شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

وزیر اطلاعات ایران: ایمیل‌های مخالفان را 'رمزگشایی' کردیم!!!

بی بی سی

مصلحی، وزیر اطلاعات ایران می گوید که ایمیل، مهم ترین ابزار ارتباطی مخالفان دولت در جریان اعتراضات انتخاباتی سال گذشته بود و وزارت اطلاعات با "رمز گشایی" ایمیل‌ها توانست "دشمن" را شکست دهد.


آقای مصلحی امروز شنبه ۴ دی (۲۵ دسامبر) در تهران گفت که دولت آمریکا شبکه های مجازی اینترنتی را "برای مقابله با نظام ایران" راه اندازی کرده بود، اما به دلیل تسلط اطلاعاتی ایران، در استفاده از آنها شکست خورد.


مخالفان دولت ایران در جریان اعتراضات سال گذشته با استفاده از ایمیل، شبکه های اجتماعی اینترنتی و وبسایت هایی مانند فیسبوک، توییتر و یوتیوب، اطلاعات، اخبار و تصاویر فعالیت های خود را رد و بدل و منتشر می کردند و از این طریق توانستند تا حدود زیادی تلاش های حکومت را برای جلوگیری از انتشار گزارش های مربوط به اعتراضات، خنثی کنند.


رهبران مخالفان دولت هم بر لزوم استفاده از شبکه های اجتماعی، از جمله در فضای مجازی، برای مبادله اطلاعات و "گسترش آگاهی" تأکید ویژه ای داشته اند.


اکنون آقای مصلحی می گوید که نهادهای اطلاعاتی ایران با دستیابی به محتوای ایمیل هایی که مخالفان برای هم ارسال می کردند، به جزئیات فعالیت آنها دست یافته اند.


ظرف ۲۴ ساعت تمام ای میل هایی که رد و بدل می شد به کد و رمز تبدیل شد، ولی ظرف ۴۸ ساعت این رمزها باز شد و این یک شکست سنگین برای آنها بود.


سال گذشته هم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اعلام کرده بود که عده ای از گردانندگان اصلی فعالیت مخالفان در فضای مجازی را شناسایی و بازداشت کرده است.


شخصی به نام "صادقی" که به عنوان مدیر مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سپاه معرفی می شد در اواسط دی ماه سال ۱۳۸۸ اعلام کرد که بازداشت شدگان، اخبار مربوط به ناآرامی های انتخاباتی را از طریق ایمیل و وبسایت های اجتماعی منتشر می کردند.


اکنون آقای مصلحی می گوید که سال گذشته وقتی یکی از مسئولان کشور از "تسلط" نهادهای اطلاعاتی بر ای میل ها خبر داد، "ظرف ۲۴ ساعت تمام ایمیل هایی که رد و بدل می شد به کد و رمز تبدیل شد، ولی ظرف ۴۸ ساعت این رمزها باز شد و این یک شکست سنگین برای آنها بود".


در جریان حوادث پس از انتخابات سال گذشته ایران یک شهروند فرانسوی به نام کلوتید ریس بازداشت و محاکمه شد که یکی از اتهامات او، ارسال اطلاعات و تصاویر مربوط به اعتراضات انتخاباتی به خارج از ایران توسط ایمیل بود.

منبع: بی بی سی: 4 دی 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:

Error in query: SELECT * FROM maghaleh WHERE nevisandeh = ' بی بی سی' AND onvan != 'وزیر اطلاعات ایران: ایمیل‌های مخالفان را 'رمزگشایی' کردیم!!!' AND nevisandeh != '- - -' AND kategori != 'ثبت آزمایشی' ORDER BY timestamp DESC. You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'رمزگشایی' کردیم!!!' AND nevisandeh != '' at line 1