شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸ اکتبر ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بسیاری ازکارگران با قرارداد سفید امضا مشغول هستند

ایلنا

جواد اکبری ، دبیر اجرایی خانه کارگر استان کرمانشاه با اشاره به برخی از مشکلات کارگران، تاکید کرد: در راس تمام مشکلات جامعه کارگری، مشکل عدم اجرای بیمه کارگران ساختمانی است که با وجود تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، متاسفانه هنوز اجرایی نشده است.

اکبری با بیان اینکه کارگران ساختمانی ضعیف ترین قشر جامعه کارگری محسوب می شوند، خاطر نشان ساخت: این دسته از کارگران به خاطر شرایط کاری شان در معرض خطرات بیشتری همچون سقوط از ساختمان قرار دارندکه آمارها نیز نشان می دهد بیشترین حادثه متعلق به کارگران ساختمانی می باشد.

وی قراردادهای موقت کار را از دیگر مشکلات جامعه کارگری عنوان کرد و افزود: تا یکی دو سال اخیر زمان قراردادهای منعقده با کارگران یک ساله بود که اکنون به شش ماهه و حتی کمتر نیز کاهش یافته و این امر برای کارگران مشکلات فراوانی را به وجود آورده و امنیت شغلی آنان را از بین برده است.

اکبری خاطر نشان ساخت: باید شرایط به گونه ای باشد که تنها در کارهای موقت از کارگران موقت استفاده شود و در کارهایی که ماهیت دائمی دارند از کارگران با قرارداد دائم استفاده گردد.

این مقام مسئول، دستمزد کارگران را یکی دیگر از مشکلات این قشر عنوان و خاطر نشان ساخت: مطمئنا با دستمزد فعلی کارگران، در صورت اجرایی شدن قانون هدفمند کردن یارانه ها قدرت خرید کارگران کاهش خواهد یافت، لذا دولت باید در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد تا بیش از این کارگران با آسیب مواجه نشوند.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان کرمانشاه در ادامه ایجاد مشاغل پایدار، اهمیت دادن به تشکلات کارگری، مشارکت دادن کارگران در ارتباط با مسائل کار و کارگری، ارایه وام های کم بهره به کارگران و بخشودگی مالیاتی آنها را از جمله راه کارهای مناسب برای رفع و کاهش مشکلات جامعه کارگری عنوان کرد.

اکبری در ادامه با اشاره به قانون کار، اظهار داشت: هر قانونی که تصویب می شود مطمئنا خالی از ایراد و اشکال نیست، اما واقیعتی که در رابطه با قانون کار موجود وجود دارد این است که این قانون هنوز به صورت کامل اجرایی نشده که بتوان آن را تغییر یا مورد بازنگری قرار داد.

اکبری تصریح کرد: همان گونه که بسیاری از ارگانها و تشکل ها از حمایت خاصی برخوردارند جامعه کارگری نیز باید تحت حمایت سازمان خاصی قرار گرفته تا بتوان سر و سامان بهتری به وضعیت کارگران داد و مشکلات آنها رابه حداقل رساند.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان کرمانشاه در بخش دیگری از این گفت و گو به وضعیت کارگران استان اشاره و خاطر نشان ساخت: متاسفانه اکثر مشکلاتی که کارگران کشور با آن دست به گریبانند میان کارگران استان نیز دیده می شود.

اکبری گفت: بسیاری از کارگران استان با قرارداد سفید امضا مشغول به کار می شوند که این خود در آینده مشکلاتی برای آنان ایجاد می کند، لذا انتظار است اداره کل کار و امور اجتماعی استان نظارت بیشتری بر این موضوع داشته باشد.

وی با انتقاد از کم بودن مشاغل پایدار در استان، یا دآور شد: بی شک با ایجاد مشاغل پایدار شاهد کاهش مشکلات این قشر زحمتکش در استان خواهیم بود.

اکبری در خاتمه از مسئولین استان خواست تا به جامعه کارگری اهمیت بیشتری داده و در راستای رفع مشکلات این قشر کوشش کنند.

منبع: ایلنا: 28 آذر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.