شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ايران به هزينه واشنگتن امتيازات مهمي را در خاورميانه مي گيرد!!

کیهان

خبرگزاري هاي آمريكايي و انگليسي معتقدند به موازات افزايش نفوذ و قدرت ايران در منطقه، نشانه هاي كاهش نفوذ آمريكا گسترش مي يابد.
خبرگزاري آسوشيتدپرس در گزارشي نوشت: نفوذ خطرناك ايران در منطقه افزايش مي يابد. نشانه هاي اين نفوذ را مي توان از اراضي سنگلاخي افغانستان گرفته تا مديترانه به سهولت يافت؛ از دوستي با سران افغان تا ميانجيگري قدرت در عراق و هم پيماني هاي عميق با سوريه و برادري با حزب الله و حماس. به عنوان مثال در پي حركت حساب شده حزب الله لبنان در اسقاط دولت طرفدار غرب و قرار گرفتن در جايگاه انتخاب جايگزين، نفوذ تهران باز هم افزايش پيدا كرد.
آسوشيتدپرس اضافه كرد: از نگاه ناظران، ايران به هزينه واشنگتن و هم پيمانانش در حال كسب امتيازات مهمي در سراسر خاورميانه است. به گفته سلمان شيخ مدير موسسه بروكينگز در دوحه قطر، به طور حتم نفوذ ايران در سراسر منطقه مشهودتر شده است.
اين خبرگزاري آمريكايي مي نويسد: حزب الله به عنوان متحد ايران، به خاطر جنگ با اسرائيل در سال 2006 به قهرمان جهان اسلام بدل شد. ايران در كوتاه مدت نقش خود را در منطقه به ويژه لبنان خوب بازي كرده است.
در همين زمينه خبرگزاري انگليسي رويتر وجه ديگري از واقعيت معادله قدرت در خاورميانه را بازگفت. رويتر تاكيد كرده است: ناآرامي هاي خاورميانه از تونس و مصر تا لبنان كه دولت آمريكا را غافلگير كرد، نشانگر محدوديت قدرت و نفوذ اندك واشنگتن براي تاثيرگذاري بر حوادث خاورميانه است. مجموعه حوادث در اين كشورها نشان مي دهد دولت آمريكا به رغم ارائه كمك ها و پيگيري سياست هاي خاص خود در منطقه نتوانسته هيچ تاثير واقعي بر تحولات منطقه و از جمله مصر داشته باشد. ديويد ماكوفسكي تحليلگر موسسه تحقيقات خاورنزديك واشنگتن معتقد است آمريكا در حال حاضر شرايط دشواري در خاورميانه پيدا كرده است. نفوذ كاخ سفيد بر مردم كوچه و بازار مصر و ساير كشورهاي عربي همچنان كمرنگ و احساسات ضد آمريكايي هنوز پررنگ است.

منبع: کیهان: 12 بهمن 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
کیهان:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.