شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

با ادامه اعتراض‌ها، مصري‌ها تنها خواهان بركناري مبارك هستند

ایلنا

مصري‌هاي معترض بدون توجه به اقدامات ««حسنی مبارک»، رئيس‌جمهوري اين كشور در تعيين نخست‌وزير و معاون اول باز هم به تظاهرات اعتراض آمیز خود ادامه می‌دهند.
به گزارش ايلنا، معترضان با سردادن شعارهای عليه حكومت قاهره چند دستگاه تانک ارتش مصر را به تسخیر خود در آوردند و از نیروهای نظامی خواستند به آنها بپیوندد.
تظاهرات مردم مصر در حالی ادامه دارد که در این کشور حکومت نظامی اعلام شده و تمام وسایل ارتباط جمعی در مصر قطع است.
حسنی مبارک، در آخرين اقدام اصلاحاتي خود «احمد شفیق»، وزیر هوانوردی این کشور را به‌عنوان نخست‌وزیر و براي نخستين بار طي 30 سال «عمر سليمان»، رئيس سازمان اطلاعات و يكي از نزديكان مورد اعتماد خود را به‌عنوان معاون اول رئيس‌جمهوري معرفي كرده است.
بنا بر اين گزارش، به‌نظر مي‌رسد كه انتخاب فردي به عنوان معاونت رياست‌جمهوري در بحبوحه بحران سياسي در مصر،‌ گامي از جانب مبارك براي انتخاب جانشين خود در صورت اجبار به كناره‌گيري از قدرت است.
در همين حال، شبكه تلويزيوني «الجزيره» به نقل از منابعی گزارش داد كه «علاء مبارك» و «جمال مبارک»، فرزندان حسنی مبارک وارد لندن پایتخت انگلیس شدند.
همچنين شيخ «يوسف قرضاوي»، رئيس و مؤسس اتحاديهٔ جهاني علماي مسلمان در واكنش به حوادث در حال وقوع مصر اعلام كرده كه مشكل اين كشور تنها با بركناري «حسني مبارك»، رئيس‌جمهوري مصر حل مي‌شود.
قرضاوي گفت كه حسني مبارك بايد برود و از تخريب بيشتر مصر جلوگيري كند.
طبق گزارش‌هاي منتشر شده، با وجودي كه زمان اجراي قانون منع آمد و شد در خيابان‌هاي مصر آغاز شده است، مردم معترض اين كشور همچنان به تظاهرات خود ادامه مي‌دهند.
الجزيره همچنين لحظاتي پيش در خبري فوري به نقل از تلويزيون مصر گزارش داد كه حسني مبارک چند نشست سياسي مهم برگزار مي‌کند.
شبكه «العربيه» نيز گزارش داد مبارک با تعدادي از شخصيت‌ها در مقر رياست‌جمهوري تشکيل جلسه داده است.
شبكه خبري «بي‌بي‌سي» از قاهره گزارش داده است كه بعيد به نظر مي‌رسد ارتش به سوي مردم تير‌اندازي کند چون ارتش در ميان مردم مصر از محبوبيت خاصي برخوردار است و چنانچه در اين تحولات در برابر مردم صف‌آرائي کند محبوبيت و جايگاه خود را از دست خواهد داد و زمينه براي روي کار آمدن دولتي غير نظامي در مصر فراهم خواهد شد.
گفته شده كه ارتش مصر براي پيشيگري از غارت و آسيب ديدن آثار باستاني اين کشور در اطراف اهرام ثلاثه مستقر شده و از ورود گردشگران خارجي به اين منطقه جلوگيري مي‌کنند.
بنا بر اين گزارش، به دنبال گسترش تظاهرات و افزايش درخواست مردم براي كناره گيري مبارك از قدرت و ناتواني نيروهاي امنيتي براي رويارويي با مردم خشمگين، نيروهاي پليس و امنيتي خيابان‌هاي شهرهاي بزرگ نظير قاهره و اسكندريه را ترك كردند.
بنا بر همين گزارش، ده‌ها هزار مصري در نزديكي وزارت كشور تظاهرات كرده و شعارهايي عليه نظام حاكم و رئيس‌جمهوري اين كشور سر دادند.
گفته شده، نيروهاي ارتش كه در نزديكي وزارت كشور مستقر هستند ميان تظاهركنندگان و نيروهاي پليس مستقر در اين مكان حايل شده‌اند.
در همين حال رسانه‌هاي خبري گزارش داده‌اند كه صداي تيراندازي شديد از نزديكي مركز چاپ پول بانك مركزي در قاهره به گوش مي‌رسد.
شاهدان عيني اعلام كرده‌اند كه زره‌پوش‌هاي ارتش از حمله و ورود معترضان به چاپخانه بانك مركزي جلوگيري كرده‌اند.
تلويزيون دولتي مصر نيز گزارش داده است كه «احمد عز» از دبيركلي حزب حاكم استعفا داده كه مورد قبول واقع شده است.
برخي منابع از رفت و آمدهاي غيرعادي در فرودگاه قاهره خبر مي‌دهند و خبرگزاري «رويترز» نيز گزارش داده است كه شاهدان عيني گفته‌اند مركز حزب ملي حاكم و يك بانك در استان «اسوان» مورد حمله قرار گرفته و به آتش كشيده شده‌اند.

منبع: ایلنا: ۹ بهمن ۱۳۸۹
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.