشه انساني و توحيدي ملت‌ها بود كه ايران در محور جبهه توحيدي قرار داشته و دارد و موضوع هسته‌اي بهانه‌اي بود كه جلوي پيشرفت ملت ايران را بگيرند. بنابراين طي سال‌هاي اخير تمام تلاش‌هاي غرب بر اين بود كه ايران، هسته‌اي نشود ولي اين طرح شكست خورد و ايران هسته‌اي شد و امروز ايران هسته‌اي است.
وي با اشاره به اين كه غرب در برابر برنامه هسته‌اي ايران دو راه پيش‌روي خود دارد، تصريح كرد: راه اول ادامه سياست‌هاي گذشته است كه تا الآن شكست خورده است و ادامه اين سياست‌ها قطعاً منجر به شكست است. اولاً آنها نتوانستند جلوي هسته‌اي شدن ايران را بگيرند ولي ما پيروز شديم و ايران هسته‌اي شد و اين مسئله تمام شد و حتي اين مسئله تبديل به يك فرصت براي ما و در نتيجه پيشرفت ايران بيشتر شد.
وقت تبديل سياست تقابل به سياست تعامل از جانب غرب است
دكتر احمدي‌نژاد ادامه داد: راه دوم اين است كه تقابل به تعامل و همكاري تبديل شود. ما از اول دنبال اين راه بوديم و مي‌گفتيم چرا تقابل كنيم؟ هم در زمينه هسته‌اي و هم در مسائل بين‌الملل با هم همفكري كنيم و در موضوع هسته‌اي نيز مي‌توانيم با هم همكاري كنيم.
وي با اشاره به مذاكرات اخير ژنو اظهار كرد: مذاكرات ژنو مذاكرات خوبي بود و نماينده ايران حرف‌ها را درست، قاطع و بجا زد. من به‌دقت صورت مذاكرات را مطالعه كردم و نكات مثبت در آن ديدم. به نظر من وقت آن شده است كه سياست تقابل از جانب آنها به سياست تعامل تبديل شود و اين به نفع همه است؛ چرا كه در اين صورت ديگر بازنده و برنده‌اي نيست و همه پيروز هستند. پس چرا وارد عرصه‌اي شويم كه هم بخواهيم حقي از ملت‌ها ضايع كنيم و هم پيروز شويم؟ اين رفتار، رفتار قابل دفاعي نبود و محكوم بود.
رئيس جمهور با بيان اين كه بهترين راه براي همه، حركت به سوي همكاري است، تصريح كرد: من رگه‌هايي را در مذاكرات اخير ديدم و ما هم در همين راه حركت مي‌كنيم. اميدوارم در گفت‌وگوهاي بعدي در استانبول، برزيل و تهران به چارچوبي براي همكاري برسيم و عدالت، قانون و حق هم همين است؛ چرا كه بالاخره يك ملت بايد بتوانند از حق خود استفاده كنند كه استفاده هم كرد و خواهد كرد.
وي تأكيد كرد: استفاده از اهرم‌هاي غيرقانوني، اهرم شوراي امنيت و اقتصاد كار درستي نيست، آن هم در برابر ملت بزرگي مثل ايران. من اميدوارم كه به سمت تفاهم و همكاري برويم و ملت ايران از همكاري استقبال خواهد كرد. اين انرژي كه براي تقابل صرف كردند اگر براي همكاري صرف مي‌كردند حتماً سود بيشتري مي‌بردند و امروز هم توصيه مي‌كنم كه به سمت تعامل بيايند و ما آماده هستيم كه اين روند به نفع همه تغيير كند.
اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها از امروز
دكتر احمدي‌نژاد در ادامه اين گفت‌و‌گو به قانون هدفمندي يارانه‌ها اشاره كرد و با اعلام اين‌كه اين قانون از امروز آغاز خواهد شد، از مردم درخواست كرد كه در دريافت پول‌هايي كه به حساب‌شان واريز شده است، عجله نكنند، چرا كه برخي واحدهاي اقتصادي براي مردم بسته‌هاي مناسبي در اين زمينه درنظر گرفته‌اند.
وي تأكيد كرد: با اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها ايران پيشرفته‌ترين كشور دنيا مي‌شود.
رئيس جمهور ادامه داد: اجراي اين قانون از دو سه سال قبل شروع شده و به‌طور رسمي از امسال آغاز شد. اين طرح بزرگ‌ترين و مردمي‌ترين طرح اقتصادي كشور است. انرژي و ثروت كشور به مردم تعلق دارد و ما فكر مي‌كنيم بهترين حالت براي مديريت اين ثروت ملي مشاركت مردم در مديريت آن است.
وي با بيان اين كه يكي از بخش‌ها كه يارانه زيادي را به خود اختصاص داده، بخش انرژي است، افزود: متأسفانه امروز انرژي به درستي استفاده نمي‌شود و آثار آن در اقتصاد سازنده نيست. امروز نزديك به 5/6 ميليون بشكه نفت و گاز در كشور توليد مي‌شود. از اين ميزان دو ميليون و 300 هزار بشكه صادر و چهار ميليون و 200 هزار بشكه در داخل مصرف مي‌شود. امروز نفت بشكه‌اي 85 دلار است كه اگر آن را در چهار ميليون و 200 هزار بشكه در سال ضرب كنيم مبلغي بيش از
120 هزار ميليارد تومان مي‌شود كه حدود چهار برابر متوسط مصرف در دنياست.
فقط يك چهارم صرفه‌جويي كنيم
دكتر احمدي‌نژاد افزود: اين در حالي است كه ما بيش از چهار برابر متوسط دنيا رفاه نداريم، بلكه رفاه ما معادل متوسط دنياست. ما مي‌گوييم اين مبلغ بايد در خدمت رفاه مردم باشد. در اين ميان چند اشكال وجود دارد؛ اول اين كه اسراف زياد است و مصرف اضافي است. اشكال دوم اين است كه بهينه مصرف نمي‌كنيم. سومين اشكال اين است كه همين مقدار، عادلانه توزيع نمي‌شود يعني توزيع رفاه، عادلانه نيست و اين موجب به وجود آمدن فاصله طبقاتي مي‌شود.
وي با طرح اين سؤال كه «با اجراي قانون چه اتفاقي مي‌افتد؟» اظهار كرد: ما مي‌توانيم به نقطه‌اي برسيم كه با يك چهارم مصرف به همين رفاه دست يابيم. من نمي‌گويم كه سه چهارم صرفه‌جويي و بهينه‌سازي كنيم بلكه فقط يك چهارم صرفه‌جويي كنيم. وقتي همه رعايت كردند اين 30 هزار ميليارد تومان به جيب مردم مي‌رود.
رئيس شوراي عالي اقتصاد با اشاره به آمار و ارقامي براي توضيح بيشتر موضوع گفت: كل بودجه عمراني ما در سال گذشته كه در تاريخ كشور بي‌نظير بوده، 20 هزار ميليارد تومان بوده است. اگر يك همت عمومي به خرج دهيم اين بودجه 5/2 برابر مي‌شود. اگر اين 30هزار ميليارد تومان را به بخش مسكن ببريم و يا وام با سود صفر درصد بدهيم يك ميليون و 400 هزار مسكن شهري ساخته مي‌شود و ديگر كسي بدون مسكن نمي‌ماند و بافت فرسوده‌اي باقي نخواهد ماند. اگر همين يك سال مصرف را به بخش صنعت ببريم تمام پروژه‌هاي نيمه تمام كامل مي‌شود.
وي ادامه داد: در حال حاضر ساخت 12 هزار كيلومتر راه‌آهن در برنامه ماست؛ يعني 25 درصد بيش از كل تاريخ راه‌آهن كشور كه مي‌توانيم با اين ميزان، ساخت راه‌آهن را تحقق بخشيم. علاوه بر اين تمام آزادراه‌هاي كشور بيش از هفت هزار و 500 كيلومتر ساخته مي‌شود.
دكتر احمدي‌نژاد با تأكيد بر لزوم فرهنگ‌سازي در مورد اجراي اين قانون (هدفمندسازي يارانه‌ها) اظهار كرد: در حال حاضر صداوسيما كارهاي خوبي در اين زمينه انجام مي‌دهد و لازم است كه اين مطلب در دروس مدارس و دانشگاه‌ها نيز بيايد. با قدري همت مي‌توان صرفه‌جويي كرد تا ايران پيشرفته‌ترين كشور دنيا شود.
وي گفت: به خاطر اهميت اين طرح، دولت وقت زيادي صرف كرد و تمام توان كارشناسي كشور بسيج شد. ما تمام جهات و تأثيرات اين طرح را در مسائل گوناگون پيش‌بيني كرديم و برنامه‌ريزي جامعي از سوي دولت صورت گرفت. از سوي ديگر براي اين كه اين طرح خوب و با كمترين شوك و تنش آغاز شود گرچه همه با اجراي آن پيروز خواهند بود، كارهاي اضافي نيز انجام داديم از جمله اين كه يك ماه اضافه بنزين اعلام شد. براي شبكه حمل و نقل برون شهري نيز سوخت گازوئيل تا حدود 10 روز با قيمت قبلي شارژ مي‌شود، سهميه جديد دو ماهه شارژ مي‌شود و همه جايگاه‌ها نيز به سيستم كارت‌خوان مجهز شده‌اند به نحوي كه مي‌توان گفت براي اجراي اين طرح سيستم‌هاي اداره كشور نيز متحول شده است.
6 دهك از روز اول وضعشان بهتر مي‌شود
رئيس‌جمهور در مورد تدابير دولت براي قيمت آب، برق و گاز نيز خاطرنشان كرد: قيمت آب، برق و گاز را پلكاني كرديم تا همه به صرفه‌جويي تشويق شوند.
وي با بيان اين كه دو ماه در حساب مردم پول است و دولت آماده باش است تا اين طرح به زيبايي اجرا شده و شيريني آن در كام مردم باقي بماند، ادامه داد: با محاسبات ما شش دهك از روز اول وضع‌شان بهتر مي‌شود، دو دهك بايد قدري صرفه‌جويي كنند و دو دهك ديگر بيشتر صرفه‌جويي كنند. زندگي مرفه و باز بدون كنترل خوب نيست.
دكتر احمدي‌نژاد با بيان اين كه با اصلاحات اساسي در اقتصاد، همه سود خواهند برد، اظهار كرد: با اجراي اين طرح قيمت تمام شده صنعت مي‌تواند با قيمت‌هاي جهاني رقابت كند. تاكنون قيمت انرژي كم بوده و بنابراين فكر و هوش ايراني كه مي‌تواند فرصت انجام كارهاي بزرگ بيايد، معطل مانده است. با اجراي اين طرح رفتار اقتصادي متحول خواهد شد. دكتر احمدي‌نژاد ادامه داد: كسي كه در مصرف انرژي صرفه‌جويي كند دو سود مي‌برد اول آن كه منابع در جيبش مي‌ماند و هر چه صرفه‌جويي شده باشد را ما صادر مي‌كنيم و پولش باز به جيب مردم بازمي‌گردد.
براي مصارف دولت نرخ‌ها را آزاد تعيين مي‌كنيم
وي درباره مصارف دولتي و عمومي اظهار كرد: البته براي مصارف دولت، ما نرخ‌ها را آزاد تعيين مي‌كنيم و اين نشان مي‌دهد كه ما بيشترين فشار را خودمان تحمل مي‌كنيم و كمترين فشار را به مردم وارد مي‌كنيم. اگر مردم در مصرف انرژي هر چه بيشتر صرفه‌جويي كنند ما بيشتر مي‌توانيم صادر كنيم و منابع بيشتري را به مردم برمي‌گردانيم. ممكن است كسي بگويد پولش را مي‌دهم و مصرف مي‌كنم. اين خوب نيست. آن چه او مصرف مي‌كند دود مي‌شود و مي‌شود آلودگي تهران. در حالي كه اگر صرفه‌جويي شود به نفع مردم خواهد بود.
رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنانش گفت: اين طرح به نفع مردم است. به همين دليل همه مردم خواهان اجراي آن هستند؛ چرا كه مي‌فهمند منافع‌شان در اجراي اين طرح است. حتي به ما فشار مي‌آورند كه اجرا كنيم و وقتي مردم اجراي اين طرح را پذيرفته باشند تبعات منفي نخواهد داشت و يا تبعات آن به حداقل مي‌رسد.
وي گفت: اجراي اين طرح راهي است كه ما شروع كرده‌ايم و با اين اقدام گام آخر مرحله اول را برداشته‌ايم و وارد شرايط جديدي مي‌شويم.
دكتر احمدي‌نژاد گفت: ثروت ملي و اقتصاد بايد توسط مردم اداره شود. توليدكنندگي، مصرف‌كنندگي و مديريت با خود مردم بايد باشد. به عنوان مثال كشور ما كم آب است اما همين مقدار نزول باران را با راندمان يك سوم مصرف مي‌كنيم در حالي كه مي‌توانيم با همين مقدار آب توليد خود را سه برابر كنيم و اين شدني است.
وي تصريح كرد: اولين خواهش من از مردم اين است كه ما بايد با هم باشيم، نسبت به هم دلسوز باشيم و با محبت رفتار كنيم. ما اعضاي يك خانواده هستيم. بايد با رحمت نسبت به هم برخورد كنيم تا رحمت خدا هم نازل شود. اگر مردم مراعات همديگر را كنند خدا هم مراعات آنها را خواهد كرد. خيلي بد است كه كسي به فكر خود باشد و بدتر آن كه كسي از خلأها و تحولات سوءاستفاده كند. زيبايي زندگي به انباشتن نيست، به درست استفاده كردن است. زيباترين زندگي براي كساني است كه خود را فداي ديگران كنند. امام حسين(ع) بر همين مبناست كه لذت‌بخش‌ترين زندگي را داشت. رئيس جمهور افزود: بايد مراعات همديگر را بكنيم. چرا وقتي كه سر و صدايي مي‌شود دو ريال روي قيمت‌ها بگذاريم؟ اگر اين كار را 75 ميليون آدم انجام دهد چه مي‌شود و انعكاس آن در زندگي ما چيست؟
اين پول با بركت و زمينه رشد جامعه است
وي با اشاره به پولي كه به حساب مردم واريز شده است، گفت: پولي كه به حساب مردم ريخته شده است يك حساب ويژه است. اين مملكت متعلق به امام زمان(عج) است و اين پول هم بيت‌المال است و پول امام زمان(عج) است و با بركت است و زمينه رشد جامعه است. مراقب باشيم اين را با پول‌هاي ديگر خراب نكنيم چون ديگر اثر خود را از دست مي‌دهد. ما معتقد به بركت هستيم و بركت از عدالت مي‌آيد. اين پول يك گام بلند در جهت عدالت است و مال مردم است و مردم آن را درست مصرف كنند.

منبع: روزنامه ایران: ۲۸ آذر ۱۳۸۹
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایران:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.