شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

جمهوری اسلامی ایران یک کره شمالی صفر .یک حادثه و یک گل!

جام ملت های آسیا

جمهوری اسلامی ایران یک کره شمالی صفر

یک حادثه و یک گل!

ستون ورزش

قبل از گزارش این مسابقه موضوعی را مطرح می کنم که دوستان یا منتقدین در تماس با من مطرح کرده اند. این گروه معتقدند که نباید عنوان تیم جمهوری اسلامی به کار رود و بهتر است از عنوان تیم ملی استفاده شود. از منظر عرق و حس ملی منتقدین درست می گویند اما از منظر و نگاه ایده ئولوژی حکومت اسلامی مصداق تیم ملی چندان صحیح نیست. زیرا از یک سوی تعدادی از بازیکنان انتخاب شده که حق دارند بیشرفت کنند و لباس تیم کشورشان را بر تن کنند تحت فشار دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی هستند. موضوع دوم این که امروز شاهد هستیم برخی افراد غیر فوتبالی که با استفاده از محبوبیت  فوتبال در جامعه به دنبال منافع سیاسی و اقتصادی خود هستند  بها استفاده از موقعیت های به دنبال فوتبال فریب  افکار عمومی برای منافع شخصی خود هستند. در موضوع سوم فدراسیون فوتبال تحت کنترل دولت است و اتحادیه موسوم به باشگاه ها نیز چنین وضعیتی را دارد. در کشورهای دموکراتیک فدراسیون های فوتبال مستقل هستند و اتحادیه باشگاه ها و مربیان سرنوشت فوتبال را رقم می زنند و تمام تصمیمات توسط خرد جمعی با تکیه بر کارشناسان واقعی در کمیته های انتخابی ناشی از دموکراسی عمومی نسبت به گزینش مربیان/مسئولین و... تصمیم گیری می کنند اما در جمهوری اسلامی وضعیت چنین نیست و افراد فاقد صلاحیت قدرت تصمیم گیری را به صورت یک گروه با نفوذ در فوتبال در اختیار دارند که ساختار کلی آن امنیتی و اطلاعاتی است! این حکومت کوچکترین انتقاد و موضع مخالف را بر نمی تابد به همین جهت است که بازیکنان در لباس و شکل تیم ملی بایستی گوش به فرمان باشند و توانائی طرح یک انتقاد کوچک را هم نداشته باشند. در حکومتی که یک برنامه ورزشی تلویزیونی تحت عنوان نود/با فشار سیاسی و امنیتی خفه می شود و گزارشگر آگاه و با دانش آن به حاشیه رانده می شود چگونه می توان نام تیم ملی را بر ای تیم جمهوری اسلامی برگزید! ما بارها نوشته ایم که جوانان ایرانی حق دارند و شایسته هستند که در تمام قلمروها خوش بدرخشند و صاحب سکوهای برتر در تمام رشته ها شوند اما پرواضح است بسیاری از توانائی ها و قابلیت های این جوانان توسط عوامل و افراد فاسد مسئول در ورزش که سابقه و فعالیت اطلاعاتی و امنیتی دارند هرز می شود و از بین می رود! کجای لباسی که بر تن بازیکنان است بر گرفته از اخلاق ورزشی و یادگار هزاران بیشکسوت فوتبال ایران است که نه تنها نقشی در فوتبال ندارند بلکه بسیاری از آنان در گوشه نشینی و فراموشی به سختی و کمبودهای بسیار زندگی می کنند! شاید بر حسب عادت و یا طبق برخی از استانداردهای بین المللی بتوان  از نام ایران  استفاده کرد! تردیدی نیست که شایستگی و تلاش بازیکنان ایران مورد تحسین و احترام هر ایرانی است! هر چند اقوام و ملیت های ایرانی تحت ستم نظام جمهوری اسلامی قرار دارند! اشاره به این نکته نیز ضروری است که در گزارش جریان بازی فوتبال باید بدون موضع گیری و اعمال نظر شخصی واقعیت بازی را گزارش کرد و نوشت!

کره شمالی به عنوان یکی از نمایندگان قاره آسیا در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی با تاکید بر بردن جام قدم به این مسابقات گذاشت ولی در نخستین مسابقه خود برابر تیم جوان و با کلاس امارات به تساوی بدون گل رسید. در آن سوی/ ایران پس از پیروزی مقابل عراق قهرمان دوره قبل جام با کسب سه امتیاز برای کسب سه امتیاز دیگر و قطعی کردن سقوط خود به دیدار کره شمالی آمده بود.

سيدمهدي رحمتي، محمد نصرتي، هادي  عقيلي، سيدجلال حسيني ، پژمان نوري، خسرو حيدري، احسان حاج صفي ، جواد  نكونام، ايمان مبعلي، محمدرضا خلعتبري و كريم انصاري فرد 11 بازيكن اصلي   انتخابی افشین قطبی برای بازی با کره شمالی بودند و چهار بازیکنی که در مقابل عراق خوش درخشیدند در این بازی از ابتدا در ترکیب قرار نداشتند عبارت بودند از غلامرضا رضايي ، آندرانيك  تيموريان، مسعود شجاعي و محمد غلامي.      قرمز پوشان کره شمالی بازی را در برابر سفید پوشان ایرانی آغاز کردند اما از ابتدا تا پایان نیمه اول و بعد از آن نیز یک فوتبال بی هدف/بدون برنامه و فاقد کیفیت از سوی دو تیم پی گیری شد که سوت های پی در پی نواف شکراله داور بحرینی بر سردرگمی این بازی اضافه می کرد. با این که کره شمالی با پاس های کوتاه میل به تهاجم بیشتری داشت اما تا دقیقه تغییری در نتیجه بازی روی نداد و حتی گلی که کریم انصاری فرد در دقیقه 27 به ثمر رساند از سوی داور و محمد جودت الغالوی کمک داور سوریه ای این بازی به سبب خطای هند مردود اعلام شد. در اواسط بازی پاس‌هاي  پر اشتباه و دستپاچگي هافبك‌هاي ايران باعث شد تا كره شمالي تا حدودي نبض كار  را دست بگيرد، هرچند اين برتري نسبي كره شمالي نیز نتوانست فرصت گلي براي اين تيم به  وجود آورد .  تشویق بیش از دو هزار تماشاگر خونگرم ایرانی قابل توجه بود و اینان فرصتی یافتند تا فارغ البال از گشت های پلیس و منکرات حکومت اسلامی در قطر به شادمانی/ پایکوبی و رقص و آوازهای مورد علاقه بپردازند!  تنها گل این بازی در دقیقه 62 توسط انصاری فرد به ثمررسید. کره شمالی می توانست در دقیقه 89 گل مساوی را بزند. ایران به دور بعد صعود کزد. در تاریخ /کره بر ایران پیروز نشده است.

 

منبع سایت دیدگاه

korosh_ims@yahoo.com

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.