شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

محمود احمدی نژاد: كساني كه از تحريم سخن مي‌گويند، عقب‌مانده سياسي‌اند!!

ایلنا

رييس‌جمهور بحث تحريم را متعلق به زمان‌هاي گذشته و مربوط به كشورهاي جزيره‌اي و بسيار كوچك دانست و گفت: كساني كه در هزاره سوم، از حربه تحريم سخن مي گويند، افراد عقب‌مانده سياسي هستند. زماني كه رقابت‌هاي اقتصادي ميليمتري شده است ديگر تحريم موضوعيت نداشته و تحريم‌ها قبل از تصويب و اجرا شكست‌خورده هستند بخصوص درباره ايران كه اقتصاد بسيار بزرگ و درون‌زا دارد و براي پيشرفت نيازي به اروپا و آمريكا ندارد.
به گزارش ايلنا محمود احمدي‌نژاد در پايان سفر به استانبول براي شركت در يازدهمين اجلاس اكو در كنفرانس خبري با حضور خبرنگاران رسانه‌هاي بين‌المللي در پاسخ به سوالي درباره نقش تركيه در موضوع هسته‌اي ايران و انتظار ايران از اين كشور گفت:حضور تركيه در روند موضوع هسته‌اي ايران، حضوري روشنگرانه بوده و در نزديك كردن نظرات طرفين به يكديگر مؤثر است و اميدوارم نشست آتي استانبول به نشستي سازنده و ماندگار تبديل شود.

توسعه روابط ايران، تركيه و آذربايجان به نفع منطقه و صلح و امنيت جهاني است

رييس‌جمهور در ارزيابي نشست وزراي خارجه ايران، تركيه و آذربايجان و اينكه آيا اين نشست مي‌تواند منجر به ايجاد نظام جديد منطقه‌اي شود، اظهار داشت: اين سه كشور از روابط دوستانه، تاريخي، همه‌جانبه و پايدار برخوردار هستند و توسعه روابط آنها به نفع سه كشور، منطقه و صلح و امنيت جهاني است.
احمدي‌نژاد در واكنش به سوالي درباره موضوع استقرار سپر دفاع موشكي و تاثير آن بر روابط ايران و تركيه ،تصريح كرد: امروز دوران استفاده از موشك و بمب اتمي به پايان رسيده و ايران از اين موضوع هيچ نگراني ندارد البته روابط ايران و تركيه يكروزه شكل نگرفته كه از اين‌گونه مسايل متأثر شود.

ناراحتي دشمنان از اجراي طرح تحول اقتصادي در جريان تحريم هاي آنان

خبرنگاري پرسيد كه آيا اجراي سياست‌هاي اصلاح قيمت‌ها در ايران متأثر از تحريم‌هاست كه رييس‌جمهور پاسخ داد: طرح تحول اقتصادي كه اين روزها اجراي آن در ايران آغاز شده از بيست سال قبل مطرح بوده و بخصوص از پنج سال پيش برنامه‌ريزي‌هاي بسيار دقيقي براي آن انجام شده است.
وي ادامه داد: اين تحول اقتصادي راهبردي با مديريت بومي و متناظر با نيازهاي داخلي و البته قطعاً بي‌ارتباط با مساله تحريم‌هاست و دشمنان ما از آنجا كه خيال مي‌كردند تحريم‌هايشان روي ايران اثر خواهد گذاشت. وقتي مي‌بينند كه در جريان تحريم‌هاي آنان، ايران بزرگترين طرح‌هاي اقتصادي را اجرا مي‌كند، ناراحت هستند و در جهت تضعيف آن حركت مي‌كنند.
احمدي‌نژاد در پاسخ به سوالي درباره نشست امروز سران كشورهاي عضو اكو گفت: در نشست سران مباحث راهبردي مطرح شد و اعضاء به يك نگاه جديدي براي گسترش همكاري‌هاي منطقه‌اي دست يافتند كه رخداد مباركي است و قرار شد كارگروهي از كارشناسان كشورهاي عضو ابعاد اين ديدگاه جديد را بررسي و برنامه‌ريزي‌هاي لازم را براي اجراي آن انجام دهند.
رييس‌جمهور تاكيد كرد: اجلاس يازدهم اكو در استانبول بسيار موفق بود و مديريت تركيه مي‌تواند اكو را به سطح جديدي از همكاري‌هاي منطقه‌اي ارتقاء دهد.
وي درباره سوال خبرنگاري كه از آينده ديپلماسي ايران در آفريقا پرسيده بود، اظهار داشت: سياست ايران در آفريقا بسيار روشن بوده و با همه كشورهاي آفريقايي روابط دوستانه و نزديكي دارد.

انتشار اسناد ويكي ليكس با برنامه بوده است

رييس‌جمهور در پاسخ به سوال ديگري درباره مطالب منتشر شده در سايت ويكي‌ليكس درباره مواضع سران برخي كشورهاي عربي در مورد ايران اظهار داشت: معتقدم انتشار اين اسناد، با برنامه‌ بوده است. ايران با همه كشورهاي عربي روابط دوستانه اي دارد و اين شكل انتشار اسناد و اخبار قابل اعتماد نبوده و نبايد موجب كدورت دولت‌ها و ملت‌هاي منطقه شود.

برخورد خشونت آميز پليس انگليس با دانشجويان شرم‌آور است

احمدي‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره قطعنامه حقوق بشري دو روز قبل عليه ايران با توجه به وقوع موارد فاحش نقض حقوق بشر در انگليس و آمريكا بيان داشت: واقعاً تصاويري كه از رسانه‌ها در برخورد خشونت آميز پليس انگليس با دانشجويان اين كشور پخش شد شرم‌آور است وقتي كساني به خود اجازه مي‌دهند تمام مكالمات مردم خود را شنود كرده، زندان‌هاي مخفي ايجاد كرده ، رسماً زندانيان را شكنجه كنند و در عين حال عليه كشور ديگري ادعاي نقض حقوق بشر داشته باشند اين موضوع بيشتر به يك لطيفه بي‌مزه شبيه است.
خبرنگار ديگري از رييس‌جمهور پرسيد كه آيا مي‌توان نقش حمايتي تركيه از ايران در موضوع هسته‌اي را به منزله گرايش يافتن تركيه به شرق ارزيابي كرد كه دكتر احمدي‌نژاد پاسخ داد: تركيه كشوري مستقل بوده و از مواضع مستقل برخوردار است.
رييس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره مناقشه قره‌باغ، اظهار داشت: ايران با آذربايجان و ارمنستان روابط تاريخي و پايداري دارد و در با احترام به حقوق هر دو كشور روابط خود با آنها را فرصتي براي حل مسايل مختلف از جمله مناقشه قره‌باغ بر پايه عدالت و قانون مي‌داند.

امروز عرصه اقتصاد بين‌الملل صحنه ظهور قدرت‌هاي جديدي مانند ايران و تركيه است

وي در پاسخ به سوالي درباره كيفيت نقش ايران در اقتصاد بين‌الملل با توجه به موضوع تحريم‌ اظهار داشت: ايران كشوري بزرگ با اقتصادي بزرگ است و از رتبه 17 اقتصاد جهان برخوردار است كه با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در 5 سال آينده به رتبه 12 خواهد رسيد.
رييس‌جمهور افزود: امروز ايران ارتباطات گسترده اي با همه مناطق و كشورهاي دنيا دارد و به دنبال طراحي‌ها و مدل‌هاي جديد اقتصادي برپايه عدالت و احترام به ملت‌ها است.امروز عرصه اقتصاد بين‌الملل صحنه زوال قدرت‌هاي زورگوي سابق و ظهور قدرت‌هاي جديدي مانند ايران و تركيه است.

سياست خارجي ايران با تغيير افراد تغيير نمي‌كند

وي درباره تاثير تغيير وزير امور خارجه در مذاكرات پيش‌روي ايران با 1+5 تصريح كرد: سياست خارجي ايران سياست ثابتي است كه با تغيير افراد تغيير نمي‌كند و تغيير آقاي متكي صرفاً يك بازسازي درون‌سازماني است و وزارت امور خارجه با مديريت آقاي صالحي كه دانشمندي برجسته و ديپلماتي ورزيده و باسابقه است حتماً كاركردها و توان بالاتري براي پيشبرد اهداف سياست خارجي از خود نشان خواهد داد.
رييس‌جمهور نشست آتي استانبول درخصوص مذاكرات ايران با 1+5 را نشستي تاريخي و فرصتي براي غرب در جهت تبديل تقابل به تعامل دانست و با تاكيد براينكه ايران از اين اتفاق بزرگ استقبال مي كند ،اظهار اميدواري كرد كه نشست استانبول به نقطه عطفي در مذاكرات ايران و 1+5 تبديل شده و غرب تعامل با ايران را جايگزين تقابل كند.
در مورد مناقشه دو كره سوال جدي اين است كه ارتش آمريكا در آنجا چه مي‌كند؟
رييس‌جمهور درباره نظر ايران در مورد مناقشه دو كره گفت: هيچ دليلي براي تنش در شرق آسيا وجود ندارد مگر به واسطه حضور كساني كه براي پيشبرد اهداف و منافعشان در آنجا حضور نامشروع دارند و از همين جا متواضعانه از رهبران دو كره درخواست مي كنم خويشتنداري به خرج داده و منافع خود را قرباني مطامع سردمداران اقتصاد سرمايه‌داري كه به دنبال رفع مشكلات اقتصاد‌ شكست‌خورده خود با راه‌انداختن جنگ هستند، نكنند.
احمدي‌نژاد افزود : در مورد مناقشه دو كره سوال جدي اين است كه ارتش آمريكا در آنجا چه مي‌كند؟
رييس‌جمهور در ابتداي اين نشست در سخناني با اشاره به اينكه امروز اقتصاد سرمايه‌داري و انديشه مادي ناتواني خود را در مديريت مسايل جهاني اثبات كرده است، اظهار داشت: ملت‌هاي مسلمان منطقه ظرفيت ارايه پاسخي كارآمد و ماندگار به نيازها و مسايل زمان را دارند و فرهنگ ما قادر است فرصت مشاركت همه ملت‌ها و دولت‌ها در مديريت جهاني را فراهم كند.
رييس‌جمهور تصريح كرد: خوشبختانه امروز كشورهايي مانند تركيه و ايران به سرعت در حال پيشرفت هستند و فرصت‌هاي جديد و اثرگذاري را در عرصه‌ بين‌المللي پيش رو دارند و آينده متعلق به ملت‌هاي ماست.
در همين حال خبرگزاري هاي خارجي نيز با اشاره به نشست خبري رييس جمهوري ايران ، گزارش دادند كه احمدي‌نژاد درباره بركناري وزير خارجه سابق ايران ،گفت : با آقای متکی پیش از سفر او به سنگال، صحبت شده بود .
وي همچنين اظهار شگفتی کرد که متکی مطلع بودن از موضوع برکناری خود را تکذیب کرده است.

منبع: ایلنا: 3 دی 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.