شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ - ۲۷ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مسی باز هم سلطان فوتبال جهان شد

مسی باز هم سلطان فوتبال جهان شد

"ليونل مسي" براي دومين سال پياپي توپ طلاي جهان را به دست آورد. مراسم انتخاب بهترين هاي جهان فوتبال در سال 2010 در سالن كنگره زوريخ برگزار شد و طي آن ليونل مسي مرد سال فوتبال جهان شد. مهاجم تيم فوتبال بارسلونا با پيشي گرفتن از هم‌تيمي‌هايش توپ طلاي سال 2010 جهان را به دست آورد. مهاجم تيم ملي آرژانتين و تيم فوتبال بارسلونا با وجود عملكرد ضعيف آرژانتين در جام جهاني 2010، به دليل درخشش در بارسلونا به عنوان بهترين بازيكن جهان در سال 2010 انتخاب شد.۲۲:۴

ليونل مسي جايزه توپ طلا را از دست پپ گوآرديولا دريافت كرد.  در حالی که همه انتظار داشتند ژاوی بهترین بازیکن دنیا شود، دهان مسی هم از این انتخاب فیفا بازماند

به گزارش سرویس ورزشی تابناك ، این اولین باری است که دو جایزه توپ طلا و عنوان برترین بازیکن سال فیفا با هم تلفیق شده و عنوان یگانه ای به نام «برنده توپ طلای فیفا» به برترین بازیکن سال جهان اهدا می شود.

 

این در حالی بود که تشریفات این مراسم از بعدازظهر روز دوشنبه آغاز شد و پس از کنفرانس خبری برترینهای فوتبال زنان، کنفرانس خبری سه نامزد نهایی دریافت جایزه توپ طلای فیفا و مربیان نامزد کسب عنوان برترین مربی سال، برگزار شد.

مسی از میان سه نامزد نهایی دریافت این جایزه یعنی، آندرس اینیستا، ژاوی ارناندس و لیونل مسی به این عنوان رسید و توانست با کسب بیشترین آرا ، پادشاه فوتبال سال 2010 لقب بگیرد.

لیونل مسی در سال 2009 نیز موفق شده بود تا این جایزه معتبر را به خود اختصاص دهد و در سال 2010 نیز برای دومین سال پیاپی، این جایزه را به خانه برد.

زمانی که پپ گواردیولا برروی صحنه آمد و نام برنده این جایزه معتبر را از پاکت خارج کرد، شاید کمتر کسی انتظارش را داشت که نام مسی از پاکت خارج شود ولی وقتی گواردیولا نام ستاره آرژانتینی را برزبان آورد، مسی با چهره ای متعجب و دهان باز برروی صحنه آمد.

مسی پشت میکروفن قرار گرفت و در حالی که توپ طلا را در دست داشت، برای ثانیه هایی با دهان باز حاضران در سالن را نگاه می کرد!!!! ولی مسی درست شنیده بود.

او برای دومین سال پیاپی توپ طلای برترین بازیکن دنیا را مال خود کرد

 
برنده عنوان برترین مربی سال

ژوزه مورینیو، مربی پرتغالی باشگاه رئال مادرید که سال گذشته میلادی، فصلی خارق العاده را با اینتر سپری کرده و سه جام قهرمانی را با نرآتزوری فتح کرد، با پیشی گرفتن از بیسنته دل بوسکه و پپ گواردیولا، عنوان برترین مربی سال 2010 دنیای فوتبال را به خود اختصاص داد.

 
مارتا، برنده برترین بازیکن زن دنیا

مارتا، ستاره برزیلی دنیای فوتبال زنان، توانست پس از پیشی گرفتن از دو رقیب آلمانی اش برای پنجمین بار، عنوان برترین بازیکن دنیای فوتبال (زنان) را از آن خود کند.

شش بازیکن اسپانیایی در لیست یازده بازیکن برتر سال فیفا

یازده بازیکن(تیم منتخب فیفا در سال 2010 اعلام شد .نکته جالب توجه اینجاست که اکثریت بازیکنان این تیم را ستاره های اسپانیایی دنیای فوتبال تشکیل می دهند. در مجموع 6 بازیکن از تیم قهرمان دنیا در آفریقای جنوبی در این فهرست قرار گرفته اند: ایکر کاسیاس، پویول، پیکه، ژاوی ارناندس، اینیستا و داوید ویا اسپانیایی های این فهرست را تشکیل می دهند.کریس رونالدو، لیونل مسی، مایکون، لوسیو و اسنایدر هم این لیست را کامل می کنند

 

حاشیه های مراسم

 غیبت مورینیو در کنفرانس خبری

نکته جالب توجه اینجا بود که ژوزه مورینیو، مربی پرتغالی رئال مادرید که از ساعاتی پیش از اعلام نام «برترین مربی سال» ،انتخاب شدن او در  کسب این عنوان از سوی روزنامه مارکا فاش شده بود، به دلیل تاخیری که در پروازش به زوریخ ایجاد شده بود، نتوانست به موقع خود را به سالن محل برگزاری این مراسم برساند و غایب بزرگ کنفرانس خبری برترینهای فوتبال دنیا بود.

آقای خاص که سال 2010، با اینتر به سه عنوان قهرمانی در رقابتهای سری
A، جام حذفی ایتالیا و لیگ قهرمانان اروپا دست یافته بود، رقابت حساسی با بیسنته دل بوسکه ،سرمربی تیم ملی اسپانیا و پپ گواردیولا، مربی جوان باشگاه بارسلونا داشت.

 
در اینجا می توانید صحبتهای نامزدهای نهایی کسب عنوان برترین مربی سال 2010 و نامزدهای کسب توپ طلای این سال، در کنفرانس خبری که  پیش از اهدای این جایزه برگزار شد، مطالعه کنید:

گواردیولا: روزی بی نظیر و غیر قابل تکرار

* لحظاتی بی نظیر و غیرقابل تکرار را پیش سرمی گذاریم و باید با افتخار برای دفاع از نام بارسا خدمت کرد. بهترین خاطره من در طول سال 2010، مربیگری بر این بازیکنان بود که این واقعا افتخار بزرگی برای من محسوب می شد.حضور من در اینجا، به این معنا نیست که من بهترین هستم،بلکه به این خاطر است که بر این بازیکنان مربیگری می کنم! درک کردن فلسفه باشگاهی مثل باشگاه بارسلونا در زمان کوتاه مدت، کار غیرممکنی است. الان سه نامزد نهایی دریافت توپ طلای فیفا، از رختکن بارسلونا هستند و آنهاشیوه ای را دنبال می کردند که فلسفه بیست، سی سال اخیر بارسا بوده است.

خیلی بعید است که یک بار دیگر سه بازیکن از رقابتهای لالیگای اسپانیا در فهرست نهایی نامزدهای دریافت توپ طلا قرار بگیرند. ما روز بی نظیر و غیرقابل تکراری را سپری می کنیم، نه به این خاطر که بارسا بهترین تیم دنیاست یا ما با سایرین متفاوت هستیم،بلکه به این دلیل که می توانیم با غرور از بارسا دفاع کنیم.

 
 دل بوسکه:موفقیت مربی،به بازیکنانی که دراختیار دارد بسته است

* ارزش  یک مربی خوب، به بازیکنانی است که در اختیار دارد. نباید ارزشهای فراوان تیمهای پایه ای را هم فراموش کرد.مربی ای خوب است که بازیکنان خوبی داشته باشد و به همین دلیل من در اینجا هستم. بهترین لحظه ای که در سال 2010 برای من رقم خورد، کسب عنوان قهرمانی در دنیا بود. به ویژه بعد از دیدار اسپانیا مقابل سوئیس لحظات خیلی سختی را پشت سر می گذاشتیم و در نهایت پختگی و بلوغ بازیکنان بود تا قدرت عبور از این چالش و حرکت رو به جلو را فراهم کرد.

همه ما از ارزش تیمهای پایه ای مطلعیم. باید به تیمهای پایه ای باور داشت. همیشه رسیدن به نهایت آمادگی فیزیکی، موضوع نگران کننده ای است ؛چون هر بازیکن در حقیقت یک موجود با مهارت های فیزیکی است که هر روز بهتر از قبل با رقات کردن کنار می آید.

 اینیستا: روز ویژه و زیبایی است

* از اینکه با دو هم تیمی ام در زوریخ هستم، بسیار خوشحالم و احساس غرور می کنم. برنده این جایزه، قطعا لیاقتش را داشته و مطمئن باشید که  همه از این بابت خوشحال می شوند. این روز را همه به خاطر می سپارند. امروز روزی ویژه و زیباست.

مسی:با حمایت هم تیمی هایمان اینجا هستیم

* برای من قهرمانی در جام جهانی مهمتر از کسب مجدد توپ طلاست. اگر ما اینجا در زوریخ هستیم، برای هواداران بارسلونا خیلی خوشحال کننده و شادی آور است ولی اگر راستش را بخواهید ترجیح می دادم تا به جای کسب مجدد این جایزه، در جام جهانی به قهرمانی می رسیدم.

دقیقا نمی دانم که کدام لحظه را باید مهمترین لحظه فوتبالی ام در سال2010 بدانم، چون سال فوق العاده ای را پشت سرگذاشتیم. ولی من این شانس را نداشتم که در جام جهانی قهرمان شود. ما از سوی هم تیمی هایم خیلی حمایت شدیم. حمایتی که از سوی تمام هم تیمی هایم داشتم عالی بود، همچنین حمایت لاماسیا (آکادمی فوتبال بارسلونا) و باشگاه هم پشت سر ما بود.

 ژاوی: فوتبال بارسا صادرکردنی نیست

* اگر ما اینجا حاضریم، این نتیجه تلاش گروهی ماست. سبک بازی تیم پایه ای ما قابل صادر کردن نیست و تفاوت بزرگی که بارسا با سایر تیمها دارد در این است که سران باشگاه ما را به همان شیوه تمرینی ای که در 9 یا 10 سالگی در این باشگاه انجام می دادیم، تشویق می کنند. ارزشها، دیدگاه ها و مفاهیم فوتبالی ما از آن زمان تاکنون ثابت و یکسان بوده و از اینکه در بهترین   مدرسه فوتبالی دنیا رشد کرده ام،احساس غرور می کنم. اگر بارسا نبود، نمی توانستم در تیم ملی اسپانیا هم موفق باشم.

فهرست همه برندگان توپ طلا و برترین بازیکنان فیفا!
در سال 1991 فیفا تصمیم به برگزیدن بازیکنی به عنوان«برترین بازیکن سال فیفا» گرفت و همین باعث شد تا هر سال دو جایزه جداگانه به برترین بازیکن سال اهدا شود.

استفان کورتس، نگاهی به تمام برندگان عنوان«بهترین بازیکن سال فیفا» و دارندگان توپ طلا انداخته است

توپ طلا و دارندگان عنوان «برترین بازیکن سال فیفا» که از امسال با هم ادغام شده اند انداخته است.

اولین بار توپ طلا در سال 1956 توسط مجله فرانسوی «فرانس فوتبال» اهدا شد و «استنلی متئوس» این جایزه را به خود اختصاص داد.بازیکنان بزرگی که این جایزه را به خود اختصاص دادند، آلفردو دی استفانو، ریموند کوپا، اوسبیو، یوهان کرویف، فرانس بکن باوئر و میشل پلاتینی بودند

برترین بازیکن         سال فیفا      توپ طلا       

استنلی متئوس   1956      آلفردو دی استفانو
  

1957  ریموند کوپا
  

1958  آلفردو دی استفانو
  

1959  لوئیس سوارس
  

1960  عمر سیوری
  

1961  جوزف ماسوپوست
  

1962    لو یاشین
  

1963    دنیس لا
  

1964    اوسبیو
  

1965    بابی چارلتون
  

1966    فلوریان آلبرت
  

1967  جرج بست
  

1968    جیانی ریورا
  

1969    گرد مولر
  

1970    یوهان کرویف
  

1971    فرانس بکن باوئر
  

1972    یوهان کرویف
  

1973    یوهان کرویف
  

1974    اولگ بلوخین
  

1975    فرانس بکن باوئر
  

1976  آلن سیمونسن
  

1977    کوین کیگان
  

1978    کوین کیگان
  

1979    کارل هاینس رومنیگه
  

1980    کارل هاینس رومنیگه
  

1981    پائولو روسی
  

1982    میشل پلاتینی
  

1983  میشل پلاتینی
  

1984  میشل پلاتینی
  

1985    ایگور بلانوف
  

1986    رود گولیت
  

1987    مارکو فان باستن
  

1988    مارکو فان باستن
  

1989    لوتر ماتئوس
  

1990 وتر ماتئوس -  ژان پیر پاپین
  

1991    مارکو فان باستن -   مارکو فان باستن
  

1992  روبرتو باجو - روبرتو باجو
  

1993 روماریو - هریستو استویچکوف
  

1994  ژرژ وآ - ژرژ وآ
  

1995 رونالدو - ماتیاس سامر
  

1996 ونالدو -رونالدو
  

1997 زین الدین زیدان- زین الدین زیدان
  

1998 ریوالدو -ریوالدو
  

1999 زین الدین زیدان -لوئیس فیگو
  

2000  لوئیس فیگو - مایکل اوون
  

2001  رونالدو-رونالدو
  

2002 زین الدین زیدان- پاول ندود
  

2003 رونالدینیو - آندری شوچنکو
  

2004 رونالدینیو - رونالدینیو
  

2005 فابیو کاناوارو - فابیو کاناوارو
  

2006  کاکا  - کاکا
  

2007 کریس رونالدو - کریس رونالدو
  

2008 لیونل مسی - لیونل مسی
  

2010 لیونل مسی ?


به عنوان مثال در سال 1996، فرانس فوتبال جایزه توپ طلای سال را به ماتیاس سامر آلمانی داد ولی فیفا چندان تحت تاثیر عملکرد ستاره آلمانی و قهرمان رقابتهای یورو1996 قرار نگرفت و به جای او، عنوان «برترین بازیکن سال فیفا» را به رونالدو داد.

البته در اکثر مواقع دارنده توپ طلا ، به عنوان برترین بازیکن سال فیفا نیز انتخاب می شد و بازیکنانی مثل لیونل مسی، رونالدو،زیدان و ژرژ وآ هر دو عنوان را در یک سال کسب کردند.
از همین رو سران فیفا و مجله فرانس فوتبال تصمیم گرفتند تا جایزه شان را به صورت مشترک اهدا کنند و باید منتظر ماند و دید امسال چه بازیکنی این جایزه را مال خود خواهد کرد.

 

منبعhttp://www.tabnak.ir/fa/print/141622

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.